انتشار : ۱۵:۴۸ , ۱۳۹۹ آبان ۳۰
کرونا عجز و ناتوانی انسان در برابر خدا را اثبات کرد
صادقی سازمان تبلیغات اسلامی/ ملی 1
با گسترش شیوع کرونا و افزایش مبتلایان و متوفیان ناشی از آن، ضروری است دوباره اعتقادات خود را بازنگری کنیم به گونه‌ای که بتوان راه‌حل قطعی درمان همه‌گیری کرونا را از درون آن بیابیم؛ از همین رو ذکر نکات ذیل ضروری است؛

1. طبق آیه 56 سوره مبارکه هود؛ من بر خدا که پروردگار من و شماست توکل کرده‌ام، که زمام اختیار هر جنبنده‌ای به دست اوست و البته پروردگار من (در کار بندگان) به راه راست است.

افسار هر جنبنده ای در اختیار خداست و در نماز هم این گونه این امر را تایید می کنیم و عنوان می کنیم که به حول و قوه خدا بر می خیزم و می نشینم. بنابراین افسار این ویروس کرونا نه تنها در دست خداست، بلکه ابزاری برای اعمال خواست خدا در توجه مردم به او و ایجاد جامعه اسلامی متناسب با حکومت مهدوی است که فرمود و ما خلقت الجنّ و الانس الّا لیعبدون؛ هیچ جن و انسی را خلق نکرد مگر برای عبودیت؛ و عبودیت همان جامعه اسلامی الگو در دوران مهدوی است.

دین برای تمامی ابعاد زندگی انسان برنامه دارد و هیچ نقطه ای نیست که برای آن پوشیده مانده باشد حتی اگر نقطه تاریکی مثل همه‌گیری کرونا باشد. نه تنها در شرایط کرونا، نیز نباید از دین غافل باشیم، بلکه در لحظه لحظه زندگی نیز باید، امر خود را به خداوند تفویض کنیم، و همان طور امام صادق علیه السلام در حدیث عنوان بصری فرمود؛ تدبیر خود را کنار گذاشته و به خدا واگذار کنیم و که تدبیر خداوند نسبت به تدبیر ما هم سریع تر است و هم موثرتر. و در این شرایط باید به لسان خدا نظر افکنده و منتظر بمانیم از ما چه می‌خواهد همان را انجام دهیم و این یعنی در هر صورت از انجام وظیفه غافل نشویم. بدیهی است، برای شناخت وظیفه خود باید به اهل بیت (ع) مراجعه کنیم.

خداوند و اهل بیت در جهت ایجاد جامعه الگو و ایجاد شرایط ظهور از ما چه می‌خواهند؛ بدیهی است؛ جامعه الگو چندوجهی است؛ الف) اقتصاد الگو، خودکفا و متناسب با اسلام دارد؛ ب) از لحاظ علمی نیز خودکفا است و علوم آن به ویژه علوم انسانی آن متناسب با اسلام است و ج) از لحاظ فرهنگی آن نیز توحیدی و متناسب با نظرات اهل بیت (ع) می‌باشد.

اقتصاد در جامعه اسلامی با اقتصاد در جوامع غیراسلامی کاملا متفاوت است، این اقتصاد توحیدی امری مقدس بوده و لازمه ایمان به شمار می‌آید، به گونه‌ای که در تعالیم دینی ما مرد باید کار کند و از خانه‌نشینی نهی شده است؛ این امر عمومیت داشته و کرونا و غیرکرونا نمی‌شناسد.

مساجد، اماکن متبرکه و حرم‌های مطهر و سایر اماکن فرهنگی نیز ستون‌های فرهنگ اسلامی هستند لذا این اماکن تعطیل‌بردار نیستند.

با ذکر این نکات می‌توان دریافت که تعطیل کردن اماکن اقتصادی و مراکز فرهنگی آموزشی، راهکار قطعی نیست و اگر هم قرار باشد جایی تعطیل شود، موقتی باید باشد و جهت کاهش التهابات این همه‌گیری باید باشد و لکن هیچ‌گاه نخواهد توانست به صورت قطعی درمان‌کننده باشد.

راه حل کدام است؟ برای ارائه راه‌حل ذکر چند مقدمه ضروری است؛

1. حضرت موسی علیه السلام مریض شدند. بنی اسرائیل بر او وارد شدند و بیماریش را شناختند. به او گفتند: اگر فلان دوا را بخوری ؛ خوب می شوی. فرمود: دوا نمی خورم تا خدا خودش مرا شفا دهد. دوا را نخورد. بیماری او ادامه پیدا کرد. موسی علیه السلام که منتظر این بود که خدا شفایش دهد؛ خدا او را شفا نداد. به او وحی شد: قسم به عزت و جلال خودم می خورم که تو را خوب نخواهم کرد مگر اینکه همان دوایی را که به تو توصیه کردند؛ بخوری. موسی علیه السلام دیگر چاره ای ندید؛ فرمود: همان دوایی که گفتید را بیاورید.آوردند و خوب شد. بعد در دل موسیعلیه السلام واقع شد که چرا خدا او را شفا نداد و گفت: باید دوا را بخوری ؟ خدا به او وحی کرد : تو گفتی من دوا را نمی خورم ؛ خدا مرا شفا بدهد، مثل اینکه خاصیت شفا را خدا در دوا قرار نداده و دیگری قرار داده که اگر دوا بخوری دیگر خدا تو را شفا نداده! همان خدایی که درد را آفریده ؛ دوا را هم آفریده است ؛ تو می خواهی توکل را نقیض و ضد حکمت من قرار بدهی؟

2. استقلال وسیله هم از خدا امکانپذیر نمی‌باشد، همان طور که اشاره شد افسار هر جنبنده‌ای در دست خداست، لذا در ایام کرونا تمامی برنامه‌ها، اعم از ماسک زدن، فاصله‌گذاری بین مردم، تعطیل کردن مشاغل، جلوی سفرها را گرفتن یا تولید دارو و واکسن، چه از طب سنتی و چه طب مدرن، همگی برای اینکه اثر کاملی داشته باشند لازم است که تاثیر آن را با توسل، تضرع و تفویض امور به خدا از او خواست و این قطعی‌ترین روش درمان کرونا است و اگر تفویض امر به خالق منهای رعایت مسائل بهداشتی باشد، یا رعایت مسائل بهداشتی منهای تفویض به خدا باشد، مثمر ثمر نخواهد بود.

طبق این نظر بر گزاری مراسم دعا و توسل با رعایت مسائل بهداشتی، کاملا ضروری است.

انتهای پیام /ن

ویروس کرونا نگاه قرآنی به ماجرای قرآنی قضا و قدر الهی تضرع به درگاه الهی ایجاد جامعه اسلامی ظهور امام زمان (عج)
در حال پیگیری تحلیل
50000حمایت برگزاری مناظره حول موضوع
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 حمایت انتشار در گروه مربوطه
14
انتشار: ۱۵:۴۸ , ۱۳۹۹ آبان ۳۰
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
سوژه های در حال رشد