انتشار : ۱۷:۱۹ , ۱۳۹۹ بهمن ۲۲
قسمت سوم/مصرف کنندگان عظیم برق نوظهور نادیده گرفته شده
جاویدان وزارت نیرو/ ملی 3
در قسمت سوم درک وضعیت در راستای قطعی‌های متوالی برق و طرح های خلق الساعه برق رایگان برای برخی که برای عموم مردم شفاف و درد دسترس نیستند و گرانی چند برابری برای عموم کشور مصرف کنندگان خانگی جدید و نادیده تحلیل و بررسی خواهیم داشت.
به شکل واضحی وقتی صحبت از افزایش پهنای باند به میان می آید خیلی ها فراموش می کنند که ایجاد شرکت های isp یا سرورینگ داخلی یا هاست یا مراکز داده یا سوئیچ مرتبط با آن حجم عظیمی برق می بلعد و دقیقا همین نکته ای است که بسیاری فراموش می کنند چه دلایلی می تواند باعث قطعی برق شود در حالیکه این سرورها باید همیشه پایدار و در حال مصرف جریان برق باشند. خب دولت مدعی است در یک پروژه حرکتی هر هفته الف ب ایران را در جریان دارد ولی واقعیت اینست که هیچ مرکز تولید انرژی به کشور به شکل تقویتی اضافه نشده است
به این مجموع ساختاری اگر مخابرات ایران و شرکت زیر ساخت را اضافه کنیم که وظیفه تنظیم و هدایت اصلی این ساختار عظیم که در 5 سال گذشته شرکت های بسیاری در حوزه خدمات سرور خصوصی وارد بازار شده اند و دقیقا از منابع عظیمی از دولت نیز دسترسی داشته اند یا قیمت ها به شکلی برایشان هدایت شد که دقیقا هیچگاه ضرر نکرده بلکه سودهای بالای 100 درصدی داشته و دارند.
اما در تمامی این قواعد شما هیچ برنامه ریزی یا پیش بینی مصرف برق در این حوزه پرمصرف را نمی بینید و این یعنی هم وزارت نیرو و هم زوارت ارتباطات از عناصری تشکیل شده اند که به شکل امروز نیز بگذرد در حال فعالیت هستند.
کافیست همین میزان درک شود وقتی فقط یک مجموعه کوچک سرور از سمت گوگل ایجاد می شود نیاز برقی آن به اندازه مصرف یک کشور همچون ایران است و این در شبکه برقی آمریکا یعنی یک بار سنگین و البته این جریان در ایران در ابعاد کوچکتر شکل گرفته و در حال بزرگ شدن است اما تولید میزان برق با مصرف این بخشها و محل قرار گیری آنها هماهنگ نیست.
بطور واضح تر بسیاری از مراکز داده در تهران یا اطراف تهران مستقر شده اند و این یعنی از مراکز تولید برق بخش خصوصی یا مراکزی که سرمای بیشتری در طول سال دارند فاصله گرفته و در این حالت هم مصرف برق بیشتری در طول سال داشته و اتلاف بیشتری در هزینه برق به کشور تحمیل می شود. اخیرا اعتراض بخش خصوصی تولید کننده برق یک نکته جالب بود که معترض به عدم صادرات بودند ولی اینکه چرا نه این بخش خصوصی و نه این مراکز داده هیچ تلاشی برای جذب هم یا حتی بالاتر در الگوی های جهانی مراکز داده هیچ تلاشی برای ایجاد مراکز تولید انرژی پاک به جهت کاهش هزینه انرژی خود نمی کنند.
این یعنی مراکز داده وقتی نقاطی سردسیر قرار بگیرید کاهش هزینه سرمایشی و به تبع آن در مناطقی که امکان تولید انرژی پاک به این نقاط هست را از دست می دهند و این یعنی افزایش قیمت تمام شده هم برای مراکز داده و هم مشتریان آنها.
به این شکل وقتی رئیس جمهور از ارائه برق رایگان امروز صحبت می کنند یا جریان پهنای باند را به میان می‌کشند یا وزیر نیرو با افتخار از برق برای افراد زیادی سخن می گویند و عموم مردم سوال برایشان است برق چرا ناگهان قطع می شود آنهم در زمستانی که بهانه گاز و دیگر قواعدی است که پیک مصرف در این فصل دقیقا برعکس تابستان است در حالیکه در هر دو فصب گرم و سرد سال کرونا بوده و بسیاری در خانه بوده‌اند ولی دقیقا دولت فشار زیادی را بر منازل خانگی وارد می کند تا 10 درصد مصرف به بهانه افزایش قیمت کاهش یابد افزایش قیمت 4 برابری برق برای عموم مصرف کنندگان خانگی که بیشتر وسایل برقی آنها در اکثریت منازل زیر رتبه c مصرف انرژی است.
اما چرا این بخش پر مصرف ارائه دهندگان سرور و پهنای باند از قواعد معادلات مصرف بالای برق و هزینه‌های کم حذف و ناگهان ماینینگ به تیتر خبرها تبدیل می‌شود مگر نه اینکه خود دولت مجوز برداشت و استفاده از برق را برای ماینینگ را صادر کرده است و دقیقا این ماینینگ ها برای استفاده از پول مجازی نیازمند دسترسی به پهنای باند بالایی دارند که دقیقا از بسیاری از این خدمات دهندگان عبور خواهد کرد!
حالا وقتی که می خواهیم ابعاد مصرفی را ببینیم باید به این شکل ساده محاسبه کنیم
در یک خانه اگر یک سیستم قدیمی رایانه وجود داشته باشد یک پاور رایانه چیزی حدود 350 وات در ساعت مصرف دارد این میزان حداقل است و بسیاری از سیستم های امروز چیزی حدود 500 وات در ساعت حداقلی مصرف دارند این تازه بدون مصرف مانیتور است که در خدمات هاستینگ ها کمترین مصرف را دارد حالا اگر این سرورها از سخت افزارهای بروزتر و قدرتمند استفاده کنند قطعا مصرف بیشتر هم خواهد بود.
به این مصارف سوئیچ و بسیاری از خنک کننده و سیستم های نظارتی و عملیاتی برق مصرف را اضافه کنیم
اگر فرض بگیریم فقط یک مرکز داده چیزی حدود 1000 سرور حداقلی داشته باشد و هر سرور فقط 500 وات مصرف در ساعت داشته باشد یعنی در یک بازه کم مصرف یک ساعته چیزی حدود 500/000 وات ساعت یا 500 کیلووات ساعت مصرف برق داریم و این یعنی در یک بازه 24 ساعته این مصرف چیزی حدود 12/000/000 وات ساعت یا 12000 کیلووات ساعت مصرف می شود .این محاسبه مصرف انرژی فاقد سایر مصارف است که حجم بالایی از انرژی و پرت مصرف موازی نیز هست.. حتی با وجود مصرف در حداقل انرژی ...
خب این حجم از مصرف برق با چه قیمت و هزینه‌ای برای کشور پیش بینی شده است ؟
دقیقا نکته کانونی اینجاست در این مراکز داده فقط از برق شبکه نیرو استفاده می کنند و فقط برای موارد اضطراری از دستگاه های مولد برق استفاده می نمایند دستگاههایی که عمدتا با گاز یا بنزین کار نکرده و در بیشتر موارد گازوئیل سوز یا سوخت های فسیلی آلوده‌کننده دیگری به جهت قدرت بیشتر و هزینه کمتر هستند.
وقتی به ابعاد یک جریان اقتصادی امنیتی اجتماعی درست نگاه کنیم متوجه می شویم برنامه ریزی نادرست و پیش بینی نشده و بدون فکر در ابعاد دولتی و زیرساخت دقیقا به فشار بر کشور و عموم جامعه تبدیل می شود و دقیقا در این لحظات همه متهم هستند بجز بخشی که مسئولیت برنامه ریزی در این ابعاد را دارد.
دولت دقیقا در این موارد همیشه از ایجادهایش می گوید و نه از پیش بینی های آینده یعنی همان روشن بودن اقتصاد برای برنامه ریزی کشور توسط عموم هموطنان.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

ماینر قطعی برق وزارت نیرو
در حال پیگیری تحلیل
50000حمایت برگزاری مناظره حول موضوع
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 حمایت انتشار در گروه مربوطه
27
انتشار: ۱۷:۱۹ , ۱۳۹۹ بهمن ۲۲
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
farahm ۱۱:۴۷ ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ سلام.ماحمایت کردیم لطفاحمایت کنیدازما https://www.farsnews.ir/my/c/52661
 
ناشناس ۲۲:۴۰ ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ سلام حمایت میکنم نه تنها کنکور نباید حذف شودبلکه باید پذیرش به صورت کارشناسی پیوسته باشد نه این که بچه های بینوا یک بار کنکور بدهند وکاردانی قبول شوند دوباره دوسال بعد کنکور بدهند برای کارشناسی آیا قبول شوند یا نه
 
ناشناس ۱۱:۲۴ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ سلام لطفا در این سایت اعلام حمایت بزنید بدون فیلتر شکن ممنون https://www.farsnews.ir/my/c/52609
سوژه های در حال رشد