انتشار : ۱۷:۱۴ , ۱۴۰۰ فروردین ۷
کتاب برنامه هسته ایران و امنیت اسرائیل منتشر شد
ناشناس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ ملی 1
کتاب برنامه هسته ایران و امنیت اسرائیل كه توسط محمدرضا باقری و علی مرتضوی منتشر شده، به دنبال ارائه تصویری روشن و فهمی عمیق از رویکرد امنیتی اسرائیل در قبال برنامه هسته‌ای ایران است.
این کتاب در پنج فصل به بررسی رویکرد امنیتی اسرائیل نسبت به برنامه هسته ای ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی پرداخته است.
در فصل اول با ارائه کلیاتی، به تاریخچه مختصری از روابط ایران و اسرائیل و تحولات آن در دوران قبل و بعد از انقلاب، همچنین به خلاصه‌ای از آغاز هسته‌ای شدن ایران می‌پردازد و در ادامه این فصل ضرورت و اهمیت این مطالعه، اهداف، سوال، روش انجام تحقیق و کاربردهایی که از انجام این تحقیق متصور است را اشاره می‌کند.
در فصل دوم کتاب به شرح چارچوب نظری موضوع با عنوان موازنه تهدید که از نظریات واقع گرایی نوکلاسیک می‌باشد پرداخته است؛ در ابتدای این فصل ، واقع‌گرایی کلاسیک را مورد مداقه بیشتر قرار داده و سپس واقع گرایی تهاجمی و تدافعی را به تفکیک توضیح می‌دهد، در ادامه، موازنه قوا را از منظر مورگنتا، والتز و مرشایمر به تفکیک مطرح می‌کند و قواعد جوهری حاکم بر نظام موازنه قوا را از نظر مورتون کاپلان شرح می‌دهد و در پایان مولفه‌های موازنه تهدید را بررسی و ضمن اشاره به نتایج موازنه تهدید این فصل از کتاب را به پایان رسانده است.
در فصل سوم کتاب، تحولات روابط ایران و اسرائیل را در دوره زمانی قبل و بعد از انقلاب شرح می دهد؛ در این فصل، روابط ایران و اسرائیل را در دوره قبل از انقلاب به سه مرحله قبل از روی کارآمدن مصدق، بعد از روی کارآمدن مصدق و بعد از دوره او تقسیم بندی می کند و مورد بررسی قرار می دهد و در ادامه روابط ایران و اسرائیل را در مقاطع زمانی قبل از جنگ ایران و عراق، زمان جنگ و بعد از آن، تا پایان دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد توضیح می‌دهد.
در فصل چهارم کاربست عناصر موازنه تهدید در روابط ایران و اسرائیل قبل از انقلاب را توضیح می دهد و در فصل پنجم این کتاب، تغییر رویکرد اسرائیل نسبت به برنامه هسته ای ایران بعد از انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار می گیرد و در پایان کاربست موازنه تهدید نسبت به برنامه هسته ای ایران در روابط این رژیم با ایران بیان شده است .
چاپ اول کتاب برنامه هسته ایران و امنیت اسرائیل در 84 صفحه توسط انتشارات رنگین کتاب در اسفندماه سال 1399 منتشر شده است.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کتاب برنامه هسته ای ایران
در حال پیگیری خبر
50000حمایت انتشار در تیتر یک خبرگزاری
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه اول خبرگزاری
500 حمایت انتشار در گروه مزتبط
15
انتشار: ۱۷:۱۴ , ۱۴۰۰ فروردین ۷
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
جستجوگر عدالت ۲۰:۴۷ ۱۴۰۰/۰۱/۱۶ سلام دوست عزیز من از کمپین شما حمایت کردم ، ممنون میشم از کمپین ما حمایت کنید https://www.farsnews.ir/my/c/57878
سوژه های در حال رشد