انتشار : ۱۷:۳۳ , ۱۴۰۰ اردیبهشت ۲
بی‌بی بومرها را بهتر بشناسیم
فوآد شبانی بین‌الملل/ ملی 1
بی‌بی‌بومر یا کودک نسل انفجار یا بیبی بومر به انگلیسی: baby boomer کسی است که در دوره‌ی انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی دوم، یعنی در حدّ فاصل سال‌های ۱۹۴۶ و ۱۹۶۴ زاده شده باشد و هماهنگ با پیشرفت‌هایی که در آن دوران بروز و ظهور داشت با بزرگ شدن‌شان در کنار بقیه ساکنان ایالات متحده باعث ایجاد شکوفایی و پویایی اقتصاد آمریکا گشتند، هر چند این روزها این افراد اکثرا در حال ورود به دوران پیک بازنشستگی خود هستند یا در دوران انتهایی آن و مسلما تأثیر این تغییر ماهیت جمعیت برای ایالات متحده در حوزه اقتصادی گسترده و غیرقابل انکار بوده.

انسان سالخورده بازنشسته از نگاه دولت امریکا با نوزاد تازه متولد شده هیچ تفاوتی ندارد چون هر دو از حیث ماهیتی صرفا برای حاکمیت نه تنها ارزش آفرین نیست که ایجاد کننده هزینه مستمر است.

نوزادان با این حالی که می‌توانند در آینده برای کشور مفید باشد ولی از لحظه تولد تا لحظه ورود به بازار اشتغال از نگاه دولت آمریکا فقط هزینه ساز هستند.

اما در خصوص جمعیت سالمند این نگاه کمی نگران کننده‌تر است! این سالمندان امروز همان بی‌بی بومرهای دیروز هستند که آمریکا به برکت وجود جمعیت پر تعداد آن‌ها در پیک تولد جمعیتی سالهای ۱۹۴۶ لغایت ۱۹۶۴ به شکوفایی اقتصادی در درون رسید!

فاکتور جمعیت یکی از کلیدی‌ترین فاکتورها در حوزه توسعه کلان برای هر کشوری است، و آمریکا با بهره بردن از تمام ظرفیت نیروهای جوان خود توانست با تلاش همین بی‌بی بومرها ایالات متحده را آنگونه که می‌شناسید بسازد.

به غیر از همه مشکلات جاری در خاک آمریکا از بحران کرونا گرفته تا مصیبت‌عدم مشروعیت دولت آمریکا به دلیل سوء مدیریت و رفتار نامناسب با شهروندان آمریکایی و بالاخص سیاه پوستان، اما این همه قصه نیست! روزهای سختی پیش روی این بی‌بی بوم هاست، چون ماهیت جمعیت آمریکا تغییر کرده، دیگر خبری از آن جمعیت زیاد نیست و این موضوع تاثیر زیادی در درآمدهای دولتی در کنار مساله اشتغال و تولید ثروت در آمریکا خواهد گذاشت.

و این یعنی همان خدمات پیشین ولی مسلما با قیمت‌هایی گزاف تر. دیگر خبری از خدمات گسترده تامین اجتماعی دولتی نخواهد بود! حتی احتمال قطع شدن خدمات درمانی برای خیل گسترده‌ای از مردم در کنارعدم افزایش روتین سالیانه بازنشستگی‌ها بعید نیست! یعنی به زودی در امریکا شاهد بروز تورم انفجاری خواهیم بود انگونه که در همه سیاست‌گذاری‌های کلان حاکمیتی دولت آمریکا تاثیر گذار بوده و باعث بروز اتفاقاتی جدید گردد که هرگز برای هیچ کس تا این لحظه قابل تصور نبوده، آری انگار بیش‌تر از هر زمان ممکن افول آمریکا سرعت گرفته.

این یک مفهوم بیشتر ندارد؛ این روزها دولت و ملت ایالات متحده از حیث اقتصادی در درون روزهای بدی را تجربه می‌کند که ممکن است هر لحظه آبستن حادثه‌ای نو برای مردم آمریکا و جهان باشد.

انتهای پیام /ن

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

بی‌بی‌بومرها كودكان رشد انفجارى جمعيت
در حال پیگیری تحلیل
50000حمایت برگزاری مناظره حول موضوع
25000 حمایت انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 حمایت انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 حمایت انتشار در گروه مربوطه
12
انتشار: ۱۷:۳۳ , ۱۴۰۰ اردیبهشت ۲
پیگیری های مرتبط
آخرین حامیان
دیدگاه تان را بنویسید

لطفا منتظر بمانید...
نظر شما ارسال گردید و پس از تایید منتشر خواهد شد
نظر شما تایید و منتشر شد
دیدگاه ها
 
فوآد شبانی ۱۱:۳۵ ۱۴۰۰/۰۲/۰۳ https://omigo.ir/r/3q0h
سوژه های در حال رشد