اخبار فارس من فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر
انتشار : 14:27 , 1400 خرداد 21 آخرین پیگیری: 8 روز 9 ساعت قبل

معلمی؛ هنرمندانه‌ترین شغل

کریم عاملی وزارت آموزش و پرورش/ ملی 5
هنوز بر این عقیده استوار و پایبندم که دست توانای معلم است که هدایتگر دانش آموزان می‌باشد. معلم با توانایی‌های خود با هنر ومشی خود می‌تواند به پرورش و تربیت متربی بپردازد.
اگر «بازیگر» را هنرمند می‌گویند، کار وی غالبا اینگونه است که او ازروی یک نوشته ومتن مدت‌ها تمرین می‌کند وبر اثر تمرین وممارست نقش خود رابه خوبی ایفا می‌نماید.
ولی کار وشغل معلم لحظه به لحظه وآنی است، کوچکترین غفلت و کوتاهی در امر تعلیم وتربیت خساراتی جبران ناپذیر را در پی خواهد داشت، رفتار معلم، سخن وگفتار معلم، حرکانت وسکنات معلم…همه وهمه الگو ساز وسرنوشت ساز خواهد بود،
معلم با روانشناسی خود باید تفاوت‌های فردی دانش آموزان را کشف نماید،
معلم استاد سخن است تا فن بیان را بیاموزد، او انسانی مهذب است تا بتواند به تربیت نفوس بپردازد، او معدن صبر، وقار ومتانت است تادر برابر ناملایمات، تلخی‌ها، سختی‌ها وناملایمات زیردستان چون کوهی استوار به وظیفه انسانی خویش بپردازد. وقتی یادگیری در دوران کودکی و نوجوانی چون «نقش بر روی سنگ» است، پس معلم باید با هنر، ذوق ومسئولیت خود سنگ بنای زندگی متربیان را به درستی بنا نهد.
هنر او در این است که خود بسیار اهل مطالعه، تحقیق وپژوهش باشد تا بتواند به کسانی که به امانت به اوسپرده اندبه مطالعه و تحقیق وادارد، اگر خدای ناکرده معلم خود از مطالعه روی گردان و بیزار باشد و سال‌ها ی سال بر او بگذرد و بر علمش نیفزاید چگونه از دانش آموزان انتظار داشته باشد که اهل مطالعه گردند. رطب خورده کی منع رطب کند.
هنر او در به وجد آوردن دانش آموزان به کسب وتحصیل علم واخلاق وتقویت انگیزه‌ی تحقیق و مطالعه می‌باشد. هنر اودر ایجاد؛ خود باوری، اعتماد به نفس، اتکا به قدرت لایزال الهی وپیروی از مکتب انسان ساز اسلام عزیز در نونهالان تحت تربیت وی می‌باشد.
معلم هنرمند است، زیرا اوهمه فنون وهنر تربیت و کلاس وکلاسداری را آموخته است، وگرنه خویش را مدیون همیشگی ودائمی دانش آموزان قرارداده است.
کار معلم «سخت» به عنوان یک کار خسته کننده و ملال‌آور نیست، بلکه یک شغل وکار فنی وپیچیده ودر عین حال بسیار لذت بخش ودوست داشتنی است – البته برای کسانی که این شغل را با عشق و علاقه وبا انگیزه الهی برگزیده باشند.
اگر والاترین ومقدس‌ترین شغل معلمی در حاشیه قرار گیرد، اگر او این کار و رسالت پیامبر گونه رابه عنوان شغل دوم و چندم فرض نماید، جفا و ظلمی بر زیردستان خواهد رفت که جبران ناپذیر خواهد بود، دانش آموزی که چند صباح در مقابل معلم زانوی ادب بر زمین نهاده تا به خوبی تربیت شود وبهترین دوران عمر خویش را به زیباترین شکل پرورش دهد، با این روند چگونه به اهداف عالی خود دست یابد، چگونه بتواند جبران گذشته نماید.
براین اساس ظریف ترین، حساس‌ترین، پر مسئولیت‌ترین ودر نهایت هنرمندانه‌ترین شغل را باید شغل مقدس معلمی دانست.

انتهای پیام /پ

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاه تان را بنویسید
برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه ها
m.z 17:11 , 1400 خرداد 22 از شما عزیزان حمایت شد. لطفا در پاسخ به حمایت ما ؛ از کمپین صنفی اعتراض به اجرای پر ابهام دستورالعمل همسان سازی حقوق کارکنان دولت در سال جاری ، https://farsnews.ir/my/c/71901 حمایت فرمایید. درود.
amin 12:55 , 1400 خرداد 22 حمایت شد لطفا از کمپین من حمایت کنیدhttps://www.farsnews.ir/my/c/71978
ناشناس 18:22 , 1400 خرداد 21 https://farsnews.ir/my/c/70643 لطفاً از کمپین ما هم حمایت فرمایید
IRIAF 16:34 , 1400 خرداد 21 از کمپین شما حمایت شد . لطفا از کمپین ما هم حمایت کنید جهت رفع مشکل بیکاری خلبانان https://www.farsnews.ir/my/c/72158
کریم عاملی 14:40 , 1400 خرداد 21 سطر 12 عبارت : وقتی یادگیری در دوران کودکی و نوجوانی به « وقتی یادگیری در دوران کودکی و نوجوانی » اصلاح می شود. «ادذ ظظرلر ررذلب»باید حذف شود
سوژه های پیشنهادی
سوژه های در حال رشد
در حال پیگیری تحلیل
50000 برگزاری مناظره حول موضوع
25000 انتشار در کانال ها و اینستاگرام فارس
10000 انتشار در صفحه یک خبرگزاری
1000 انتشار در گروه مربوطه
11
انتشار: 14:27 , 1400 خرداد 21