پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱

استانها

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان:

هیچ محدودیتی در توزیع فرآورده‌ها با منطقه‌ای کردن آن وجود ندارد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان گفت: با اجرای طرح عرضه منطقه‌ای توزیع فرآورده، هیچ محدودیتی در عرضه سهمیه اختصاص یافته بنزین در دو شهرستان سراوان و خاش ایجاد نشده است.

هیچ محدودیتی در توزیع فرآورده‌ها با منطقه‌ای کردن آن وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان به نقل از روابط عمومی شرکت نفت منطقه‌ای زاهدان، مرتضی عابدینی عرضه منطقه‌ای بنزین را در راستای سیاست‌های کنترلی و جلوگیری از قاچاق بنزین عنوان کرد و اظهار داشت: با اجرای طرح عرضه منطقه‌ای این فرآورده هیچ محدودیتی در عرضه سهمیه اختصاص یافته بنزین در دو شهرستان سراوان و خاش ایجاد نشده است.

وی افزود: به دنبال طرح عرضه منطقه‌ای بنزین در برخی مناطق استان و اختلاف قیمت بالایی که این فرآورده‌ها در داخل و خارج مرزها دارد به این ترتیب از قاچاق و توزیع خارج از شبکه واقعی جلوگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان با اشاره به اینکه عرضه منطقه‌ای بنزین نقش به سزایی را در جلوگیری از رشد کاذب مصرف فرآورده و بهینه‌سازی مصرف سوخت دارد، بیان داشت: اجرای این طرح تنها به منظور جلوگیری از قاچاق سوخت بوده و اجرای آن هیچ محدودیتی برای رانندگانی که در داخل فعالیت دارند ایجاد نخواهد شد و آنان می‌توانند مطابق سهمیه ابلاغی سراسری سوخت خود را دریافت کنند.

عابدینی گفت: با اجرای این طرح از مصرف بی‌رویه بنزین و خارج از چرخه توزیع در حوزه‌های واقعی در دو شهرستان خاش و سراوان جلوگیری می‌شود.

وی ادامه داد: در این دو شهرستان با تدابیر اندیشیده شده به منظور توزیع و تامین فرآورده مورد نیاز مصرف‌کننده واقعی، تنها در زمینه توزیع فرآورده محدودیتی ایجاد شده است به طوری که خودروهای سبک دارای کارت هوشمند سوخت که در گذشته طی سه نوبت، 180 لیتر سوخت را در روز دریافت می‌کردند اکنون تنها می‌توانند روزانه 60 لیتر دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان بیان کرد: طی سه ماه امسال در سراوان، 28 میلیون و 305 هزار لیتر بنزین توزیع شد این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، 24 میلیون لیتر بنزین در این شهرستان توزیع شده بود.

عابدینی یادآور شد: این میزان مصرف با رشد 24 درصدی روبه‌رو بود این در حالی که متوسط رشد کشوری در مصرف بنزین سه درصد است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان اضافه کرد: طی یک ماه گذشته با اعمال محدودیت مصرف بنزین در سراوان، از 26 درصد رشد به 17 درصد کاهش یافت که این خود مهر تاییدی بر اهمیت و درست‌بودن این طرح دارد.

وی رشد مصرف بنزین در شهرستان خاش را نیز نگران‌کننده خواند و افزود: در سه ماه امسال، 17 میلیون و 747 هزار لیتر بنزین در این شهرستان توزیع شد که در مدت مشابه سال قبل، 6 میلیون لیتر رشد مصرف داشته است.

عابدینی یادآور شد: 48 درصد بنزین توزیع شده در خاش و 46 درصد در سراوان بنزین آزاد با نرخ 7 هزار ریالی است که این خود به خوبی نشان دهنده سهم‌خواهی عده‌ای افراد سودجو از سرمایه ملی است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان افزود: نوسانات ارز و ثابت‌ماندن قیمت فرآورده در ایران تفاوت فاحش قیمت در این سو و آن سوی مرز را در بر داشته که این امر به خوبی نشان دهنده آن است که عده‌ای افراد سودجو با انتقال کارت سوخت از دیگر نقاط کشور به شهرستان‌های مرزی سراوان و خاش روی به قاچاق فرآورده آورده‌اند.

وی اظهار داشت: نظارت بر توزیع فرآورده در چرخه واقعی و حفظ سرمایه ملی مهم‌ترین هدف شرکت پخش فرآورده‌های نفتی است و اعمال محدودیت توزیع فرآورده در دو شهرستان خاش و سراوان با هماهنگی با کمیسیون قاچاق کالا و ارز نمونه بارز آن است.

عابدینی ادامه داد: اعمال محدودیت‌ها در این دو شهرستان به منظور تامین فرآورده مورد نیاز مصرف‌کننده واقعی، کاهش ترافیک کاذب صف‌های جایگاه‌های توزیع فرآورده و افزایش رفاه شهروندی انجام شده است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان تاکید کرد: مطالعات اجتماعی صورت پذیرفته در 45 روز گذشته در دو شهرستان خاش و سراوان، موفقیت‌آمیز بودن این طرح را نشان می‌دهد و در تلاش هستیم در آینده‌ای نزدیک فاز دوم را اجرا کنیم.

سیستان‌وبلوچستان دارای هزار و 300 کیلومتر مرز زمینی مشترک با دو کشور پاکستان و افغانستان است که 345 کیلومتر آن تنها در شهرستان سراوان واقع شده است.

انتهای پیام/غ30/ض1002

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول