سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵

سیاسی  /  مجلس

توسط مرکز پژوهش‌های مجلس صورت گرفت

بررسی بودجه بخش پژوهش و فناوری در لایحه بودجه سال آینده

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور را در بخش پژوهش و فناوری مورد بررسی قرار داد.

بررسی بودجه بخش پژوهش و فناوری در لایحه بودجه سال آینده

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین این مرکز اعلام کرد: در لایحه بودجه سال آینده اعتبارات برنامه‌ای تحقیق و توسعه با 20 درصد افزایش از 30 میلیون و 986 هزار و 305 ریال در سال 1392 به 37 میلیون و 211 هزار و 279 ریال در سال 1393 رسیده است.

همچنین نسبت کل اعتبارات تحقیق و توسعه دولتی (یعنی اعتبارات برنامه‌ای + اعتبارات پژوهشی موسسات، بانک‌ها و شرکت‌های دولت + اعتبارات ردیف های متفرقه) بودجه کل کشور از 60/0 درصد در سال 1392 به 58/0 درصد در سال 1393 کاهش یافته است. نسبت این اعتبارات به رشد ناخالص داخلی (GDP) نیز از 6/0 درصد در سال 1392 به 42/0 درصد در سال 1393 کاهش یافته است، بدین ترتیب، حکم برنامه پنجم توسعه مبنی بر افزایش سالانه 5/0 درصدی نسبت تحقیق و توسعه به GDP و رسیدن به 3 درصد تا پایان برنامه قابل تحقق نیست.

کاهش سهم دولت در نسبت تحقیق و توسعه به GDP اگر به دلیل افزایش سهم بخش خصوصی در تأمین هزینه‌های تحقیق و توسعه باشد قابل پذیرش است، اما در شرایط کنونی هیچ شاهد قابل اعتنایی که بر افزایش سهم بخش خصوصی دلالت کند وجود ندارد، از این رو دولت باید علاوه بر تحریک بخش خصوصی برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه، میزان سرمایه‌گذاری خود را نیز افزایش دهد.

توزیع دستگاهی اعتبارات برنامه‌ای تحقیق و توسعه در لایحه بودجه سال 1393 نشان می‌دهد که وزارت علوم، وزارت بهداشت و ریاست جمهوری و معاونت‌های آن به ترتیب با 17,37 و 14 درصد بیشترین سهم را در دریافت این اعتبارات دارند.

بررسی هزینه امور پژوهشی شرکت‌ها ، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت نیز نشان می‌دهد که علاوه بر کاهش هزینه امور پژوهشی شرکت‌ها، شرکت‌های اصلی تأمین کننده بودجه کشور از جمله شرکت‌های اصلی زیرمجموعه وزارت نفت، سرمایه‌گذاری کافی در امر پژوهش نمی‌کنند.

همچنین در گزارش حاضر، وضعیت اعتبارات پژوهشی اختصاصی دو حوزه زیست فناوری و نانو فناوری به طور خاص بررسی شده است که با وجود شرایط خاص کشور در مقطع کنونی، اعتبارات هر دو حوزه افزایش یافته است، با این حال اعتبار بیشتری برای توسعه این فناوری‌ها لازم است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول