سه‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

گزارش فارس از تحولات حوزه اقتصاد کلان در هفته‌‌ای که گذشت

پایان بررسی درآمدهای بودجه/ خبر خوش جداسازی درآمدهای آب، برق و گاز از خزانه

افزایش بیشتر قیمت بنزین نسبت به سایر حامل‌های انرژی ، تصویب دلار2650 تومانی و نفت 100 دلاری، جداسازی درآمدهای آب، برق و گاز از خزانه از مهمترین مصوبات کمیسیون تلفیق در بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه سال 93 بود.

پایان بررسی درآمدهای بودجه/ خبر خوش جداسازی درآمدهای آب، برق و گاز از خزانه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس کمیسیون تلفیق بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه را به پایان رسانده و چند روزی است که وارد بخش‌های هزینه‌ای شد‌ه است که تا پایان هفته جاری بررسی این بخش هم به پایان می‌رسد و بزودی بررسی مصوبات کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس آغاز می‌شود.

گزارش این هفته خبرنگار اقتصاد کلان از تحولات این حوزه خلاصه‌ای از مهمترین مصوبات کمیسیون تلفیق از ابتدا تا انتهای بررسی لایحه بودجه 93 در بخش درآمدی کمیسیون تلفیق است که در ادامه، می‌خوانید:

* مخالفت با افزایش مالیات مشاغل

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق حدود 9 درصد از درآمدهای سرجمع مالیاتی از مالیات مستقیم و 30 درصد از مالیات‌های غیرمستقیم حاصل خواهد شد.

وی در خصوص افزایش مالیات مشاغل گفت: کمیسیون تلفیق با این مسئله موافقت نکرد.

کاتب اظهار داشت:درآمد بودجه 93 از مالیات مستقیم و غیر‌مستقیم و سرجمع مالیات بعد از تعیین مالیات بر ارزش افزوده نهایی خواهد شد.

* بیشترین افزایش قیمت برای بنزین

وی از ادامه پرداخت یارانه نقدی در سال آینده خبرداد و گفت: یارانه نقدی بر اساس ماده هفت قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها 45 هزار و 500 تومان است که در این لایحه بودجه نیز همین مبلغ مورد نظر است، ولی تفاوت در افزایش قیمت حامل‌های انرژی و درصد هر یک از این حامل‌ها است.

عضو کمیسیون تلفیق افزود: از آنجا که رویکرد دولت، کاهش نرخ تورم و حمایت از بخش تولید است، به طور طبیعی تعرفه برق و گاز افزایش کمتری خواهد یافت، ولی نرخ بنزین بیشتر افزایش می‌یابد.

* دلار 2650 تومانی و نفت 100 دلاری تصویب شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: قیمت نفت در بودجه سال 93 بر اساس پیشنهاد دولت همان بشکه‌ای 100 دلار تصویب شد، هر چند که مرکز پژوهش‌های مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق معتقد بودند که نفت بشکه‌ای 100 دلار خوشبینانه است اما گزارش وزیر نفت و آقای نوبخت تاکید داشت، در حال حاضر میانگین هر بشکه نفت 106 دلار است و یقینا 100 دلار دست یافتنی خواهد بود، لذا کمیسیون تلفیق با فروش نفت به قیمت بشکه‌ای 100 دلار موافقت کرد.

کاتب افزود: مقرر شد تا میزان محاسباتی نرخ دلار یا همان نرخ تسعیر در بودجه سال 93، 2650 تومان باشد و این به معنای تعیین قیمت نیست بلکه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه نرخ دلار باید به صورت شناور مدیریت شده تعیین شود.

* چگونگی پرداخت مالیات سود شرکت‌های در حال واگذاری

وی همچنین از مصوبه دیگری در بحث خصوصی‌سازی، پرداخت مالیات سود شرکت‌های دولتی در حال واگذاری خبرداد و اظهار داشت: بر اساس آن در بند یک شرکت‌های دولتی موظف می‌شوند مالیات و سود علی‌الحساب را ماهانه یک دوازدهم به حساب خزانه دولت واریز کنند.

* خصوصی‌سازی دولت یازدهم تنها 1000 میلیارد تومان

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: رویکرد جدید دولت یازدهم برای فروش اموال دارایی و خصوصی‌سازی است به گونه‌ای که علاوه بر سهم شرکت‌های داخلی مدیریت آن نیز واگذار شود به همین دلیل سرعت واگذاری‌ها کند شده و عملکرد دولت یازدهم تا الان کمتر از هزار میلیارد تومان است که بر اساس قانون میزان بسیار ناچیزی است.

کاتب اظهار داشت: در سال 93 رویکرد مجلس و دولت این است که اجرای اصل 44 به ویژه ماده 3 بند الف که دولت مکلف است واگذاری‌ها را انجام دهد به ویژه واگذاری ماده 2 و ماده یک که تا پایان 93 مکلف است انجام دهد را تسریع بخشد.

* تلفیق درباره بهره مالکانه تصمیم‌ گرفت

وی گفت: همچنین مقرر شد استخراج کنندگان سنگ آهن که بیش از 30 درصد سود داشته باشند، بهره مالکانه پرداخت کنند به همین خاطر مقرر شد که 30 درصد از ارزش فروش کنستانتره سنگ آهن را به عنوان حق انتفاع پرداخت کنند.

کاتب اظهار داشت: مصارف این درآمد 40 درصد برای توسعه زیر ساخت‌های همان معادن که در آن اکتشاف انجام می‌شود هزینه شود و 20 درصد از درآمد در بخش اعتبارات عمرانی همان استان هزینه می‌شود، همچنین 40 درصد به حساب خزانه واریز شود تا در بخش اعتبارات کشوری مورد استفاده قرار گیرد.

* اشتغال‌زایی برای زندانیان مالی

وی افزود: مصوبه‌ دیگری که در مجلس داشتیم این بود که زندانیانی که به دلیل مسائل مالی در زندان بسر می‌برند و مخارج خود و خانواده خود را باید تأمین کنند در کارگاه‌هایی که سازمان زندان‌ها تجهیز می‌کنند مشغول به کار شوند و درآمد کسب کنند.

عضو کمیسیون تلفیق اظهار داشت: در این قانون آمده بود برای استفاده از تجهیزات و کارگاه‌ها هر یک از این زندانیان براساس نظر قاضی احکام به ازای استفاده از تجهیزات کارگاه‌ها در جهت کسب درآمد برای خودشان 3 هزار تومان در روز پرداخت کنند.

کاتب گفت: کمیسیون آن تبصره را اصلاح کرد و مقرر شد اگر زندانی که در این کارگاه‌ها که سازمان زندان‌ها آن را تجهیز و فراهم کرده کار می‌کند اما قادر به پرداخت 3 هزار تومان نیست بر اساس نظر قاضی احکام هر مبلغی را که توانایی پرداخت دارد، بپردازد.

* درآمدهای آب، برق و گاز از خزانه جدا شد

وی افزود: در بخش نیروگاه‌ها و وزارت نفت و وزارت نیرو مصوبه‌‌ دیگری داشتیم و از آنجایی که دولت از درآمدهای بسیاری از شرکت‌های تابعه وزارت نیرو و نفت که به حساب خزانه واریز می‌شد استفاده می‌کرد در کمیسیون تلفیق مصوب کردیم تا دولت 100 درصد وصول حاصل از درآمدهای مربوط به شرکت‌های برق، آب و گاز را به صورت یک دوازدهم در اختیار خود شرکت‌ها قرار دهد و سهم آن شرکت‌ها را پرداخت کند.

انتهای پیام/ک 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول