اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

یادداشت  /  تاریخ نگار

33 سال پیش در چنین روزی

خدا را به جای شاه نشاندیم

رجایی، نخست‌وزیر گفت: ما پس از انقلاب خدا را به جای شاه پذیرفته‌ایم و به جای او خدا را نشانده‌ایم امروز ما هر چیز خوبی را به خدا گونه بودنش می‌شناسیم .

خدا را به جای شاه نشاندیم

رخدادهای 20 بهمن 1359

چکیده

  • پنتاگون تصمیم گرفته است برای پاسداری از متحدان خود در خاورمیانه و رویارویی با هرگونه انقلابی در این کشورها یک گروه چریکی ویژه به این منطقه اعزام کند.
  • دولت آمریکا تصمیم گرفت ارسال هواپیماهای مسافربری و انواع موشک ها را به عراق آغاز کند.
  • آخرین خبرها از جبهه های جنگ حاکیست طرح گسترده ارتش عراق برای نفوذ مجدد به آبادان از طریق مارد با شکست مواجه شد.
  • ربایندگان کاردار اردن طی تماسی با رادیوی لبنان اعلام کرد تا 48 ساعت آینده و در صورت عدم پذیرش شرایط اعلام شده کاردار اردن را اعدام خواهند کرد .
  •   محمد علی رجایی نخست وزیر: ما آزادی را بر مبنای آن چه که قرآن به ما اجازه می دهد قبول داریم و بر اساس آن نیز عمل خواهیم کرد .
  • گروهی از هواداران چریک های فدایی خلق در شهرستان لاهیجان قصد راهپیمایی در خیابان های این شهر را داشتند که با مقابله مردم با آن ها گروهی زخمی و تعدادی نیز بازداشت شدند.

تصمیم آمریکا برای اعزام نیروی نظامی برای مقابله با انقلاب های منطقه 

روزنامه القبس چاپ کویت در شماره امروز خود گزارش داد پنتاگون تصمیم گرفته است برای پاسداری از متحدان خود در خاورمیانه و رویارویی با هرگونه انقلابی در این کشورها یک گروه چریکی ویژه به این منطقه اعزام کند. بر اساس گزارش این روزنامه این گروه چریکی که به طور مخفیانه تشکیل شده است از یگان های نظامی آمریکا در منطقه مستقل است و توسط افراد خاصی که نام آنها هنوز فاش نشده رهبری می شود . این گروه برای عملیات خاصی از جمله تصرف سفارت خانه ها و ساختمان ها و رویارویی با گروه های مقاومت تعلیم داده شده اند.

یک مقام مسئول در پنتاگون نیز در این رابطه گفت : گروه تشکیل شده با سازمان های جاسوسی از جمله موساد برای دستیابی به اطلاعات لازم همکاری دارد . خبر دیگر این که 6 کشور عرب خلیج فارس [کویت – عربستان – امارات – قطر- عمان و بحرین] که هفته قبل در اجلاس مشترکی شورای همکاری خلیج فارس را تاسیس کردند قصد دارند جامعه ای مشابه جامعه اقتصادی اروپا در خلیج فارس دایر کنند. منابع مطلع در منطقه اظهار داشتند کشورهای فوق معتقدند هر کدام به تنهایی قادر به مقابله با موج انقلاب های احتمالی چون انقلاب اسلامی ایران نبوده و در نتیجه باید با هم همکاری متقابل داشته باشند.(1)

6 کشور عرب خلیج فارس کویت ، عربستان ، امارات ، قطر، عمان و بحرین که هفته قبل در اجلاس مشترکی شورای همکاری خلیج فارس را تاسیس کردند معتقدند هر کدام به تنهایی قادر به مقابله با موج انقلاب های احتمالی چون انقلاب اسلامی ایران نبوده و در نتیجه باید با هم همکاری متقابل داشته باشند.

آمریکا به صدام موشک و هواپیمای مسافر بری می دهد

دولت آمریکا تصمیم گرفت ارسال هواپیماهای مسافربری و انواع موشک ها را به عراق آغاز کند. منابع مطلع گفتند آمریکا تا کنون از بیم این که ایران به گروگان ها آسیب برساند از کمک مستقیم به صدام خودداری می کرد ولی امروز دیگر چنین محدودیتی برای مقامات واشنگتن وجود ندارد . (2)

حمله سنگین عراق برای ورود به آبادان شکست خورد

آخرین خبرها از جبهه های جنگ حاکیست طرح گسترده ارتش عراق برای نفوذ مجدد به آبادان از طریق مارد با شکست مواجه شد. بر اساس این طرح دشمن ابتدا توپخانه دور زن عراق از دو منطقه مارد در شمال آبادان و شهر فاو در خاک عراق مناطق مسکونی آبادان را زیر آتش مداوم گرفت و سپس نیروهای پیاده مخصوص عراقی دست به حمله مستقیم به آبادان از دو سمت بهمنشیر و اروند رود زدند . پیشروی نیروهای متجاوز عراقی منجر به جنگ شبانه تن به تن در جبهه بهمنشیر شد و دشمن که تا حدودی موفق به نفوذ به بخش های اطراف آبادان شده بود با دادن تلفات سنگین عقب نشینی کرد.(3)

تهدید به اعدام کاردار اردن در بیروت

با ربوده شدن کاردار سفارت اردن در بیروت بحران میان دو کشور به شدت افزایش یافت . در حالیکه رژیم اردن سوریه را متهم به دخالت در این توطئه کرده است مقامات دمشق این اتهام را به شدت رد می کنند. در این حال کوشش دولت لبنان و دستگاه های امنیتی و انتظامی برای روشن کردن سرنوشت کاردار سفارت اردن ادامه دارد . گروه موسوم به عقاب های انقلاب که مسئولیت ربودن کاردار اردن را بر عهده گرفته است طی تماسی با رادیوی لبنان اعلام کرد تا 48 ساعت آینده و در صورت عدم پذیرش شرایط اعلام شده کاردار اردن را اعدام خواهند کرد . (4)

 

محمد علی رجایی نخست وزیر : اگر ما اسلام و قرآن را قبول داریم باید بدانیم که اسلام هرکاری را که اجازه می دهد ما هم انجام می دهیم و کاری را که اجازه نمی دهد انجام نمی دهیم ما آزادی را بر مبنای آن چه که قرآن به ما اجازه می دهد قبول داریم و بر اساس آن نیز عمل خواهیم کرد .

رجایی : آزادی را تنها در محدوده مکتب قبول داریم

محمد علی رجایی نخست وزیر طی سخنانی در اجتماع نمازگزاران مسجد همت تجریش گفت : آزادی برای ما تنها در محدوده مکتب مورد قبول است . وی اظهار داشت : ما پس از انقلاب خدا را به جای شاه پذیرفته ایم و به جای او خدا را نشانده ایم امروز ما هر چیز خوبی را به خدا گونه بودنش می شناسیم در حالی که در سال های پیش چیزها را با عنوان شاهگونه به ما معرفی می کردند امروز همه سعی دارند خودشان را به خدا برسانند و اخلاق خداگونه پیدا کنند و کلیه امتیازات شاهی را کنار می زنند و به جای آن تقوی را ملاک و معیار برتری و خوبی قرار می دهند در این صورت است که می بینیم اگر یک فرد نخست وزیر هم باشد و تقوی نداشته باشد ارزش ندارد و اگر تقوی دارد و لو اینکه یک فرد ساده و معمولی است نور چشم ما است .

وی در قسمت دیگری از بیانات خود گفت : اگر ما اسلام و قرآن را قبول داریم باید بدانیم که اسلام هرکاری را که اجازه می دهد ما هم انجام می دهیم و کاری را که اجازه نمی دهد انجام نمی دهیم ما آزادی را بر مبنای آن چه که قرآن به ما اجازه می دهد قبول داریم و بر اساس آن نیز عمل خواهیم کرد .  رجایی همچنین گفت : ما اسلام را بر کسی تحمیل نمی کنیم ولی اجازه فساد و فحشا را هم به کسی نخواهیم داد و هرگز اجازه نمی دهیم کسی با عنوان کردن آزادی غربی این گونه مسائل را در کشور ما رواج دهد.(5)

درگیری چریک های فدایی خلق با مردم در لاهیجان

صبح دیروز گروهی از هواداران چریک های فدایی خلق در شهرستان لاهیجان قصد راهپیمایی در خیابان های این شهر را داشتند که با مقابله مردم با آن ها گروهی زخمی و تعدادی نیز بازداشت شدند. چریک های فدایی خلق تصمیم داشتند به مناسبت سالگرد واقعه سیاهکل در خیابان های لاهیجان دست به تظاهرات بزنند که این تظاهرات با حمله چریک ها به مردم گسترش پیدا کرد . یک مقام آگاه در سپاه پاسداران لاهیجان گفت : تعداد 20 الی 30 نفر از چریک های فدایی که به همراه خود سلاح سرد داشتند دستگیر شدند.(6)

پی نوشت :

1- کیهان ، 20 بهمن 1359 ، صفحه 4

2- کیهان ، 20 بهمن 1359 ، صفحه 16

3- کیهان ، 20 بهمن 1359 ، صفحه 2

4- کیهان ، 20 بهمن 1359 ، صفحه 14

5- کیهان ، 20 بهمن 1359 ، صفحه 16

6- کیهان ، 20 بهمن 1359 ، صفحه 16

پژوهشگر : سید روح الله امین آبادی

پایان متن/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول