دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴

فرهنگ  /  اندیشه

محمدرضا دهشیری در گفت‌وگو با فارس:

نظریه‌پردازی‌ها باید تطبیقی و بر اساس مبانی انقلاب باشد

یک استاد دانشگاه گفت: نظریه‌پردازی‌هایمان باید تطبیقی و بر اساس مبانی انقلاب اسلامی به زبان آکادمیک صورت گیرد تا به کتاب‌هایمان در مراکز پژوهشی دنیا محل استناد شود.

نظریه‌پردازی‌ها باید تطبیقی و بر اساس مبانی انقلاب باشد

محمدرضا دهشیری استاد علوم سیاسی دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه و نویسنده کتاب‌های «درآمدی بر نظریه سیاسی امام خمینی(ره)» و مترجم «فرهنگ تروریسم» ‌و «خیانت رسانه‌ها» درباره مهمترین منابع و راه‌های شناساندن انقلاب اسلامی هم به نسل جوان و هم دیگر ملل در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: انقلاب ایران از گذشته تاکنون با قدرت‌های استکباری و اندیشه‌های ملحدانه، لیبرالی و سکولاریستی روبه رو بوده است که باید در برابر این اندیشه‌ها و تهاجم‌های مختلف ابزار مناسب خود را نیز تعبیه می‌کرده است.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های رسانه‌ای با توجه به تهاجم نرم‌افزاری بیگانگان در این راستا بسیار با اهمیت است، اظهار داشت: این برنامه‌ها باید بتواند افکار عمومی و نسل جوان ما را هدایت کند.

دهشیری با تأکید بر اینکه عرفان‌های کاذب، شبهه‌افکنی‌های دینی و سیاسی در قالب‌هایی چون دموکراسی و دیگر عناوین، انحرافات این حوزه به شمار می‌آید، افزود: رسانه‌ها از مکتوب تا سایت‌ها می‌توانند این شبهه‌افکنی‌ها را رفع کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که پژوهش‌ها در حوزه انقلاب اسلامی در چه قالب‌هایی انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه انقلاب ایران دارای جنبه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است نخست باید آثار، دستاوردها و آثار این انقلاب را از نظر گذراند و به نسل امروز منتقل کرد این روح ایام انقلاب اسلامی ایران باید زنده و مستمر باقی بماند چرا که این انقلاب، انقلاب مردمی است و سرمایه آن نخست مردم هستند.

این استاد ارتباطات دانشگاه اظهار داشت: دو جریان اصلی شکل‌گیری انقلاب شامل مردم و آموزه‌های اسلامی هستند همانطور که فلاسفه هم می‌گویند علت محدثه هر امری، علت مبقیه آن است و این اصل در انقلاب اسلامی ایران نیز جریان دارد.

وی با تأکید بر اینکه در نهایت مردم ماهیت انقلاب اسلامی ایران را شکل دادند و مجد و عظمت آن نیز دست مردم است، توضیح داد: با توجه به اینکه انقلاب ایران مدل مردم سالاری دینی را برای مستضعفان ارائه داده، بررسی این مدل می‌تواند الگویی برای جریانات محیط جهان اسلام و مردم سایر بخش‌های دنیا باشد.

دهشیری اظهار داشت: بیداری اسلامی در منطقه استفاده از همین مدل انقلاب اسلامی ایران است چرا که ملت‌ها فهمیدند که جریانات استکباری جهان در حال چه فعالیت‌هایی هستند.

وی درباره گام‌های عملی که برای زنده نگه داشتن انقلاب و همینطور صدور آن لازم است، توضیح داد: ما نیازمند مطالعات کاربردی و نظریه‌پردازی در این حوزه هستیم باید پژوهش‌های قوی تری ارائه دهیم جامعه آکادمیک ما باید بیدار شوند تا نسل جدید با انقلاب اسلامی ایران بیشتر آشنا شوند. همینطور نظریه‌پردازی‌هایمان نیز باید تطبیقی و براساس مبانی انقلاب اسلامی به زبان آکادمیک صورت گیرد تا به کتاب‌هایمان در مراکز پژوهشی دنیا محل استناد شود.

دهشیری در پایان یادآور شد: بیداری اسلامی در جهان به تحقق تمدن نوین اسلامی کمک خواهد کرد بنابراین انجام پژوهش و نگارش کتاب در این راستا بسیار مؤثر است. رویدادهای تاریخی اوایل انقلاب باید به صورت لحظه به لحظه ثبت و مکتوب شود چرا که اینها بدون تردید حرکت در شناخت انقلاب اسلامی را میسر می‌کند.

انتهای پیام/ک

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول