اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

دیدگاه  /  تاریخ نگار

33 سال پیش در چنین روزی

تکذیب یک شایعه توسط سفیر فلسطین

سفیر فلسطین ضمن اشاره به توطئه های امپریالیسم آمریکا در مورد شایعه خرید ایران از اسرائیل گفت: چنین تبلیغاتی را در مورد کسانی که تاج و تخت شاه را سرنگون کرده و امپریالیسم آمریکا را بیرون رانده و پوزه آنها را به خاک مالیده‌اند نمی‌پذیریم.

تکذیب یک شایعه توسط سفیر فلسطین

رخدادهای 2 شهریور 1360

چکیده

  • مهندس مهدی کلهر قائم مقام وزیر فرهنگ چگونگی ادغام فرهنگ و هنر در وزارت ارشاد را تشریح کرد.
  • حمله مسلحانه به منزل آیت الله ربانی املشی دادستان کل کشور توسط پاسداران کمیته 11 تهران و ماموران شهربانی خنثی شد.
  • یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای عالی قضایی دیروز با حضور محمد علی رجایی رئیس جمهور در محل شورای عالی قضایی تشکیل شد .
  • وزارت نفت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد : به دلیل تقلیل در تولید نفت سفید و گاز مایع، تامین گاز مایع مورد نیاز مشترکین خانگی و تجاری به طور کامل عملی نخواهد بود.
  • کمیته امداد امام خمینی واحد شهرستان ها در مورد چگونگی تامین خسارات ناشی از حملات ضد انقلاب اطلاعیه ای صادر کرد.
  • سفیر فلسطین در ایران ضمن اشاره به توطئه های امپریالیسم آمریکا در مورد شایعه خرید ایران از اسرائیل گفت : ممکن نیست چنین شایعاتی را در باره برادران خود در جمهوری اسلامی بپذیریم .
  • مهندس غرضی وزیر نفت در یک کنفرانس مطبوعاتی در رم اظهار داشت : غرب می خواهد انسجام سیاسی اوپک را درهم بشکند و نظرات خود را از طریق واسطه هایی به اوپک تحمیل کند.
  • حزب الدعوه اسلامی عراق : صدام اوراق قرضه بهادار به نام حمایت از قادسیه صدام در معرض فروش قرار داده است تا به اقتصاد ورشکسته این رژیم رونق تازه ای داده شود.
  • رئیس سازمان سهمیه بندی مواد نفتی اعلام کرد : توزیع نفت سفید کوپنی می شود و کوپن ها از طریق کمیته های 14 گانه به وسیله مساجد توزیع خواهد شد.
  • سفیر سوریه: اگر انقلاب اسلامی پیروز نشده بود اکنون توطئه کمپ دیوید به نتیجه رسیده بود و اگر انقلاب اسلامی نبود ما نبودیم و خیلی ها نبودند.

چگونگی ادغام فرهنگ و هنر در وزارت ارشاد اعلام شد

مهندس مهدی کلهر قائم مقام وزیر فرهنگ چگونگی ادغام فرهنگ و هنر در وزارت ارشاد را تشریح کرد و اعلام نمود که در این صورت وزارت خانه مذکور تحت نام وزارت فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامی به کار خود ادامه خواهد داد.

وی در این گفت و گو اظهار داشت : من از ادغام بخش فرهنگ و هنر وزارت فرهنگ و آموزش عالی در وزارت ارشاد اسلامی و ایجاد وزارتی تحت عنوان وزارت فرهنگ و هنر و ارشاد اسلامی باید به عنوان یک اقدام اصولی و اساسی و انقلابی دولت آقای باهنر یاد کنم که البته زمینه این اقدام در زمان دولت آقای رجایی به مورد بحث و تحقیق و تبادل نظر گذاشته شد و از خدمات ارزنده آقای دوزدوزانی وزیر سابق ارشاد هم باید اینجا یاد بکنیم و همچنین طرح ارزنده مرحوم شهید سلیمی دبیر کل سازمان امور اداری و استخدامی کشور و معاون نخست وزیر در دوره آقای رجایی .

مهندس کلهر افزود : پس از پیروزی انقلاب اسلامی ضرورت ایجاد یک نهاد مستقل و قوی ارشادی و فرهنگی و تبلیغاتی به خوبی محسوس بود و امام بارها در این زمینه تاکید داشتند چرا که انقلاب ما یک انقلاب معنوی و فرهنگی بود و طبق فرمایشات امام انقلاب صادر نمی شود مگر این که فرهنگ انقلاب صادر بشود . در زمان دولت موقت وزارت اطلاعات و جهانگردی تغییر نام پیدا کرد و تحت نام وزارت ارشاد مشغول به کار شد و طبعا انتظارات جامعه از این نام هدایت و ارشاد جامعه در جهت صحیح بود. این در حالی بود که عملا وزارت ارشاد امکانات تبلیغ و ارشاد را در اختیار نداشت و این ها در اختیار شاخه فرهنگ و هنر وزارت فرهنک و آموزش عالی بود.

کلهر گفت : همچنین از نظر بودجه این ادغام باعث صرفه جویی عظیمی خواهد شد چرا که از دوباره کاری ها جلوگیری به عمل می آورد و از نظر استخدام پرسنل جدید متعهد که برای هر دو ارگان اجتناب ناپذیر است رقم عظیمی از بودجه را می توان صرفه جویی کرد.(1)

حمله مسلحانه به منزل دادستان کل کشور خنثی شد

حمله مسلحانه به منزل آیت الله ربانی املشی دادستان کل کشور توسط پاسداران کمیته 11 تهران و ماموران شهربانی خنثی شد.

15 تروریست که لباس پاسداری و بسیج به تن کرده بودند با سه اتومبیل و یک موتور سیکلت خیابان های اطراف منزل دادستان کل کشور را محاصره کردند تروریست ها سپس نارنجکی به سوی ساختمان پرتاب کردند و بعد با مسلسل یوزی ، تفنگ ژ – 3، کلت کمری و ...به سوی در ورودی منزل تیراندازی کردند.(2)

رئیس جمهور در جلسه شورای عالی قضایی شرکت کرد

یکصد و چهل و نهمین جلسه شورای عالی قضایی دیروز با حضور محمد علی رجایی رئیس جمهور در محل شورای عالی قضایی تشکیل شد .  در این جلسه ابتدا در باره ترکیب گذر دادگاه ها و دادسراهای انقلاب و نحوه روابط آن با شورای عالی قضایی بحث و تبادل نظر به عمل آمد و تصمیماتی اتخاذ گردید.

سپس رجایی رئیس جمهور پس از شنیدن گزارش مختصری از کار شورا با اعضای شورا درباره تنظیم روابط قوای سه گانه و تسریع در تصویب لوایح تنظیم شده از طرف شورای عالی قضایی در هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی مذاکره به عمل آورد.(3)

در مصرف گاز مایع صرفه جویی کنید

وزارت نفت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد : به دلیل تقلیل در تولید نفت سفید و گاز مایع و با توجه به اولویت خاصی که در تامین مصرف گاز مایع مورد نیاز ارتش و بیمارستان ها و صنایع غذایی و تولیدی کشور در نظر گرفته شده است تامین گاز مایع مورد نیاز مشترکین خانگی و تجاری به طور کامل عملی نخواهد بود. وزارت نفت از مردم خواستار صرفه جویی در مصرف گاز مایع شد.(4)

کمیته امداد امام خسارات ناشی از حملات ضد انقلاب را پرداخت می کند

کمیته امداد امام خمینی واحد شهرستان ها در مورد چگونگی تامین خسارات ناشی از حملات ضد انقلاب اطلاعیه ای صادر کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است : در صورت تائید حادثه توسط امام جمعه محل و یا یک نفر روحانی سرشناس و نیز تنظیم صورت جلسه ای در محل که به امضای معتمدین محل رسیده باشد کمیته امداد نسبت به پرداخت خسارات ناشی از حملات ضد انقلاب اقدام خواهد کرد.(5)

سفیر فلسطین شایعه خرید اسلحه از اسرائیل را مردود دانست

سفیر فلسطین در ایران در یک مصاحبه رادیو و تلویزیونی ضمن اشاره به توطئه های امپریالیسم آمریکا در مورد شایعه خرید ایران از اسرائیل که اخیرا از سوی ضد انقلاب منتشر شده است گفت : ممکن نیست چنین شایعاتی را در باره برادران خود در جمهوری اسلامی بپذیریم . وی تاکید کرد چنین تبلیغاتی را در مورد کسانی که تاج و تخت شاه را سرنگون کرده و امپریالیسم آمریکا را بیرون رانده و پوزه آن ها را به خاک مالیده اند نمی پذیریم.(6)

غرب می خواهد انسجام سیاسی اوپک را بشکند

مهندس غرضی وزیر نفت در یک کنفرانس مطبوعاتی در رم اظهار داشت : غرب می خواهد انسجام سیاسی اوپک را درهم بشکند و نظرات خود را از طریق واسطه هایی به اوپک تحمیل کند.(7)

خبر دیگر این که الجزایر رژیم عربستان سعودی را مسئول شکست اجلاس ویژه وزیران نفت اوپک دانست. وزیر انرژی و صنایع پتروشیمی الجزایر در بیانیه ای تاکید کرد : تصمیم عربستان در مورد کاهش تولید نفت خود به میزان یک میلیون بشکه در روز برای جذب مازاد نفت در بازار جهانی کافی نیست.

وی اضافه کرد : این تصمیم همچنین برای سبک کردن بار کشورهایی که تاکنون برای کاهش قابل توجه تولید نفت خود در جهت دفاع از قیمت های اوپک آمادگی نشان داده اند کفایت نمی کند.(8)

صدام برای جبران شکست اقتصادی اوراق قرضه انتشار داد

حزب الدعوه اسلامی عراق طی گزارشی به وضع اقتصادی نابسامان این کشور اشاره کرده و ادامه داد : صدام اوراق قرضه بهادار به نام حمایت از قادسیه صدام در معرض فروش قرار داده است تا به اقتصاد ورشکسته این رژیم رونق تازه ای داده شود.(9)

توزیع نفت سفید کوپنی می شود

نحوه توزیع نفت سفید و نفت مشعل برای مصارف خانگی اعلام شد .  احمد تهرانی رئیس سازمان سهمیه بندی مواد نفتی اعلام کرد : توزیع نفت سفید کوپنی می شود و کوپن ها از طریق کمیته های 14 گانه به وسیله مساجد توزیع خواهد شد. وی ادامه داد : برای هر خانوار به طور متوسط روزانه حدود سه لیتر نفت سفید در نظر گرفته شده است در حالی که سال گذشته این رقم بین 9/1 تا دو لیتر بود.(10)

سفیر سوریه : اگر انقلاب اسلامی پیروز نشده بود کمپ دیوید به نتیجه رسیده بود

سفیر سوریه در کشورمان در دیدار با معاون وزیر خارجه اظهار داشت : اگر انقلاب اسلامی پیروز نشده بود اکنون توطئه کمپ دیوید به نتیجه رسیده بود و اگر انقلاب اسلامی نبود ما نبودیم و خیلی ها نبودند. ابراهیم احمد یونس اظهار داشت : انتظار ما این است که انقلاب اسلامی ایران همچنان پشتیبان همه نهضت های آزادیبخش باشد و با درک واقعیت این نهضت ها و محورهای مبارزه ای که برگزیده اند به آنان مدد برساند.(11)

پی نوشت:

1- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 10

2- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 2

3- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 16

4- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 16

5- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 16

6- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 16

7- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 16

8- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 16

9- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 13

10- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 2

11- اطلاعات ، 2 شهریور 1360 ، صفحه 2

پژوهشگر : سید روح الله امین آبادی

انتهای متن/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول