سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۰

اقتصادی  /  راه و مسکن

فارس گزارش می‌دهد

رونق غیرتورمی در معاملات مسکن تهران/رشد ۵۰ درصدی معاملات در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۳

گزارش‌ها از بازار مسکن تهران حاکی از این است که حجم معاملات مسکن رو به فزونی گذاشته به طوریکه در بهمن ماه سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶،۸ درصد رشد نشان می‌دهد.

رونق غیرتورمی در معاملات مسکن تهران/رشد ۵۰ درصدی معاملات در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۳

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از آمارهای سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور حاکی از این است که عملکرد بازار معاملات مسکن شهر تهران در 11 ماهه منتهی به بهمن ماه سال گذشته با وجود رشد قابل ملاحظه 50.5درصدی معاملات آپارتمان های مسکونی در شهر تهران نسبت به دوره مشابه سال قبل، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در این دوره از رشد 5.7 درصدی برخوردار بوده است.

این گزارش نشان می دهد که تا حدودی رونق به بازار مسکن بازگشته بنابراین وضعیت این بازار حاکی از شرایط رونق غیرتورمی در معاملات مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال گذشته است.

طبق آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور بخش مسکن از بخش های مولد و پیشرو در هر اقتصادی است که با ایجاد رشد اقتصادی و اشتغال در بخش ساختمان و سایر بخش های وابسته و با تاثیر بر مخارج مصرفی و سرمایه گذاری، تولید ناخالص داخلی را تحت تاثیر قرار می دهد.

از این رو کشورها در شرایط رکودی و جدی شدن معضل بیکاری، از این بخش به عنوان موتور رشد و مولد اشتغال کمک می گیرند.

*تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 15.6 هزار واحد مسکونی رسید

در بهمن ماه سال 1393، تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 15.6 هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 6.8 درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در بهمن ماه سال 1393 حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا 5 سال ساخت با سهم 58.0 درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. سهم مزبور در مقایسه با بهمن ماه سال 1392، 0.7 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

*منطقه 5 با سهم 13.5 درصدی از کل معاملات بیشتری تعداد معامله را به خود اختصاص داده است

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در بهمن ماه سال 1393 حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 13.5 درصدی از کل معاملات بیشتری تعداد معامله را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق 4، 2 و 15 به ترتیب با سهم 9.8، 8.3 و 6.8 درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

بنابراین گزارش، 69.1 درصد از تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفا مربوط به 10 منطقه شهر(به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق 5، 4، 2، 15، 10، 8، 14، 7، 1 و 11)بوده و 12 منطقه دیگر تنها 30.9 درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند.

در بهمن ماه سال 1393 متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران 39.6 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.8 و 8.4 درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به منطقه 15 معادل 11.7 درصد و کمترین تغییر به منطقه 22(معادل 2.5 درصد افزایش) تعلق دارد.

در بهمن ماه سال گذشته از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل 978.9 میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با 21 میلیون ریال به منطقه 18 تعلق داشته است.

در دوره مورد بررسی تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 158.2 هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 50.5 درصد افزایش نشان می دهد. در این دوره متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران 39.2 میلیون ریال بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 5.7 درصد افزایش نشان می دهد.

مقایسه روند فصلی معاملات انجام شده با عرضه واحدهای مسکونی تکمیل شده در شهر تهران گویای آن است که از ابتدای سال 1392 متاثر از افت محسوس معاملات در بازار مسکن از یکسو و افزایش عرضه واحدهای جدید ساخته شده از سوی دیگر، میزان عرضه واحدهای مسکونی در سطحی بالاتر از حجم معاملات قرار گرفت.

با این حال از ابتدای سال ۹۳ به تبع بهبود حجم معاملات شاخص های مذکور با روند کاهشی همراه گردید به طوری که براساس آخرین آمار موجود نسبت عرضه واحدهای مسکونی به معاملات انجام شده در سه ماهه دوم سال 1393 معادل 86.8 درصد بوده است. البته نسبت مذکور همچنان از متوسط این نسبت طی سال های 91 - 1389 (معادل 63 درصد) بالاتر است.

بررسی روند تحولات اجاره بها و ترکیب آن(رهن و اجاره) بیانگر تاثیرپذیری مستقیم آن از تغییرات قیمت مسکن و نرخ تورم است البته دامنه تغییرات قیمت مسکن متاثر از شکاف عرضه و تقاضای مسکن، هزینه های تولید(ساخت) و تقاضای سفته بازی است و تحولات در این بازار با سپری شدن دوره چند ساله رکود بعضا با افزایش شدید قیمتی همراه است.

در حالی که دامنه تحولات اجاره بها به دلیل ارتباط مستقیم اجاره بهای مسکن با تقاضای مصرفی مسکن(مسکن به عنوان سرپناه)، سطح عمومی درآمد مستاجران و فقدان تقاضای سفته بازی در بخش اجاره مسکن و همچنین التزام طرفین قرارداد اجاره به رعایت مفاد قرارداد در طول دوره اجاره شدید نیست، براین اساس با توجه به محدود بودن تحولات اجاره بها، آثار تغییرات قیمت مسکن با وقفه و به تدریج در بازار اجاره ظاهر می شود.

در بهمن ماه سال ۹۳ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 12و 14.4 درصد رشد نشان می دهد.

بررسی تحولات قیمت و حجم معاملات بازار معاملات مسکن شهر تهران در بهمن ماه سال گذشته گویای آن است که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران نسبت به بهمن ماه سال قبل 8.4 درصد افزایش داشت. حجم معاملات واحدهای مسکونی در بهمن ماه سال گذشته نیز با افزایش 6.8 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل به 15.6 هزار فقره رسید.

انتهای پیام/ک

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول