دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۱

استانها

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان مطرح کرد

آتش‌نشانی آماده خدمت‌رسانی به مسافران/ مسافران مراقب گاز پیک نیک درون چادرها باشند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: به دلیل فقر فرهنگی موجود افرادی که از چادرخواب‌ها استفاده می‌کنند مبادرت به استفاده از گاز پیک نیک می‌کنند که این موضوع دو فرایند خفگی یا آتش‌سوزی را پدید می‌آورد.

آتش‌نشانی آماده خدمت‌رسانی به مسافران/ مسافران مراقب گاز پیک نیک درون چادرها باشند

بهزاد بزرگ‌زاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: در ایام نوروز فعالیت‌های آتش‌نشانی چند برابر شده و با توجه به اینکه اصفهان شاه‌راه حیاتی کشور محسوب می‌شود و حجم خودرو و مسافرانی که به شهر وارد می‌شوند زیاد است نباید خللی در خدمت‌رسانی هر چه ‌بهتر آتش‌نشانی به مردم به وجود بیاید.

وی تصریح کرد: نخستین اقدامی که انجام می‌دهیم در محل‌های پرازدحام و پرترافیک ماشین‌های آتش‌نشانی را مستقر کرده و لکه‌گذاری می‌کنیم تا هم زمان رسیدن به محل حادثه کاهش یابد و هم سرعت عملیات افزایش پیدا کند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان ادامه داد: در حاشیه رودخانه زاینده‌رود و در جاهایی که رودخانه از جمله باغ پرندگان عمق زیادی دارد نیروهای ما با تجهیزات لازم مستقر هستند.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که در ایام نوروز برای آتش‌نشانی مهم است باغ فدک بوده که بیش از 100 نفر از آتش‌نشان‌ها برای این کمپ فراخوان شده‌اند و به‌صورت یک برنامه‌ریزی از قبل تعیین‌ شده در چادر خواب‌ها مراقبت از هم‌وطنان را بر عهده‌ دارند.

بزرگ‌زاد تأکید کرد: در کمال تأسف به دلیل فقر فرهنگی موجود افرادی که از چادر خواب‌ها استفاده می‌کنند مبادرت به استفاده از گاز پیک‌نیکی نیز می‌کنند که این موضوع دو فرایند خفگی و گازگرفتگی یا آتش‌سوزی را پدید می‌آورد.

وی با بیان اینکه چهار ساعت اکسیژن برای دم و بازدم معمولی با توجه به محاسبات علمی انجام ‌شده در چادرها بیشتر موجود نیست، گفت: در صورتی ‌که یک عدد گاز پیک‌نیک در چادر روشن باشد این زمان نصف شده و اگر کسی به این افراد درون چادر مراجعه نکند احتمال خفگی صددرصد است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان ادامه داد: کارکنان آتش‌نشانی با دستگاه‌های الکترونیکی که از آن برخوردار هستند شب‌ها چادر خواب‌ها را مورد ارزیابی حرارتی قرار داده و در صورتی ‌که چادری بیش ‌از اندازه گرم باشد تذکرات لازم داده‌ شده و گازهای پیک‌نیکی گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین به دلیل خستگی ناشی از سفر ممکن است پای افراد درون چادر به این گازهای پیک‌نیکی‌ها برخورد کرده و آن را واژگون کند و از آنجایی ‌که گاز مایع زمان واژگون شدن 270 برابر حجم آن زیاد می‌شود و با توجه به چادرها و پتوهای قابل اشتعال به‌سرعت آتش‌سوزی ایجاد می‌شود و افراد هیچ عکس‌العملی نمی‌توانند انجام دهند.

بزرگ‌زاد افزود: لذا با توجه به این موارد کارکنان آتش‌نشانی با خاموش‌کننده‌های دستی و استفاده از خودروهای آتش‌نشانی در محل باغ فدک ایمنی مهمانان و مسافران نوروزی را فراهم می‌آورند.

وی گفت: حوادث و حریق‌های شهر نیز وجود دارد و آتش‌نشانی این آمادگی را دارد که در کمترین زمان بتواند آن‌ها را اطفاء کند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان تأکید کرد: در چند مورد در چادر خواب‌ها موارد گازگرفتگی می‌توانست پیش بیاید که با حضور به‌موقع مأمورین ما این موارد به‌خوبی رفع خطر شده است.

وی اضافه کرد: پیش از نوروز مسئولین آموزش‌وپرورش و هتلدارها مورد آموزش آتش‌نشانی قرار گرفته و بیش از 20 هزار بروشور حاوی نکات ایمنی نیز برای مسافران نوروزی در نظر گرفته ‌شده که به هنگام ورود به باغ فدک به آن‌ها داده می‌شود.

انتهای پیام/63020/ق40/د1000

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول