چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷

دیدگاه  /  سیاست و امنیت

هادی محمدی فر

همسویی رژیم صهیونیستی و تروریستها در تحولات لبنان

پس از نشست بیست و چهارم پارلمان لبنان برای انتخابات ریاست جمهوری، کمین صهیونیست ها در تحولات لبنان بیشتر شده است. دلایل این همسویی چیست؟ چرا صهیونیست ها و تروریست ها در این مقطع لبنان را نشانه گرفته اند و تاثیر تحولات سوریه بر لبنان چگونه است؟

همسویی رژیم صهیونیستی و تروریستها در تحولات لبنان

بیان رویداد 

ارتش سوریه و حزب الله با دفع حمله برق آسای تروریست ها در منطقه عرسال موازنه میدانی را به نفع جبهه مقاومت در منطقه این منطقه تغییر داد. همچنین موفقیت های حزب الله در منطقه قلمون و ارتفاعات هم مرز با لبنان تلاش های جبهه النصره را  خنثی نمود. همزمان در حوزه سیاسی حزب الله بازیگر اصلی تحولات لبنان است و با اعلام حمایت از ریاست جمهوری میشل عون ابتکار عمل سیاسی را در لبنان حفظ نمود. این اقدام با تلاش های رژیم صهیونیستی برای برهم زدن آرایش سیاسی نیروهای سیاسی در لبنان همراه است. پس از نشست بیست و چهارم پارلمان لبنان برای انتخابات ریاست جمهوری، کمین صهیونیست ها در تحولات لبنان بیشتر شده است. دلایل این همسویی چیست؟ چرا صهیونیست ها و تروریست ها در این مقطع لبنان را نشانه گرفته اند و تاثیر تحولات سوریه بر لبنان چگونه است؟ نوشتار حاضر درصدد پاسخ به چرایی این موضوعات است. 

تحلیل رویداد

حملات متعدد تروریست ها به ریف دمشق و منطقه خان الشیخ و اهمیت راهبردی آن برای آنان،  بیانگر پیچیده شدن عملیات ها در سوریه است. تروریست ها همچنین با حمله به مسیحی ها و نقض امان نامه با این اقلیت جنگ روانی جدیدی را به راه انداخته اند. در منطقه عرسال نیز درصدد نفوذ به لبنان و برهم زدن اوضاع امنیتی در این منطقه هستند. کنترل داعش بر مناطق شرقی سوریه و دیرالزور و بی ثباتی نمودن این منطقه نیز گاها موجب تعارض آنان با گروههای تروریستی می گردد که در بر سر منابع اختلاف دارند. در کنار این تحولات باید به تلاش های جدید در منطقه حلب اشاره کرد. شه حلب به طور کامل در کنترل هیچ گروهی نیست. محلات صلاح الدین و شیخ مقصود در کنترل نیروهای دفاع مردمی است، ارتش سوریه هم بر بخش های راهبردی این شهر مسلط است و با توجه به تحولات داخلی در ترکیه  قدرت تروریست ها دراین شهر کاهش یافته است. افشاگری های روزنامه جمهوریت و سران حزب دمکراتیک خلق ها و حزب جمهوری خواه خلق قدرت نفوذ ترکیه در برخورد با تروریست ها را کاهش داده است . بنابراین کنترل سوریه و نیروهای دفاع مردمی بر این شهر حتمی است. نتیجه این تحولات ساماندهی عملیات ها در منطقه قلمون و عرسال است. نفوذ تروریست به لبنان و منطقه عرسال می تواند ناکامی تروریست های اعزامی از ترکیه به سوریه را جبران نماید. تروریست ها درصدنند با نفوذ به لبنان و شروع تعارضات جدید جنگ علوی ها با سنی ها را شروع نماید. شیخ احمد الاسیر قبلا اقداماتی را شروع نموده بود که با ابتکار حزب الله و هوشیاری مردم لبنان خنثی شد. اما در این منطقه با توجه به شروع درگیری ها در قله های قلمون و منطقه عرسال  فعالیت تروریست ها با توجه به سرمایه گذاری عربستان و قطر و حمایت جریان 14 مارس بیشتر شده است.

عربستان در بحران یمن هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است و نتوانسته است به اهداف اصلی جنگ یمن یعنی شکست و انزوای انصارالله دست یابد، قطر نیز با وجود سرمایه گذاری عظیم در سوریه بالاخص در دوران پس از شیخ حمد با چالش بحران مشروعیت روبه روست  و در میان اعضای جریان چهارده مارس نیز  اجماع نظر وجود ندارد. در چنین شرایطی با توجه به تنوع قومی و پیشینه اختلافات مذهبی در جنگ های داخلی لبنان این فرضیه قوت گرفته است که تروریست ها با همسویی رژیم صهیونیستی درصدد برهم زدن اوضاع سیاسی – امنیتی در لبنان هستند. چالش انتخابات ریاست جمهوری و تعیین رئیس جمهور چنین فرضیه ای را قوت بخشیده است. بی نتیجه بودن نشست بیست و چهارم ویژه پارلمان ناشی از چنین موضوعی است.  

بی نتیجه بودن این نشست ها ناشی از دخالت خارجی و مخالفان جبهه مقاومت در منطقه است. همانطور که می دانیم مخالفان جبهه مقاومت کشورهای زورگو و امپریالیستی هستند که دارای سابقه استعماری بوده و برای منافع خود اختلافات قومی – مذهبی را از طریق تعریف و تحمیل  قانون اساسی بر مردم لبنان به تثبیت نموده اند. براساس این تحمیلات استعماری بوده است که بر اساس قانون اساسی لبنان نخست وزیر از اهل تسنن ، ریاست جمهوری متعلق به مسیحیان مارونی و ریاست قوه مقننه یا پارلمان به شیعیان واگذار شده است.

بر اساس قانون ریئس جمهوری باید بتواند  دو سوم آرا مجموع نمایندگان را بدست آورد و چون تاکنون هیچکدام از نشست های مذکور به چنین حدی نرسیده است مساله ریاست جمهوری هنوز بلاتکلیف مانده است. سناریوی اسرائیلی برای راهیابی نامزد مورد نظر به کاخ بعبدا سمیر جعجع بود که با مخالف شدید نمایندگان میهنی و حزب الله مواجه شد و در همان دور اول ناکام ماند. سمیر جعجع از پرونده مطلوبی در تحولات داخلی لبنان برخوردار نیست و حجم جنایات ارتکابی وی در جنگ های داخلی و همکاری با اسرائیل در جنگ های 2006 حزب الله و لبنان کارنامه ننگین وی در تحولات لبنان است. با توجه به این  همکاری ها بود که در جلسات نخست پارلمان لبنان با مخالفت شدید لبنانی ها مواجه شد. رژیم صهیونیستی می خواست از طرق اعمال نفوذ بر نمایندگان سمیر جعجع را به کاخ بعبدا و بر کرسی ریاست جمهوری لبنان بفرستد.

اسرائیل برای نشست بیست و پنجم پارلمان نیز برنامه هایی دارد. کشیده شدن اختلافات به لبنان و بی ثباتی در این کشور می تواند برنامه های اسرائیل را تسهیل نماید. اسرائیل از طریق بحران سازی در لبنان می تواند با ایجاد اختلاف بین طیف های سیاسی مقدمات اعمال فشار بر اعضای پارلمان را فراهم و در گام بعدی طیف های سیاسی را در بن بست قرار دهد. بن بست در انتخاب رئیس جمهور به معنای عدم توجه به وحدت و استقلال لبنان و ناکارآمدی دولتمردان لبنانی است که این ناکارآمدی با تشدید تعارضات منطقه ای بیشتر خواهد شد. تاکیدات حزب الله لبنان و شخص سیدحسن نصرالله بر حل مسائل لبنان بر مبنای وحدت و رسیدن به اجماع بیانگر درک درست وی از سناریوهای اسرائیل است. با توجه به این سناریوهاست که حزب الله برخلاف جریان 14 مارس بر انتخاب میشل عون تاکید دارد. میشل عون شخصیتی ملی و طرفدار مقاومت است مورد حمایت لبنانی ها است گزینه ای مناسب برای خروج ازبن بست سیاسی و خنثی نمودن سناریوهای رژیم صهیونیستی است.  

برآیند رویداد 

تحولات سیاسی و میدانی در لبنان و مرزهای شرقی سوریه سناریوسازی رژیم صهیونیستی برای اعمال نفوذ بر لبنان را نشان می دهد. در حوزه میدانی حزب الله لبنان در کنار نیروهای مردمی و ارتش لبنان قرار دارد. هرچند در نواحی ادلب و حلب موفقیت هایی برای تروریست ها بدست آمده است اما کاهش قدرت ترکیه درمرزهایش با سوریه و اراده مردم سوریه برای نبرد با تروریست ها موازنه قدرت به نفع ارتش را تغییر خواهد داد. در هفته های آینده این موازنه شدت بیشتری می گیرد و تلاش نیروهای لبنانی برای وحدت و خروج از بن بست سیاسی از یک سو به کاهش قدرت تروریست ها و از سویی دیگر به کاهش نفوذ صهیونیست ها در لبنان خواهد انجامید. به عبارت بهتر وحدت و استقلال لبنان در گرو  ثبات امنیتی در مرزهای سوریه و ثبات سیاسی در داخل پارلمان است.

انتهای متن/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول