اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی

علم و پیشرفت  /  آموزش

با حمایت معاونت علمی ریاست‌جمهوری صورت گرفت

ساخت ماژول عمق بیهوشی برای نخستین بار در ایران

محققان ایرانی موفق شدند در قالب طرح کلان ملی فناوری تجهیزات پزشکی، دستگاه مانیتور علائم حیاتی البرز B9 ماژولار با قابلیت PSG را طراحی کنند و به کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله تجاری سازی و فروش برسانند.

ساخت ماژول عمق بیهوشی برای نخستین بار در ایران

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مانیتور علائم حیاتی البرز B9 ماژولار با ماژول‌های BFA و NIBP با قابلیت PSG برای اولین بار در کشور توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان و به همت متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شد و در حال حاضر به مرحله تجاری سازی نیز رسیده است.
در این طرح قابلیت‌های جدیدی برای اولین بار در ایران طراحی و ارائه شده است مانند، ماژول اندازه گیری عمق بیهوشی، ماژول اندازه گیری فشار خون غیر تهاجمی، قابلیت استخراج سیگنال‌ها و پارامترهای مورد استفاده برای آزمایشگاه خواب و طراحی سیستم ماژولار با قابلیت اتصال به مانیتور/ ماژول آریا.
عبدالرضا یعقوب زاده طاری، طراح و مجری طرح در زمینه دستگاه مانیتور علائم حیاتی البرز B9، گفت: در این طرح نسل جدیدی از سیستم‌های مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار طراحی و ساخته شد، وجه تمایز این مانیتور با سایر مانیتورهای علائم حیاتی موجود در بازار، ماژولار بودن واحد مدارات استخراج و اندازه گیری علائم حیاتی است؛ در حقیقت در این طرح، یک مانیتور پرتابل کوچک در داخل یک سیستم با صفحه نمایش بزرگ قرار می‌گیرد که قابلیت نمایش سیگنال‌ها و علائم حیاتی بیمار را دارد.

* کاهش هزینه‌های مراقبت از بیمار
به گفته مجری طرح، مانیتور Alborz B9 ماژولار به همراه Aria می‌تواند در کاهش هزینه‌های مراقبت نقش مؤثری ایفا کند و بیش از همه افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و ناهنجاری‌های تنفسی مزمن یا افرادی که در کما هستند به اینگونه مراقبت‌ها نیاز دارند.
وی افزود: خانواده این بیماران می‌توانند با تهیه یک مانیتور آریا در بازه‌های زمانی لازم اطلاعات بیمار خود را در مانیتور ذخیره کنند و پس از انتقال بیمار به بیمارستان، با اتصال مانیتور Aria به سیستم ماژولار بدون نیاز به جدا شدن Aria از بیمار، امکان مانیتورینگ پیوسته و بدون وقفه علائم حیاتی بیمار و ثبت و ذخیره اطلاعات حیاتی داخل حافظه در کنار کاربری آسان و صرفه جویی در هزینه‌های بیمارستان فراهم می شود.
استفاده از ماژول سنجش عمق بیهوشی (BFA ) در تمام اتاق‌های عمل سراسر کشور ضروری است، در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته استفاده از این ماژول در حین بیهوشی اجباری است.
موارد بسیار رایجی وجود دارد که بیمار دوز دارویی بیش از حد لزوم دریافت کرده که علاوه بر زیان اقتصادی به علت گران بودن داروهای بیهوشی، منجر به طولانی شدن زمان بیدار شدن بیمار، ریکاوری بلند مدت و اغلب ریکاوری همراه با تهوع شده است، ضمناً دوز بیش از حد داروهای بیهوشی می تواند سبب ایجاد مسمومیت و گرفتگی قلبی عروقی شود.
یعقوب زاده طاری بیان کرد: حالت دردناک‌تر، وضعیتی است که در آن بیمار داروی کمی دریافت کرده و هنوز کاملاً قوه ادراک خود را از دست نداده؛ اما به دلیل تزریق داروهای شل کننده قادر به انجام هیچ عکس العملی در طول جراحی نیست، در این شرایط بیمار تصویر مبهمی از آنچه در طول عمل در اطرافش می‌گذرد دارد و این کار می‌تواند سبب بروز عواقب عاطفی طولانی مدت و شوک های روانی بعدی شود.
وی تصریح کرد:‌ بیشتر این بیماران تا چند روز بعد از عمل دچار کابوس می‌شوند، انجمن متخصصان بیهوشی آمریکا در سال 2005 گزارشی از مشکل به هوش آمدن بیماران، بویژه بیماران با ریسک بالا حین جراحی ارائه کرده و آمار آن را حدود 1 تا 2 درصد بیماران اعلام کرده است.
بنابر توصیه این مؤسسه احتیاج به سیستم‌های پایش عمق بیهوشی مورد تأکید قرار گرفته است، با توجه به مطالبی که ذکر شد تعیین عمق بیهوشی بیمار به طریقی که بتوان با توجه به آن از بیداری‌های حین عمل و در سوی دیگر عمیق شدن زیاد بیهوشی وی جلوگیری کرد، هدف اصلی این پروژه است.
با اجرای این طرح و کاهش قیمت ماژول BFA و به دنبال آن توسعه استفاده فراگیر از ماژول های عمق بیهوشی در اتاق عمل به کاهش عوارض ناشی از داروهای بیهوشی و ارتقاء سلامت منجر خواهد شد، به علاوه با طراحی ماژول BFA و NIBP در داخل کشور هزینه های ارزبری کاهش پیدا می‌کند.

* بهبود تخمین دقیق‌تر عمق بیهوشی
مدیر عامل شرکت پویندگان راه سعادت یکی از توسعه فناوری و نوآوری‌های حاصل از اجرای طرح دستگاه مانیتور علائم حیاتی را طراحی، ساخت و تجاری سازی ماژول عمق بیهوشی برای اولین بار در ایران، دانست و گفت: در طراحی ماژول عمق بیهوشی (BFA) برای استخراج ویژگی های منحصر به فرد سیگنال‌های مغزی از الگوریتم آنتروپی جایگشتی اصلاح شده بهره گرفته شده است.
وی افزود: این شاخص برای اولین بار در جهان استفاده شده و نتایج حاصل از آن قابل قبول است، نتایج استفاده از این الگوریتم بر روی سیگنال‌های مغزی در دو مقاله ژورنال بین المللی ISI چاپ و منتشر شده است.
به گفته یعقوب زاده، در فرایند طراحی ماژول عمق بیهوشی رابطه همزمانی و اختلاف فاز (Synchronization) بین سیگنال‌های EEG قسمت Frontal و Temporal مغز مورد آنالیز و ارزیابی قرار گرفت و در نتیجه این بررسی مشخص شدد که میزان Synchronization بین کانال‌های مغزی در سطوح مختلف بیهوشی تغییرات معنی داری خواهد داشت که این دستاورد می‌تواند پایه‌ای برای توسعه و بهبود تخمین دقیق‌تر عمق بیهوشی در آینده باشد.
داروهای بیهوشی علاوه بر تأثیر بر روی سیگنال‌های مغزی (EEG) بر روی سیستم قلب و عروق (فشارخون و ضربان قلب) نیز تأثیرگذار خواهد بود و می‌توان در یک سیستم مانیتورینگ یکپارچه با بررسی هر سه پارامتر به طور همزمان در صورتی که یکی از پارامترها دچار اختلالات نویزی شود، از دو پارامتر دیگر برای کمک به متخصص بیهوشی استفاده کرد، روابط این پارامترها با همدیگر و با داروهای بیهوشی قابل ثبت است که پایه ای برای توسعه های آینده فراهم شده است.
با توجه به قابل دسترس بودن سیگنال های فشار خون، ضربان قلب و EEG به طور همزمان در یک مانیتور امکان تفسیر در مورد وضعیت بیهوشی بیمار به وجود می آید و برای دستیابی به این امکان نیازی به سخت افزار اضافه ای نیست.

* تجاری سازی برای نخستین بار در جهان
این ایده که مانیتوری طراحی شود که قسمت مدارات اندازه گیری و استخراج علائم حیاتی به صورت یک مانیتور/ ماژول که قابلیت جایگذاری و جدا شدن از مانیتور ماژولار را داشته باشد بدون اینکه وقفه ای در مانیتورینگ علائم حیاتی بیمار در مواقع انتقال رخ دهد یک ایده کاملاً نوآورانه در دنیا است که در قالب یک Patent در آمریکا در مراحل نهایی ثبت است.
از نظر فناوری‌های نوآورانه در این سیستم می‌توان به فناوری تولید رکوردرهای حرارتی برای اولین بار در ایران اشاره کرد که در این فناوری مکانیزم رکوردر که شامل هد و موتور آن است توسط یک برد درایور با رعایت الزامات ایمنی کنترل می‌شود.
ماژول اندازه گیری غیر تهاجمی فشار خون سعادت بر اساس روش اسیلومتری کار می کند، این روش مدت زیادی است که در ماژول‌های اندازه گیری فشار خون استفاده می‌شود؛ ولی کماکان نوآوری‌ها برای بهبود عملکرد ماژول توسط شرکت‌های مختلف ادامه دارد.
نوآوری‌ها در طراحی ماژول سعادت موارد متعددی است که یکی از آنها ایمنی است، طراحی ماژول باید به گونه‌ای باشد که در شرایط خرابی یا عدم عملکرد مناسب هر یک از قطعات و سنسورها، فشار کاف و زمان اندازه گیری از حد مشخصی بالاتر نرود، طراحی سناریوهای مشکلاتی که ممکن است برای ماژول پیش بیاید و تمهیدات لازم برای جلوگیری از آسیب به بیمار یکی از مهم ترین بخش های طراحی این ماژول است، در ماژول سعادت تمهیداتی بکار رفته که احتمال ریسک های ممکن به کمترین حد رسیده است.
دقت اندازه گیری دومین ویژگی این مانیتور است، با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته در تشخیص پالس‌ها و تمایز آن‌ها با پالس‌های ناشی از حرکت و پالس‌های ناشی از آریتمی‌های قلبی، این ماژول توانایی اندازه گیری فشار در شرایط مختلف کلینیکی را دارا است.
همچنین تشخیص نویزهای حرکتی از دیگر ویژگی‌های دستگاه مذکور است، نویزهای حرکتی یکی از چالش‌های بزرگ برای ماژول NIBP است، در ماژول سعادت با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته، این نویزها از پالس‌های طبیعی بیمار متمایز شده و در صورتی که امکان اندازه گیری به علت حرکت زیاد نباشد، از اعلام نتیجه اشتباه جلوگیری می‌شود.

*ارزآوری و صرفه جویی ارزی
یعقوب زاده با اشاره به حمایت های معاونت علمی و فناوری در تولید و تجاری سازی این محصول در کشور، گفت: با حمایت‌های مادی و معنوی که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت توانستیم، مانیتور علائم حیاتی را که برای کشور بسیار ضروری است تولید و به مرحله تجاری سازی برسانیم.
مجری طرح مانیتور علایم حیاتی درباره صرفه جویی ارزی این طرح گفت: با توجه به آمار صادرات سال های گذشته با فرض صادرات حداقل 25 درصد ظرفیت تولید، میزان ارزآوری این طرح 800 هزار دلار تخمین زده می‌شود و مجموع صرفه جویی ارزی سالیانه این دستگاه نیز بیش از 4 میلیون دلار تخمین زده شده است.

* میزان اشتغال زایی
بر اساس محاسبات انجام شده در نرم افزار کنترل پروژه برای انجام مطالعات امکان سنجی و طراحی سیستم البرز B9 ماژولار در مجموع میزان اشتغال‌زایی مستقیم این طرح در واحد تولید 51 هزار و 250 نفر ساعت در سال است و میزان اشتغال‌زایی غیر مستقیم آن نیز عبارت است از پیمانکاران پیمانکاران طراحی قالب 1700 نفر ساعت در سال محاسبه شده است.
انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول