چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۷

اقتصادی  /  صنعت ، تجارت ، بازرگانی

وزیر نفت:

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها کاهش نمی‌یابد/ تسلیم فشارها نمی‌شوم

وزیر نفت گفت: نگاه من برای کشور درازمدت است، یک عده‌ای به من اصرار می‌کنند که قیمت خوراک پتروشیمی را پایین بیاور و عدم کارایی‌شان را با قیمت خوراک توجیه می‌کنند.

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها کاهش نمی‌یابد/ تسلیم فشارها نمی‌شوم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بیژن زنگنه صبح امروز در نشستی که با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران داشت، به نرخ قیمت خوراک پتروشیمی‌ها اشاره کرد و گفت: ما قیمت نرخ خوراک را در آوردیم و آن را به آقای جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور) داده‌ایم تا آن را تأیید کرده و پس از آن اعلام کنیم.

وی اضافه کرد: نمی‌شود برای حفظ صنعت پتروشیمی قیمت خوراک را پایین بیاوریم، پتروشیمی‌ها می‌گویند زیان‌ده هستند در حالی که سال گذشته بیش از 30 درصد سود برده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که نگاه ما برای کشور درازمدت است و افزود: دنبال محبوبیت نیستم، بلکه می‌خواهم کاری کنم که وجدانم بین خدا و ملت ایران راحت باشد. یک عده خاص به من اصرار می‌کنند تا سود یک عده زیاد شود و قیمت خوراک را پایین بیاورم اما جالب اینجاست که ما با خصوصی‌ها راحت‌تر از خصولتی‌ها کار می‌کنیم و آنها عدم کارایی‌شان را با قیمت خوراک توجیه می‌کنند.

زنگنه به این نکته اشاره کرد که طی سالهای گذشته برخی با حساب و کتاب‌های اشتباه به گونه‌ای نشان دادند که سود برده‌اند و سود آن را تقسیم کرده‌‌اند. در حالی که پول‌ها را خورده و رفته‌اند و الان پالایشگاه‌ها تا سال 92 ده‌ها هزار میلیارد تومان به ما بدهکارند چرا که آن زمان سود شناسایی شده بود.

وی ادامه داد: الان کار به جایی رسیده که آقای وزیر اقتصاد از 365 روز سال 360 روز حساب‌های ما را می‌بندند و هر مرتبه سازمان خصوصی‌سازی به ما می‌گوید 20 هزار میلیارد تومان پول ما پیش شماست اما باید پرسید این پول کجاست! خورده‌اند، رفت، تمام شد.

 وزیر نفت تصریح کرد: اینکه به من فشار بیاورند تا نگاه کوتاه مدت داشته باشم و کوتاه بیایم میسر نخواهد بود چرا که بعدها جامعه می‌گوید این نوع قیمت‌گذاری غلط بود. قیمت گاز ما الان با هزینه‌هایی از جمله حفاری، در آوردن، شیرین‌سازی و بهره‌برداری در هر مترمکعب 12 تا 15 سنت است که بخشی از این هزینه را دولت به عنوان سوبسید می‌دهد و باید گفت شرکت نفت ضعیف شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ایجاد پالایشگاه‌های خارجی هم گفت: با این کار صد درصد موافقیم اما به شرط آنکه آنها از نفت ایران برداشت کنند و ما خودمان نمی‌خواهیم این کار را بکنیم.

زنگنه در مورد صادرات گاز به کشورهای اطراف و سوآپ نیز به نکاتی اشاره کرد و گفت: من از خدا می‌خواهم که 7 ماه سال گاز بدهم و 5 ماه گاز بگیرم اما همه اینها باید در واقعیت اتفاق بیفتد نه آنکه وقتی با هند مذاکره می‌کنیم، بگوید من حاضر نیستم رقیب خود را (پاکستان) فاینانس کنم. شاید همه در مذاکره خوب حرف بزنند، ولی در عمل چیز دیگری اتفاق می‌افتد اینکه مراسم بگیریم و بگوییم صادرات گاز به اروپا آغاز شده راحت است، ولی باید در واقعیت اتفاق بیفتد.

همچنین زنگنه گفت: با سوآپ نفت خام و فرآورده‌های نفتی در شمال کشور موافقیم و آن را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه از توسعه بخش خصوصی واقعی حمایت کرده و اعتقاد جدی دارم، خاطرنشان کرد: اما از خصولتی‌ها هیچ حمایتی نمی‌کنم اگر چه به آنها آسیبی هم وارد نکرده و وظیفه دارم از آنها صیانت کنم.

به گفته زنگنه در تدوین برنامه ششم توسعه تشکیل کمیسیونی برای تقویت بخش خصوصی پیش‌بینی شده است.

زنگنه با انتقاد از اینکه بخش‌های مرتبط با وزارت نفت توسط نهادهای دیگر مدیریت می‌شود، اظهار داشت: اگر قرار است دولت پالایشگاه داشته باشد این پالایشگاه باید در اختیار وزارت نفت قرار گیرد یا اگر دولت قرار است برق تولید کند تولید برق را باید وزارت نیرو انجام دهد اما الان بنیاد شهید هم برق تولید می‌کند.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه با واگذاری سهام به عنوان رد دیون مخالفم خاطرنشان کرد: اگر قرار است دیون دولت تسویه شود بهتر است این سهام فروخته شده و پول آن به نهادهای طلبکار پرداخت شود.

وی به این نکته هم اشاره کرد که اکنون انحصار تولید کود اوره و متانول در دست یک نفر است که این فرد نه کارآفرین است و نه از بخش خصوصی و نه اینکه بر اساس توانمندی‌هایش منتصب شده بلکه با صدور یک حکم به این جایگاه رسیده است.

وی اذعان داشت: در صنعت نفت چیزی نمانده که خصوصی شود فقط پالایشگاه اراک و آبادان مانده که آن را هم بیایید ببرید.

زنگنه در مورد وضعیت صنعت پتروشیمی هم گفت: در این بخش خطاهایی رخ داده که قابل بازگشت نیست و به نوعی این صنعت متلاشی شده است در سایر کشورها شرکت‌ها با هم ادغام می‌شوند اما در ایران صنعت پتروشیمی تکه تکه شده و باید پرسید که این تکه‌های کوچک و کوتوله با چه شرکتی در دنیا می‌تواند رقابت کند.

وزیر نفت اضافه کرد: با پذیرش واقعیت‌های فعلی باید این وضعیت را اصلاح کنیم. در این شرایط با دستور هم نمی‌توان این شرکت‌ها را ادغام و بزرگ کرد؛ بلکه باید با توصیه آنها را برای حرکت در این مسیر ترغیب کرد.  

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مشکلی با فروش نفت خام از سوی شرکت‌های ایرانی نداریم، تصریح کرد: من با فروش نفت خام از سوی بخش خصوصی زاویه‌ای ندارم اما این فروش نباید به سبک بابک زنجانی باشد که فردی توصیه کند فلانی پسر خوبی است و می‌توان نفت خام و سرمایه ملی کشور را به دست او سپرد.

وی ادامه داد: برای همین در تمام دوران وزارتم در دولت یازدهم تلاش کردم تا از شکل‌گیری بابک زنجانی‌های دیگر جلوگیری کنم و اگر قرار است بار دیگر فروش نفت خام از سوی بخش خصوصی احیا شود، باید از دریافت پول اطمینان حاصل شود و به درستی مشخص شود که نفت را به کجا می‌برند و پول آن قرار است چگونه وصول شود ضمن اینکه نفت نباید سرگردان باشد.

وزیر نفت همچنین از طرحی خبر داد که بر اساس آن  جایگاه‌های عرضه‌کننده بنزین به سه کلاس تقسیم بندی خواهند شد.

وی پیشنهاد کرد تا یک برند  سی تا پنجاه جایگاه را مالک شود تا وزارت نفت با 4 هزارپمپ بنزین سرو کار نداشته باشد و افزود: حاضریم برند بیاید مخزن بگیرد و در پالایشگاه تحویل بگیرد و توزیع کند.

به گفته زنگنه در دنیا همه جایگاه داران شخص حقیقی هستند و خبری از شخص حقوقی نیست. بنگاهی تا کار می‌کند بخش خصوصی است وقتی پرداخت بدهی می‌شود می‌گوید دولتی هستیم و دولت بدهی را بپردازد.

وی اضافه کرد: در اوایل انقلاب گفتیم اقتصادی می‌سازیم که هم خوبی های اقتصاد سرمایه داری را دارد و هم خوبی های اقتصاد سوسیالیستی. حالا اقتصادی ساختیم که خوبی های هیچ کدام را ندارد بدی‌های هر دو را هم دارد.

وزیر نفت از طرح ویژه وزارت نفت برای آزادسازی قیمت بنزین خبر داد و اظهار داشت:  جایگاه‌های عرضه سوخت به سه کلاس تبدیل می‌شوند و تنها جایگاه‌های کلاس سه، بنزین را به قیمت دولتی خواهند فروخت.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی تنها جایگاه‌های کلاس سه بنزین را به نرخ دولتی می‌فروشند و بقیه نیز می‌توانند در یک بازار رقابتی بنزین را عرضه کنند.

انتهای پیام/ب

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول