سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹

فرهنگ  /  اندیشه

گزارش مشروح فارس از آیین اختتامیه سومین جشنواره شعر حوزه:

از مایه تنفس خواندن شعر در حوزه تا معرفی برنده‌ترین ابزار ایفای نقش طلبگی

در آیین اختتامیه سومین جشنواره شعر حوزه، رهبر انقلاب برخاستن رایحه شعر در فضای علمی متراکم حوزه‌های علمیه را مایه تنفس خواندند و رئیس شورای عالی حوزه‌ علمیه استان تهران هم شعر را برنده‌ترین ابزار برای ایفای نقش طلبگی دانست.

از مایه تنفس خواندن شعر در حوزه تا معرفی برنده‌ترین ابزار ایفای نقش طلبگی

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه (اشراق) ویژه شاعران حوزوی فارسی زبان عصر روز گذشته(دوشنبه 30 آذر ماه) با حضور شخصیت‌های حوزوی و شعرای حوزوی در تالار ایوان شمس برگزار شد.

*رهبر انقلاب: توجه به مقوله شعر منافاتی با مقولات مهم حوزه‌های علمیه ندارد

در ابتدای این مراسم بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد جشنواره بین المللی شعر حوزه که در 13 مهرماه 1394 برگزار شده بود،  قرائت و منتشر شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به سابقه و اهمیت مقوله‌ شعر در حوزه‌های علمیه و در نظر برخی از فقها و علمای بزرگ شیعه خاطرنشان کردند: توجه به مقوله شعر و شاعر خوب بودن، منافاتی با علمیّت و فضل و هیچ یک از مقولات مهم حوزه‌های علمیه ندارد.

رهبر انقلاب برخاستن رایحه شعر در فضای علمی متراکم حوزه‌های علمیه را مایه تنفس خواندند و افزودند: امروز استعدادهای خوبی در زمینه شعر در حوزه‌های علمیه وجود دارد و چون تفکر شاعران حوزوی نیز تفکر اسلامی و منبعث از منابع درست دینی است، اشعار آنها نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

*آیت‌الله رشاد: شعر طلاب باید تبیین‌گر مبادی فکری و معرفتی باشد

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه استان تهران ابراز داشت: به عنوان طلبه‌ای که پیشینه بیش‌تری نسبت به طلاب جوان دارم، نکاتی را عنوان می‌کنم؛ نخست رسالت شاعر حوزویان است که شعر مایه‌ور و ماندگار بسرایند، لذا پسندیده نیست که شاعر حوزوی فاضل، اهل کلام و معرفت گرفتار شعر صورت زده و احساسی باشد، آفتی که در حال حاضر شاعر معاصر را اسیر خود ساخته است.

وی افزود: شعر احساسی ماندگار نیست و کمتر طلبه‌ای می‌تواند شعر مایه‌ور بسراید، شعر باید به مثابه ابزار در مسیر رسالت طلبگی باشد.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: شعر، برنده‌ترین ابزار برای ایفای نقش توسط طلاب و حوزویان است، ما نباید در شعر متوقف شویم، چرا که خداوند متعال وقتی چنین موهبتی به ما بخشیده است، باید از این ظرفیت و استعداد برای تعمیق بخشیدن به ادب دینی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه باید از شعر برای تولید نظر در ادبیات اسلامی، ادبیات انقلابی استفاده شود، گفت: پس از 2 هزار سال ما نباید تکرار کننده آنچه در گذشته است باشیم، امروز 37 سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده، ما چه کرده‌ایم؟! اگر روزگاری در این باره سؤالی شود، از طلاب سئوال می‌کنند که این همه مکاتب هنری به دانشگاه‌های شما سرازیر شد، شما چه کردید؟

آیت‌الله رشاد اظهار داشت: اگر تاکنون کسی بحث از فلسفه ادبیات بر اساس حکمت اسلامی پرداخته باشد، باید خود را نشان دهد و شعر گفتن بر  اساس نظریه ادبی اسلام، نظریه انقلاب، معرفت‌شناسی و هنر و ادب بر عهده حوزه و اصحاب حوزه است.

رئیس شورای عالی حوزه‌های علمیه استان تهران در توصیه‌ای به طلاب عنوان کرد: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری باید مراقب باشیم تا مبادا شعر به مشغله تبدیل شود و ما به شاعر بودن رضا دهیم و به شاعر شدن بسنده کنیم، چرا که گاهی ما طلاب خوش‌فکر و با استعدادی داشته‌ایم که زمانی به وادی شعر وارد شد، از عرصه حوزه خارج شدند و تعداد آنها کم نیستند. شعرایی که نوعاً شاعران خوبی شدند، اما از مسیر طلبگی بازمانده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اصل برای طلاب کسب علم و تولید نظریه است، البته ذوق‌، قریه و شعر سرمایه است که باید قدر آن را دانست، اما مبادا چنان مشغول این موهبت شویم که از درس بازمانیم، در واقع درس و بحث از اولویت‌های اصلی طلاب به شمار می‌رود.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه طلبه صالح اگر از طلبگی خارج شد، در واقع اخراج شده و خارج نشده است، گفت: مبادا بساط شعر سبب شود ما از مسیر طلبگی خارج شویم که هر کسی به بهانه‌ای از این مسیر اخراج می‌شود.

وی افزود: تأکید می‌کنم دوستان طلبه شعری در شأن طلاب بسرایند و خلاء‌هایی را پر کنند که غیر حوزویان قادر به انجام آن نباشند، شعر طلاب باید تحقیق ادبی، تبیین مبادی فکری، معرفتی، کلامی، انسان شناختی و ادب و هنر را در بر داشته باشد که در این صورت ما از امکان و نعمت شعر به نحو احسنت استفاده کرده‌ایم.

*جنتی: شعر حوزه هدایتگر و امیدبخش است

علی جنتی در اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه (اشراق) ویژه شاعران حوزوی فارسی‌زبان گفت: صحبت کردن در جمع شاعران و فرهیختگان کار دشواری است، به‌خصوص بنده که بهره‌ای از شعر نبرده‌ام و به فرموده آقای گلپایگانی جزو محرومین هستم.

وی افزود: این جشنواره به اسم جشنواره «اشراق» نامگذاری شده است و همان‌طور که مستحضرید مروج حکمت اشراق در اسلام شیخ شهاب‌الدین سهروردی است. حکمت و فلسفه‌ای که معتقد است وصول به حقیقت از طریق کشف و شهود امکان می‌پذیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت، شیخ اشراق معتقد بود همه موجودات از نور به‌وجود آمده‌اند و انوارشان به یکدیگر می‌تابد، این تابش متقابل را «اشراق» می‌گویند. بنابراین هستی غیر از نور چیزی نیست و هر چه در جهان به‌وجود می‌آید، نور است و انسان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه انسان فیاض است و می‌تواند از نور دیگر موجودات روشن شود، گفت: حضرت حق بخشنده نور و آفریننده جهان است؛ «الله نورالسموات والارض» نورانیت تمام انوار از فیض نور اوست و خداوند سرچشمه فیض است، لذا هرچه که در قالب وجود متجلی است، از وجود خالق احدیت سرچشمه گرفته است.

جنتی تصریح کرد: شاعر و هنرمند تا به نور وحدانیت خداوند آراسته نشود، قریحه و ذوق شاعری و آفرینندگی پیدا نمی‌کند. پس شعر در سینه شاعر و نظم در زبان او نوری است متجلی از منبع لایزال الهی که در خدمت اخلاق و فضایل الهی قرار می‌گیرد.

وی افزود: شعر حوزه هدایتگر و امیدبخش است و این شعر به شرطی دینی خواهد بود که حضور الهی در آن مشهود باشد. شعر دینی چون «نص دینی» زنده و پویاست و هر روز حرفی نو دارد؛ با تجربه نوگرایانه هستی می‌آمیزد و به تعالی دعوت می‌کند، همچنین شعر دینی اشاره به عالم برین دارد و به دنبال متجلی کردن خالق هستی‌ است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: ایرانیان در طول تاریخ همواره مورد هجوم بدخواهان بوده‌اند، اما می‌بینیم که شاعران همواره در لابه‌لای اشعار خود از صلح و رنجی که این ملت می‌برد، سخن گفته‌اند.

وی ادامه داد: شعر باید از تقابل و تعادل سازنده بین شاعر و مخاطب برخوردار باشد و زبان گویای شعر است که می‌تواند کاراترین ابزار برای فرهنگ باشد؛ چراکه شعر، جان شنونده را مخاطب قرار می‌دهد و فطرت بیدارگونه‌اش را بیدار می‌سازد.

جنتی خاطرنشان کرد: شاعران حوزه‌های علمیه از دیرباز به شعر به دیده‌ای دیگر می‌نگریسته و علم و هنر را درهم آمیخته‌اند، دغدغه‌های آیینی و اجتماعی در شعرهای آنان موج می‌زند و آلوده سطحی‌نگری‌های گاه و بیگاه نشده است.

وی گفت: جشنواره شعر حوزه همان نهال مبارکی است که سه دهه از کاشت آن در باغچه حوزه می‌گذرد و امسال در تهران به درخت پرثمره‌ای تبدیل شده که شاهد رشد بالنده آن هستیم. امیدوارم ادامه این مسیر، بشارت بازگشت شعر آیینی به جایگاه اصیل شعر باشد.

*آیت‌الله محمدی گلپایگانی: علمای بزرگ ما غالباً از نعمت الهی شعر برخوردار بوده‌اند

آیت‌الله محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در اختتامیه سومین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه (اشراق) ویژه شاعران حوزوی فارسی زبان به بیان سخنانی در خصوص فرارسیدن سالروز ولادت با سعادت پیامبر اعظم(ص) پرداخت و گفت: بهترین مُعرّف حضرت رسول(ص) مولا علی (ع) است، در حدیثی داریم که پیامبر اکرم (ص) به ایشان فرمود: یا علی، نشناخت خدا را آن طور که باید، جز من و تو و نشناخت مرا آن طور که باید جز تو و خدا و نشناخت تو را آن طور که باید جز من و خدا.

وی افزود: اگر بخواهیم مقامات عالیه حضرت رسول(ص) را بیشتر بشناسیم، بهترین معرف بعد از قرآن کریم، نهج‌البلاغه است. پیامبر(ص) طبیبی بود که معطل نمی‌ماند مریض به او مراجعه کند، ایشان به دنبال مریض می‌رفت.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری بیان داشت: متأسفانه در زمان ما با این حرکت‌های جاهلانه و عامدانه، کسانی با پرچم‌های سیاه به نام اسلام، جهان را نسبت به اسلام بدبین می‌کنند. امیدوارم روزی باشد تا ببینیم تعالیم عالیه و حیات‌بخش اسلام همه جا را فرا بگیرد، «لِیُظهِرَهُ عَلَى الدّینِ کُلِّهِ»؛ بشریت بخواهد یا نخواهد، جامعه اسلامی بخواهد یا نخواهد پیروزی با اسلام است.

وی با اشاره به برگزاری اختتامیه سومین جشنواره شعر حوزه ادامه داد: جلسه امروز به لحاظ کمی و کیفی جلسه پرباری بود و علمای بزرگ ما غالباً از نعمت الهی شعر برخوردار بوده‌اند.

محمدی گلپایگانی اظهار داشت: علامه بحرالعلوم که از طبع شعر برخوردار بود بارها از نجف پیاده به کربلا می‌رفت، در یکی از این سال‌ها، روزی در بین مسیر نجف تا کربلا خسته می‌شود که به دوستان و همراهانش می‌گوید من خسته شده‌ام و از آنها می‌خواهد که شب را آنجا بمانند و فردا به ادامه مسیر بپردازند. دیدند علامه با زبان فارسی چیزی زمزمه می‌کرد شعری از طالب آملی بود مبنی بر «از ضعف به هر جا که نشستیم وطن شد/ و از گریه به هر کوی گذشتیم چمن شد».

وی افزود: شعر خیلی مهم است کسانی که از این موهبت الهی بی‌بهره‌اند واقعاً محرومند علمای بزرگی داشتیم که طبع شعر داشتند که از آن جمله می‌توان به ملااحمد نراقی اشاره کرد.

*معرفی 21 برگزیده در سومین جشنواره شعر حوزه

سومین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه (اشراق) ویژه شاعران حوزوی فارسی زبان عصر امروز دوشنبه(30 آذر ماه) با معرفی 21 برگزیده در تالار ایوان شمس به کار خود پایان داد.

در این مراسم 11 نفر برگزیده شدند و 10 نفر دیگر نیز مورد تقدیر قرار گرفتند. از 11 برگزیده این جشنواره 5 نفر در بخش کلاسیک، سه نفر در بخش شعر نو و سه نفر نیز در بخش کودک و نوجوان انتخاب شدند.

اسامی کسانی که از آنها تقدیر شد عبارتند از:

1- طیبه عباسی

2- ریحانه ابوترابی

3- رضا حاج حسینی

4- سعید مبشر

5- محمد میرزایی بازرگانی

6- سیدابوالفضل مبارز

7- سیداحمد حسینی شهریار از پاکستان

8- محمدعلی والدمن از اتریش

9- سمیه زارع خردمند

10- آرش محبوب‌زاده

برگزیدگان بخش کلاسیک:

1- حسن بیاتانی/ 2- محمدحسین انصاری‌نژاد، مشترکاً نفر اول

3- محمدمهدی خان‌محمدی/ 4- سیدسلمان علوی گنابادی، مشترکاً نفر دوم

5- زهرا حسین‌زاده

برگزیدگان بخش شعر نو:

1- سیدمهدی موسوی

2- حمیدرضا فاضلی

3-مبینا مقدسی

برگزیدگان بخش کودک و نوجوان:

1- سیدمهدی موسوی

2- طیبه رضوانی

3- سعید مسکری

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول