سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱

استانها

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خبر داد

اعدام 8 سوداگر مرگ در قزوین

دادستان عمومی و انقلاب قزوین از اجرای حکم اعدام 8 قاچاقچی و سوداگر مرگ در این شهرستان خبر داد.

اعدام 8 سوداگر مرگ در قزوین

حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی‌نیارکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین از اجرای حکم اعدام 8 قاچاقچی و سوداگر مرگ در شهرستان قزوین خبر داد و اظهار کرد: در اجرای احکام صادره از سوی دادگاه برای قاچاقچیان مواد مخدر تعداد هشت نفر از سوداگران مرگ که اقدام به قاچاق مواد مخدر می‌کردند، با برگزاری دادگاه و طی روند قانونی صبح امروز در زندان مرکزی به دار مجازات آویخته شدند.

وی ادامه داد: طبق گزارش مأموران مبارزه با مواد مخدر در 27 آبان ماه سال 91 «م.رهنما» و «م.فاریاب» با خودروی کیا سراتو آبی نفتی شخصی خود به شهرستان مراغه رفته و در آنجا از شخصی به نام «و.حاج‌رفیعی» مواد مخدر را خریداری می‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین بیان کرد: این دو از ترس شناسایی از سوی مأموران، «ح.رهنما» را به همراه دو نفر خانم به نام‌های «م.قاجار» و «م.شالی» را با خودروی پژو نقره‌ای جلوتر عازم کرده تا به زنجان بروند و مواد را تحویل گرفته و به قزوین حمل کنند.

صادقی‌نیارکی اضافه کرد: خودروی دوم که نقش پشتیبانی را بر حاملان مواد مخدر داشته به محض مشاهده حضور مأموران در عوارضی تاکستان با تلفن همراه، حضور مأموران را اطلاع می‌دهد.

این مسئول بیان کرد: «م.رهنما» و «م.فاریاب» در زنجان باقی می‌مانند و مواد مخدر را کنار اتوبان در زیر یک تابلو تعیین مسافت زیر خاک مخفی می‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین تصریح کرد: پس از مدتی خانم‌ها «م.شالی» و «ع.رهنما» با خودروی سواری پراید به عوارضی زنجان می‌روند تا مواد مخدر را به قزوین حمل کنند که با دیدن یکی از مأموران متوجه کمین پلیس و به سرعت به قزوین باز می‌گردند.

صادقی‌نیارکی تشریح کرد: در تاریخ 29 آبان ماه «م.رهنما» به منزل «و.حاج‌رفیعی» رفته و پس از توضیح موضوع، با خودروی اپتیما نقره‌ای به زنجان رفته و مواد مخدر را از زیر خاک در آورده و به سمت قزوین حرکت می‌کنند.

وی یادآور سد: این دو نفر با «ح.رهنما» هماهنگ می‌کنند که وی با شخصی به نام «ع.خانکندی» معروف به خاک‌انداز با موتورسیکلت مواد مخدر را به سمت قزوین حمل کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین افزود: فرد سر قرار حاضر می‌شود و ماشین مواد مخدر را از «م.رهنما» و «و.حاج‌رفیعی» تحویل گرفته و ماشین را در سبزه‌میدان تحویل می‌دهد که مأموران در اقدام تعقیب و مراقبت عوامل، این باند را دستگیر می‌کنند.

صادقی‌نیارکی مطرح کرد: پرونده این باند در شعبه اول بازپرسی و شعبه دوم دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با استماع دفاع متهمان، دادگاه «ح.رهنما» و «ع.خانکندی» را به اتهام معاونت در جرم به تحمل 13 سال حبس محکوم کرده و یک دستگاه ترازوی دیجیتالی و موتورسیکلت و خودروی سواری کیا سراتو را به نفع دولت ضبط کرد.

این مسئول تأکید کرد: متهمان اصلی پرونده «م.رهنما» 35 ساله و دارای 10 فقره سابقه کیفری، «م.فاریاب» 38 ساله و دارای یک فقره سابقه کیفری، «و.حاج رفیعی» 40 ساله و دارای هشت فقره سابقه کیفری به اتهام شرکت در حمل مواد مخدر به اعدام محکوم شدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین گفت: رأی صادره طی دوبار طرح در کمسیون عفو مورد مخالفت قرار گرفت که در نهایت رأی صادره در دیوان عالی کشور تأیید و با اجازه ریاست محترم قوه قضائیه اجرا شد.

صادقی‌نیارکی عنوان کرد: 17 اسفند ماه سال 90 مأموران پلیس آگاهی شهرستان تاکستان در سه راهی ضیاءآباد کنار اتوبان قزوین ـ زنجان به یک دستگاه خودروی ال ‌90 سفید رنگ که در حال پرسه‌زنی بوده مشکوک می‌شوند.

وی ادامه داد: بعد از چند دقیقه ال 90 در کنار اتوبان متوقف و راننده از ماشین خارج شده و در ادامه یک دستگاه پژو 405 نقره‌ای رنگ کنار وی توقف می کند و هر دو نفر به صندلی عقب خودروی پژو رفته و مشغول صحبت می‌شوند که در این هنگام مأموران وارد عمل شده و هر دو نفر را دستگیر می‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین اضافه کرد: در بازرسی از پژو مبلغ 60 میلیون ریال وجه نقد در صندوق عقب خودرو کشف شده ولی در بازرسی از خودرو ال ‌90 چیزی کشف نمی‌شود.

صادقی‌نیارکی اذعان کرد: مأموران به حرکات خانمی که سرنشین ال ‌90 بود مشکوک شده و خواستار بازدید کیف دستی وی می‌شوند که وی امتناع کرده و سرانجام مأموران در بازرسی از داخل کیف این خانم سه بسته هرویین به وزن یک کیلو و نیم کشف می‌کنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین تشریح کرد: در این هنگام «ح.گنج‌خانی» راننده 405 مبلغ 60 میلیون ریال و «ع.باقرزاده» مبلغ 50 میلیون ریال رشوه به مأموران پیشنهاد می‌کنند که مأموران ضمن رد رشوه در بازدید مجدد از خودرو ال ‌90 مبلغ 7 میلیون و 740 هزار ریال وجه نقد کشف می‌کنند.

صادقی‌نیارکی افزود: «ح.گنج‌خانی» اعتراف می‌کند که قرار بود یکصد گرم مواد از «ع.باقرزاده» برای شخصی به نام «اکبر» در روستا جوقون بخرد و همچنین «ل.قنبری» همسر «ح.گنج‌خانی» که به همراه فرزند دو ساله‌اش دستگیر شده بود نیز منکر اطلاع از وجود مواد در کیف خودش می‌شود.

این مسئول یادآور شد: پرونده در شعبه اول بازپرسی تاکستان و شعبه دوم دادگاه انقلاب مورد بررسی قرار گرفته در نهایت دادگاه «ح.گنج‌خانی» را به اعدام با یک درجه تخفیف و همسرش را به خاطر فرزند دو ساله‌اش به اعدام با دو درجه تخفیف محکوم می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین عنوان کرد: همچنین «ع.باقرزاده» 33 ساله و دارای پنج فقره سابقه کیفری به اعدام محکوم می‌شود که رأی صادره در کمسیون عفو مورد موافقت قرار نگرفته و رأی اعدام «ع.باقرزاده» در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار می‌گیرد.

صادقی‌نیارکی خاطرنشان کرد: مأموران پلیس مواد مخدر به دادستان اعلام می‌کنند که در پی یک‌سری اطلاعات به دست آمده شخصی به نام «ب.چکانلو» با همسرش «الف.فوچی» در امر تهیه و توزیع هرویین و شیشه فعالیت دارند.

وی بیان کرد: 14 شهریور ماه سال 91 به دستور دادستان دادیار شعبه هفتم حکم ورود به منزل و مخفیگاه صادر و مأموران در بازرسی از منزل نامبرده مقدار 10 کیلو گرم هرویین در ده بسته آماده فروش و مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد از اتاق خواب  و زیر تخت خواب کشف می‌کنند و در بازرسی از خودرو پژو 206 نیز مقدار 190گرم هرویین کشف و متهمان بازداشت می‌شوند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین مطرح کرد: «ب.چکانلو» در بازجویی مواد مخدر کشف شده را متعلق به خود ندانسته و مالک آن را فرد دیگری معرفی‌ و اظهار می‌کند که به خاطر پسر مریضش مجبور به نگهداری مواد شده تا در برابر این کار پولی بگیرد و این در حالی بود که همسرش اعتراف می‌کند که مواد مخدر کشف شده متعلق به همسرش بوده و دو سال بوده که در کار فروش مواد مخدر است.

صادقی‌نیارکی ادامه داد: پرونده در شعبه دوم انقلاب بررسی و پس از استماع دفاعیات وکلای مدافع و متهمان، برای «الف.قوچی آریامجد» قرار منع تعقیب صادر و مبلغ 15 میلیون تومان مکشوفه را به نفع دولت ضبط کرده و «ب.چکانلو» 35 ساله و دارای 12 فقره سابقه کیفری را به اعدام محکوم کرد.

وی خاطرنشان کرد: مأموران پلیس در 21 مرداد ماه سال 92 در بازرسی از منزل فردی به نام «ص.کلهر» نیز از خودرو 405 متهم یک کیلو و 990 گرم شیشه کشف کردند و در این راستا متهم اعتراف کرد که مواد مخدر را در تهران به مبلغ 240 میلیون ریال خریداری کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین تأکید کرد: شعبه اول دادگاه انقلاب متهم «ص. کلهر 31 ساله و دارای سابقه کیفری را به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم کرده و همچنین خودوری حامل مواد نیز به نفع دولت ضبط شد.

صادقی‌نیارکی ادامه داد: 18 آذرماه سال 90 نیز پلیس به یک دستگاه خودروی سواری 206 مشکی مشکوک و در بازرسی از زیر صندلی راننده این خودرو دو بسته هرویین مرطوب پیچیده شده در پیراهن مشکی مردانه کشف کردند.

این مسئول گفت: در بازجویی‌ها «الف.حبیب زاده» اعتراف می‌کند که مواد متعلق به او است در نتیجه دادگاه «الف.حبیب زاده» 29 ساله و دارای سه فقره سابقه کیفری را نیز به اتهام حمل و نگهداری 865 گرم هرویین مرطوب به اعدام محکوم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین عنوان کرد: طی بررسی‌های به عمل آمده پلیس مبارزه با مواد مخدر متوجه می‌شود شخصی به نام «غ.مرادی» از یکی از قاچاقچیان معروف ارومیه مواد مخدر خریداری کرده و از سوی خودروی زانتیا به قزوین ارسال کرده است.

صادقی‌نیارکی افزود: مأموران متوجه می‌شوند «غ.مرادی» مواد را در 10 کیلو متری عوارضی اتوبان قزوین ـ زنجان تحویل می‌گیرد و در نتیجه تعقیب و مراقبت‌های پلیسی اجرا و «غ.مرادی» را به همراه «ع.سیروس» دستگیر و دو بسته هرویین از داخل زاپاس زانتیا را کشف می‌کنند.

وی تصریح کرد: شعبه سوم دادگاه انقلاب خودرو دوو سی‌یلو سفید و موتورسیکلت توقیفی را ضبط و «غ .مرادی» 38 ساله و دارای سابقه کیفری را به اتهام خرید و فروش مواد مخدر حکم اعدام و «ع.سیروس» را به 25 سال حبس تعزیری محکوم کرد که رأی صادره پس از تأیید از سوی دادستان کل کشور و پس از دو بار مخالفت در کمیسیون عفو، مورد تأیید ریاست قوه قضائیه قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قزوین تشریح کرد: نیروی انتظامی و دستگاه قضا تمام تلاش خود را بر این امر دارند که فضای جامعه را برای مجرمان و متخلفان ناامن کنند که قطع‌یقین اجرای برنامه تعقیب و مراقبت و دستگیری‌ها، بخشی از اقدامات تأمینی است.

صادقی‌نیارکی ادامه داد: اجرای احکام صادره از سوی دادگاه برای مجرمان به خصوص سوداگران مرگ نه تنها به لحاظ اجرای قانون لازم است بلکه در پیشگیری از جرم و هشدار به مجرمان تأثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام/77023/صا40/پ3003

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول