پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

استانها

فارس گزارش می‌دهد

آسیب‌دیدگی بزرگترین روستای ابرکوه از طرح هادی/ وقتی مرهم درد می‌شود

«بداف» نام روستایی است که از آن به عنوان بزرگترین روستای بخش بهمن ابرکوه یاد می‌شود، روستایی که این روزها از طرح هادی آسیب‌ دیده و این طرح به جای اینکه برای آن مرهم شود، خود به درد تبدیل شده است.

آسیب‌دیدگی بزرگترین روستای ابرکوه از طرح هادی/ وقتی مرهم درد می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از ابرکوه، مردم روستای بداف به‌عنوان بزرگ‌ترین روستای بخش بهمن طرح هادی را نه ‌تنها مشکل‌گشای انبوه مشکلات این روستای محروم نمی‌دانند بلکه آن را مشکل‌ساز می‌خوانند.

طرح هادی روستاها اهدافی همچون دستیابی و ایجاد زمینه توسعه، رشد و عمران روستاها، تأمین عادلانه امکانات برای تأمین این اهداف، هدایت وضعیت فیزیکی روستاها و ایجاد تسهیلات برای بهبود مسکن و خدمات محیط زیستی و عمومی روستاها را دنبال می‌کند.

البته به این اهداف باید بهبود کیفیت بافت روستا، کنترل و نظارت بر روند توسعه کالبدی روستاها، ایجاد زمینه کاهش خطر سوانح طبیعی و در نهایت ایجاد بستر لازم برای فراهم شدن زمینه صدور سند مالکیت املاک واقع در بافت مسکونی روستا و برخی دیگر از برنامه‌ها را اضافه کرد.

اما مردم روستای بداف که بزرگ‌ترین روستای بخش بهمن ابرکوه با 600 خانوار از لحاظ جمعیتی است، اعتقاد دارند که طرح هادی روستای آنان به برخی از این موارد کمتر توجه کرده و لزوم بازبینی آن با گذشت 10 سال را گوشزد می‌کنند.

دعوت اهالی روستای بداف از خبرنگار فارس برای انعکاس مشکلات روستا

رئیس شورای اسلامی روستای بداف در 20 کیلومتری مرکز شهرستان ابرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس که به دعوت مردم برای انعکاس مشکلات این روستا در محل حاضرشده بود، اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین مشکل مردم این منطقه به‌ویژه جوانان که برخی از آنها را به مهاجرت تشویق کرده است، مشکل احداث مسکن است.

محمدحسین مهرزاد با اشاره به قیمت بالای زمین‌های واگذاری به مردم از سوی بنیاد مسکن بیان کرد: در این منطقه زمین‌های زیادی متعلق به منابع طبیعی است به‌ طوری‌که از شمال روستای بداف تا روستای «هک»، هشت تا 9 کیلومتر و از طرف مغرب 10 تا 12 کیلومتر تا روستاهای ده‌عرب و فراغه زمین وجود دارد و وجود برخی مشکلات از جمله گرانی زمین در این منطقه نمی‌تواند توجیهی داشته باشد.

مهرزاد ادامه داد: بنیاد مسکن در طرح هادی، زمین‌هایی را که در اختیار دارد تفکیک، قواره‌بندی و متری 15 هزار تومان می‌فروشد و قیمت هر قواره زمین حدود 5 میلیون تومان محاسبه می‌شود.

خرید زمین در روستا برای مردم صرف نمی‌کند

این مسئول روستایی اضافه کرد: در طرح هادی به زمین‌های کشاورزی مردم که به خاطر کم‌آبی زیر کشت نمی‌روند، کاربری‌های غیرمسکونی مانند فضای سبز، ورزشی، خدماتی و ... داده‌اند و مردم به این دلیل ناگزیر به خرید زمین برای ساخت مسکن از این بنیاد هستند.

این عضو شورای اسلامی روستای بداف با بیان اینکه پرداخت این مبالغ برای روستایی دور و به فاصله 20 کیلومتری از شهر ابرکوه زیاد است، گفت: به همین دلیل مردم ترجیح می‌دهند که با مهاجرت به مرکز شهرستان در برخی مناطق این شهر زمین را با متری 10هزار تومان بخرند و مسکن بسازند.

وی ادامه داد: مردم عنوان می‌کنند که با این کار از مشکلات زندگی در روستا رهایی پیدا می‌کنند در ضمن زمانی که قصد فروش خانه در شهر را داشته باشند به‌راحتی اقدام به فروش می‌کنند در حالی ‌که در روستا، خریداری برای خانه آنان پیدا نمی‌شود.

قیمت زمین‌های بنیاد مسکن به 3 برابر افزایش یافت

این نماینده مردم روستا گفت: این مسئله نیز قابل ‌ذکر است که قیمت یک قواره زمین از یک میلیون و 400 هزار تومان در دو سال پیش اکنون به 5 میلیون تومان رسیده یعنی هر متر زمین از 6 هزار تومان به 15 هزار تومان رسیده است.

مهرزاد اضافه کرد: این نکته را نیز باید در نظر داشت که بنیاد مسکن خود را موظف به ارائه و پیگیری خدمات زیربنایی مانند انشعاب‌های مورد نیاز نیز نمی‌داند.

وی ادامه داد: در زمین‌های واگذار شده از بنیاد مسکن در این روستا، تاکنون حدود 400 خانه ساخته ‌شده و آسفالت معابر آن نیز انجام‌ شده اما در این منطقه ساخت و سازهای انجام شده توسط بنیاد مسکن، کیفیت لازم را ندارد و با کمترین بارندگی مردم دچار مشکل می‌شوند.

مهرزاد اضافه کرد: همه این موارد در حالی است که جوان روستایی برای گرفتن وام ساخت‌وساز از بنیاد مسکن با مشکلات خاصی مانند معرفی ضامن‌های کارمند روبه‌رو است و چند کارمند محدود روستا ضمانت بسیاری از افراد را بر عهده‌ گرفته‌اند.

پرداخت وجه و گرفتاری‌های اداری زمین‌های بنیاد مسکن در ادارات مختلف

وی با بیان اینکه مشکلات مردم در این زمینه به این چند مورد خلاصه نمی‌شود عنوان کرد: موضوع دیگر در مورد این زمین‌ها این است که بنیاد مسکن زمین‌هایی را سه سال پیش فروخته است و تمامی سندهای این زمین‌ها به نام بنیاد است و خریداران برای انتقال سند به نام خودشان باید به این اداره مراجعه و با پرداخت مبلغی حدود یک میلیون تومان، سند زمین را به نام خودشان منتقل کنند.

وی افزود: بعد از اینکه توانستند سند عرصه را از بنیاد مسکن به نام خود بگیرند، باید به بخشداری مراجعه، وجهی را پرداخت و پایان کار بگیرند.

زیرساخت‌هایی که در حال از بین رفتن است

رئیس شورای اسلامی روستای بداف اظهار داشت: مسئله دیگر این است که این اداره هزینه‌هایی را که می‌توان در روستا برای ماندن مردم در بافت قدیم و پابرجا ماندن آن صرف کند، صرف زمین‌های می‌کند که در آینده می‌خواهد بفروشد و این مکان‌ها را آماده‌سازی می‌کنند.

وی افزود: با ایجاد شهرک در زمین‌های بنیاد مسکن، بافت قدیم روستا را از قسمت نوساز جدا کرده‌اند و فاصله زیادی بین این دو منطقه ایجاد شده و با این کار بافت قدیمی روستا در حال خالی شدن از سکنه و زیرساخت‌ها و هزینه‌ای که برای فراهم کردن آنها شده در حال از بین رفتن است.

طرح هادی روستای بداف نیازمند بازنگری است

مهرزاد گفت: طرح هادی بعد از 10 سال در سال 93 نیاز به بازبینی داشته است که در گفت‌وگو و پیگیری‌های ما عنوان می‌شود که بودجه‌ای برای این کار وجود ندارد.

وی با اشاره به برخی دیگر از مشکلات که ناشی از طرح هادی است، گفت: وسایل بازی را اکنون در زمین‌هایی گذاشتیم که در طرح هادی برای آنها کاربری آموزشی تعریف‌ شده اما چون هیچ مکانی برای این کار نداشتیم و  وسایل سلامت را نیز در کنار ورودی روستا نصب کردیم که کاربرد آموزشی دارد، از کار ما برای مناسب‌سازی این محل جلوگیری کرده‌اند و عملاً دستگاه‌هایی که خریداری ‌شده بدون استفاده مانده است.

مهرزاد ادامه داد: تعریف کاربری‌های آموزشی در طرح هادی این روستا در حالی است که آموزش‌ و پرورش واحد آموزشی خود در این روستا را تعطیل کرده است.

این عضو شورا با اشاره به یکی از درخواست‌های مردم گفت: برای ایجاد یک ورودی زیبا که می‌تواند روستا را در چشم تازه‌واردان زیباتر جلوه دهد، حدود 80 متر زمین از مردم تملک شده است.

وی افزود: این مسئله را به مسئولان اعلام کرده‌ایم ولی بنیاد مسکن ورودی روستا را 16 متر تعریف و لبه‌گذاری کرده است.

طرح‌های هادی باید درمانگر دردهای روستاییان باشد

طرح هادی روستایی طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آینده روستا و نحوه استفاده از زمین‌ها برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را تعریف می‌کند.

بر اساس آنچه قانون در تعریف طرح هادی آورده است، یکی از اصول اصلی این طرح باید حفظ جمعیت روستاها باشد در حالی که حداقل در روستای بداف، اجرای طرح‌ هادی نتوانسته جمعیت روستایی را حفظ کند و با ایجاد خدمات‌گران و از بین بردن زیرساخت‌های قبلی در مرکز روستا و فاصله انداختن میان بافت قدیمی و نوساز روستا، شرایط را برای مردم سخت‌تر کرده است.

این اقدامات در شرایطی که مردم می‌توانند خدمات را ارزان‌تر در شهر نزدیک روستا به دست آوردند، نخستین رهاوردش، مهاجرت است که این امر مغایر با اهداف طرح‌های هادی است.

بازنگری در طرح‌های هادی روستاها بعد از 10 سال، یک نیاز جدی است که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد تا با شرایط موجود بتوان زمینه حل مشکلات روستاییان زمینه‌های ماندگاری مردم در روستاها را فراهم کرد.

--------------------------------------

عکس و گزارش: رحیم میرعظیم

--------------------------------------

انتهای پیام/2464/و40/د1000

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول