دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲

علمی و دانشگاهی  /  آموزش

خزعلی در مراسم رونمایی از مستند«خانم دکترها»:

جامعه دانشگاهی نهاد تظلم‌خواهی ندارد/ نمی‌توانم نسبت به بی‌عدالتی سکوت کنم

رئیس شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جامعه دانشگاهی نهاد تظلم‌خواهی ندارد و گروهی زیر نظر وزارت علوم و بهداشت شکایات‌ این جامعه را رسیدگی می‌کنند؛ یعنی کسی که از او شکایت شده در مقام قضاوت قرار می‌گیرد.

جامعه دانشگاهی نهاد تظلم‌خواهی ندارد/ نمی‌توانم نسبت به بی‌عدالتی سکوت کنم

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی و با استقبال دانشجویان مراسم رونمایی و اکران مستند « خانم دکترها» در این دانشگاه برگزار شد، این مستند روایتی است از مشکلات دانشجویان خانم دوره دکتری و خانم‌های دکتر پس از فارق‌التحصیلی.

بنابراین گزارش کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از دیدن این مستند گفت: حتما پیگیر کار خانم دکترها خواهم بود.

خزعلی با اشاره مشکلاتی که زنان جامعه پزشکی با آن دست به گریبان هستند، گفت: زنان با روحیه لطیفی که دارند وارد این رشته می‌شوند و فشارها و مشکلات آن قدر برای آنان زیاد می‌شود که عمدتا دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند که بخشی از آن در این مستند به نمایش گذاشته شده بود.

وی در خصوص وضعیت خانم‌های دکتر گفت: بسیاری از زنان حوزه پزشکی با گریه برای من صحبت می‌کنند که ای کاش بی سواد بودیم اما یک زندگی با آرامش را تجربه می‌کردیم. جوانی‌مان، را از دست دادیم و نه بچه‌ای و نه شوهری و نه آرامشی؛ و من تنها می‌توانم به آنها تسلی بدهم.

خزعلی افزود: این خانم دکترها چه گناهی کردند که باید تیغ بی‌عدالتی دستان مظلوم آنها را که برای کمک به مردم مشغول است؛ بگیرد؛ اما می‌گویم که نباید ناامید شد و باید با امید و نشاط از این جلسه بیرون رفت و تلاش کرد که این ناحقی‌ها کنار زده بشود.

وی ادامه داد: من به عنوان کسی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید سیاستگذار باشم و در مراقب حوزه علم و فرهنگ و شرایط اجتماعی جامعه‌ام باشم نمی‌توانم نسبت به این مسئله و بی عدالتی سکوت کنم.

خزعلی تاکید کرد: من به عنوان یک عضو از جامعه ایران اسلامی و بعنوان یک زن که در دفاع از جامعه زنانی که در این عرصه خدمت می‌کنند؛ در شورای عالی انقلاب فرهنگی حرف مشکلات را مطرح می‌کنم و پیام دکترهای خانم را به آنها می‌رسانم.

وی با اشاره به پیگیری مستقیم رهبری معظم انقلاب در رابطه با بورسیه‌های دانشجویی گفت: حالا بعد از شنیدن مشکلات و مصائب شما خانم دکترها، مطمئن هستم اگر این پرونده به دست رهبر معظم انقلاب برسد حتما ایشان وارد می‌شوند و دستور مستقیم پیگیری را می‌دهند.

خزعلی در ادامه به ناعادلانه بودن نحوه رسیدگی به پرونده جامعه دانشگاهی گشور گفت: برخلاف همه جامعه که یک نهاد تظلم خواهی برایشان در قوه قضاییه وجود دارد؛ جامعه دانشگاهی این نهاد تظلم خواهی را ندارد و گروهی تحت نظر وزارت علوم و بهداشت به رسیدگی پرونده‌ها و شکایت‌های جامعه دانشگاهی می‌پردازند؛ یعنی کسی که خود متهم است و از او شکایت شده در مقام قضاوت هم قرار می گیرد.

وی یکی از شرایط عدالت در قضاوت را این دانست که متهم نباید خود در مقام قضاوت قرار بگیرد و ادامه داد: اما اینکار در خصوص جامعه دانشگاهی چه دانشجو و چه اساتید دارد اتفاق می‌افتد و اینها اگر از وزارت علوم یا بهداشت شکایت داشته باشند باید به خود این شاکی رجوع کنند که قضاوت بکند و این خلاف شروط اساسی یک قضاوت عادلانه است.

خزعلی در ادامه گفت: به تهیه کننده فیلم گفتم یک نسخه از فیلم را به من بدهد تا من این را در نهادهای مختلف توزیع کنم؛ و مسئولین ببینند که قطعا اگر این فیلم و مدارکی که این دوستان جمع آوری کردند دیده بشود آن وقت تصمیم در مورد شما متفاوت خواهد بود.

خزعلی در مورد سهیمه زنان گفت: این خانم دکترها به نظام اسلامی لطف کردند که این مشکل از نظام اسلامی را رفع کنند اما امروز با بلایی مبتلا شده‌اند که باعث شده بسیاری از این خانم دکترها درس را رها کنند؛ که هم استعداد خودشان هدر می‌رود و هم هزینه‌هایی که برای تربیت شان شده، آن هم فقط به این دلیل که دارد در حق آنها بی عدالتی و رفتاری خلاف قانون می‌شود و کسی پاسخگو نیست.

خزعلی در ادامه گفت: به چه جرمی این خانم دکترها باید به 8 تا 12 سال مجازات بشوند؟ به جزم اینکه خواستند به نظام کمک کنند؟ دولت یک استدلال دارد که من به دانشجویان سهیمه زنان در مناطق محروم نیاز دارم اما من در این مدارک دیدم که اتفاقا این مسئله سهمیه زنان باعث شده تراکم پزشکان در دو سه استان باشد و بسیاری از استان ها از وجود کافی زنان متخصص محروم باشند که به نظرم خود پزشکان قدرت ساماندهی و مدیریت این مسئله را دارند.

خزعلی با بیان این مسئله که جامعه زنان پزشکی باید الگوی جامعه ما باشد، گفت: چرا باید زنان پزشکی ما انقدر مشکلات داشته باشند که خودشان ناراحت و ناآرام باشند، یا بچه نداشته باشند یا نتوانند برای تربیت بچه شان نقش مادری را ایفا کنند، یا همواره با همسران خود مشکل داشته باشند و یا حتی شرایط ازدواج برایشان فراهم نشود؟

خزعلی در پایان گفت: باید نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و ما به عنوان شورای فرادستی حوزه علم و فرهنگ باید پیگیر کار خانم دکترها باشیم که من از همین جا آمادگی خودمان را برای پیگیری مشکل خانم دکترها اعلام می کنم.

در ادامه میکائیل دیانی تهیه کننده مستند «خانم دکترها» گفت: این مستند یک برش کوتاه از مشکلات زنان جامعه پزشکی است؛ مشکلات این قشر خیلی بیشتر از این‌ها است.

وی گفت: ما تلاش کردیم تا با ساخت این مستند گوشه‌ای از مشکلات خانم دکترها را به تصویر بکشیم و پرونده سهمیه زنان و مستند خانم دکترها یک بخش کوچکی از این همه مشکلی است که جامعه زنان با آن دست به گریبان است.

دیانی در ادامه به روند تولید این مستند اشاره کرد و گفت: در ابتدا ما نیز مثل خیلی دیگر از افراد که برای اولین بار با مسئله خانم دکترهای سهمیه زنان مواجه شدند آن را حق بیجای این خانم دکترها و فرار از تعهد آنها قلمداد می‌کردیم و نمی‌خواستیم برای آن حرکتی بکنیم اما وقتی مدارک قانونی آنها را دیدیدم و سراغ بسیاری از مسئولین در قوه مقننه و مجریه و غیره رفتیم دیدیم حق با این خانم دکترها است و آنها دچار یک ظلم بزرگ واقع شدند.

دیانی از مسئله خانم دکترها به عنوان دریچه‌ای برای توجه بیشتر به مشکلات زنان یاد کرد و گفت: این مستند شاید کارویژه اولش حل مشکلات خانم دکترهای سهمیه زنان باشد اما کارویژه کلانش توجه بیشتر به مشکلات موجود برای زنانی است که با امید وارد حوزه پزشکی می‌شوند اما در اکثر موارد با مشکلات روحی و روانی و مشکلات اجتماعی شدید مواجهند و فشار کاری آنها را از دیگر وظایفشان از جمله همسری و مادری می‌اندازد و گاها آنها را از داشتن یک زندگی خوب و آرام، همسر و یا فرزند محروم می‌کند.

وی در ادامه گفت: وزارت علوم می‌تواند یک آمارگیری انجام دهد که چند درصد از زنان پزشکی ازدواج می‌کنند؟ در چه سنی ازدواج می‌کنند؟ چه درصد زندگی آرامی دارند؟ چند درصد زندگی شان به طلاق انجامیده است؟ چند درصد فرزند دارند و چه تعداد فرزند دارند؟ و چند درصد میل به فرزندآوری دارند؟ وقتی این آمارگیری اتفاق بیفتد با عمق فاجعه و فشاری که به این خانم دکترها می‌آید مواجه می‌شود.

وی در پایان گفت: امیدوارم اکران این مستند در دانشگاه‌ها بتواند یک تحرکی را در جامعه برای حل این مشکل بزرگ اجتماعی بهمراه بیاورد و امیدوارم این فیلم به دست مسئولین برسد و برای خانم دکترها کاری بکنند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول