اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

جامعه  /  شهری

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در گفت‌وگو با فارس:

نگهداری 9800 کودک بی‌سرپرست در بهزیستی/ حضانت 14 هزار کودک توسط خانواده‌ها

معاون سازمان بهزیستی گفت: متأسفانه خانواده‌ها تمایل بسیاری به سرپرستی نوزاد دارند در حالی که تعدادشان بسیار کم است، اکنون 9800 کودک بی‌سرپرست در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند و به ازای هر 7 خانواده با صلاحیت یک نوزاد به «فرزندخواندگی» داده می‌شود.

نگهداری 9800 کودک بی‌سرپرست در بهزیستی/ حضانت 14 هزار کودک توسط خانواده‌ها

حبیب‌الله فرید در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،‌ گفت:‌ اکنون برخی از شرایط فرزندخواندگی تغییر کرده است به طوریکه قبل از انقلاب 12 هزار کودک در مراکز بی‌سرپرست نگهداری می‌شدند، اما اکنون به 9800 نفر کاهش یافته و دلیل این کم شدن افزایش فرزندخواندگی‌ است.

وی با اشاره به اینکه برخی از کودکان نیز به عنوان امین موقت فرستاده می‌شوند،‌ گفت: ‌14 هزار کودک در خانواده‌ها نگهداری می‌شوند که بهتر از مراکز نگهداری کودکان است به این ترتیب مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست از شلوغی و ازدحام درآمده و خیلی از شیرخوارگاه‌ها در شهرهای بزرگ مثل تهران و شیراز مانند سابق نیستند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، گفت:‌ متأسفانه خانواده‌ها تمایل زیادی به سرپرستی نوزاد دارند در حالی که تعداد نوزادان بسیار کم است و به هر 7 خانواده با صلاحیت یک نوزاد را می‌توانیم برای سرپرستی به خانواده‌ای بدهیم که آن هم باید ببینیم که به مصلحت نوزاد است یا خیر.

فرید افزود: طبق قانون هر کسی که برای حضانت کودک مراجعه می‌کند، طی دو ماه وضعیت خانواده بررسی می‌شود و پس از تأیید قاضی چنانچه صلاحیت خانواده تایید شد فرزندخواندگی انجام می‌شود،‌ البته برای حضانت نوزاد خانواده‌ها چند سال در نوبت می‌مانند که این در هر استانی متفاوت است.

وی ادامه داد:‌ کودکانی داریم که بسیار خوب تربیت شده و در خانواده‌های با صلاحیتی زندگی می‌کنند اما متأسفانه بنا به دلایلی والدینشان فوت می‌شوند بنابر این خانواده‌ها نباید فقط به دنبال حضانت نوزاد باشند این در حالی است که در دین ما به یتیم‌نوازی تأکید بسیاری شده است و از ورزشکاران و هنرمندان می‌خواهیم در امر فرزند‌خواندگی الگوی رفتاری برای جامعه باشند.

وی تصریح کرد: هر کودکی به فرزندخواندگی می‌رود حداقل تا 18 سالگی طی حمایت‌های سازمان و مددکاری قرار می‌گیرد و هر چند ماه یکبار گزارش مددکاری باید بررسی شود ما حتی حقوقی را پس از فوت سرپرست به کودک می‌دهیم یا برای تأمین جهیزیه کودک کمک می‌کنیم و این به معنی ادامه پیگیری‌ها و حمایت‌های بهزیستی است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول