جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۴

دیدگاه  /  علم و فن آوری

علیرضا باقری

تبیین نقش هوش معنوی در تصمیم‌گیری‌هاى اطلاعاتی

یافته‌ها نشان می‌دهد کارکرد سازمان‌هاى اطلاعاتی از نظر شکل و محتوا با سازمان‌هاى دیگر متفاوت بوده و تصمیم‌گیری‌ها نیز براساس نوع و چگونگی تحقق اهداف متفاوت است.

تبیین نقش هوش معنوی در تصمیم‌گیری‌هاى اطلاعاتی

چکیده مقاله:

عصر حاضر، عصر تبادل اطلاعات و انفجار دانش است که در کنار فرصت‌ها، تهدیدهایی را نیز به همراه خواهد داشت و این تهدیدها سازمان‌هاى اطلاعاتی را نیز در معرض لغزش قرار می‌دهد. پیچیدگی‌هاى محیطی در عصر حاضر سازمان‌های اطلاعاتی را بر آن داشته تا نگرش‌ها و رویکردهای گوناگونی نسبت به آن داشته باشند. این سازمان‌ها باتوجه به کارکردهای ویژه‌ای که دارند، باید بتوانند با ایجاد اعتماد درونی و برای عبور از تهدیدهای فرا رو، با تفکر و اندیشه درست، معنویت‌گرایی را نهادینه نموده و برای توسعه تصمیم‌های اثرگذار به توسعه هوش معنوی بپردازند. در پژوهش حاضر با استفاده از روش تحقیق توصیفی (اسنادی و کتابخانه‌ای) و تجزیه و تحلیل داده‌ها براساس مبانی نظری، ضمن تبیین مفاهیم هوش معنوی، جایگاه و نقش آن در سازمان، الگوهای متداول هوش معنوی را تشریح نموده، سپس با ارائه ویژگی‌هاى تصمیم‌گیری اطلاعاتی و رابطه بین هوش معنوی و تصمیم‌گیری اطلاعاتی، به‌دنبال پاسخ به این سؤال است که هوش معنوی چه نقشی در تصمیم‌گیری اطلاعاتی دارد؟ یافته‌ها نشان می‌دهد که کارکرد سازمان‌هاى اطلاعاتی ازنظر شکل و محتوا با سازمان‌هاى دیگر متفاوت بوده و تصمیم‌گیری‌ها نیز براساس نوع و چگونگی تحقق هدف‌‌ها متفاوت می‌باشد. بنابراین مدیران و کارکنان باید از نقش و جایگاه هوش معنوی در فرایند تصمیم‌گیری اطلاعاتی استفاده نمایند.

کلیدواژگان: تصمیم‌گیری، تصمیم‌گیری‌هاى اطلاعاتی، معنویت، هوش.

نویسنده:

 علیرضا باقری

فصلنامه مطالعات حفاظت و امنیت انتظامی - شماره 38,دوره یازدهم بهار1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول