پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۰

اجتماعی  /  سلامت

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه

طلب‌کاری عجیبی در مردم ایجاد کرده‌ایم/ صدا و سیما افسردگی مردم را تشدید نکند

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه گفت: طلبکاری عجیبی در مردم ایجاد کرده‌ایم در هیچ کجای دنیا چنین نیست که دولت بیاید برف‌ها را پارو کند، در بسیاری از کشورها مردم پیش‌قراولان رسیدگی به بحران و حوادث هستند.

طلب‌کاری عجیبی در مردم ایجاد کرده‌ایم/ صدا و سیما افسردگی مردم را تشدید نکند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، نمکی معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه  در همایش سلامت مردان، پیشگیری از تروماهای ناشی از حوادث ترافیک، گفت: اینکه چرا در دیدگاه سازمان جهانی بهداشت بحث سلامت روان با تروما تلاقی پیدا کرده است، به این دلیل است که زنان و کودکان سال‌های زیاد محور جهانی بهداشت بوده‌اند اما بعد متوجه شده‌اند که 50 درصد جمعیت جهان کشورهای در حال توسعه که مردان هستند در حال  فراموش شدن هستند.

وی افزود: گرچه زنان معتقدند محرومان جامعه هستند اما این مردان هستند که محرومان واقعی سلامت هستند. هم اکنون در بسیاری از جاها نان‌آور اول خانواده مردان هستند سخت‌ترین کارهای زیان‌آور با بیشترین فشار بر دوش مردان است و به دلیل فشار اقتصادی شدید فروپاشی روانی آنها را شاهد هستیم.

نمکی افزود: همچنین در کشورهای در حال توسعه از نظر فرهنگی مردان تابع چکاب نیستند و هنوز این تصورات وجوددارد که مردان بزرگ چون درختان ستبر ایستاده می‌میرند به همین دلیل در بدترین گرفتاری‌های روانی زنان حق گریه و فریاد دارند اما مردان این حق را پیدا نمی‌کنند، همه این موارد باعث شده که در بحث سلامت مردان تلنگر به ذهن دنیا زده شود.

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه گفت: مرگ و میر جاده‌ای مردان در کشورهای در حال توسعه 5 برابر زنان است. در حوادث شغلی نیز مردان سه تا 5 برابر گرفتاری‌های بیشتری دارند. مثلاً کمتر زنی را در دنیا می‌بینید که روی داربست به فعالیت مشغول باشد اما این مردان هستند که سنگ زیرین آسیا قرار دارند.

وی اضافه کرد: آنچه که ما تصور می‌کنیم با عنوان سازمان برنامه باید عملی شود تدوین برنامه ملی پیشگیری از حوادث است که مدیریت تروما به عنوان برشی از این برنامه تدوین شود،‌متولی این بخش باید وزارت بهداشت باشد اما لازم است تدوین بقیه برنامه را همه دستگاه‌ها همفکری کنند.

وی ادامه داد: کشور ما یک منطقه بلاخیز است که مدیریت تروما به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند بنده در کمیته بحران حادثه پلاسکو تخریب این ساختمان را یک تک مضراب دانستم و گفتم اگر زمانی سمفونی نواخته شود فاجعه پیش خواهد آمد ما یک کشوری هستیم که حوادثی همچون سیل و زلزله را به وفور مشاهده می‌کنیم اما متأسفانه آمادگی مدیریت این حوادث را نداریم.

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه گفت: هم اکنون شرایط پیچیده‌ای داریم در کوچه‌های تنگ تهران برج‌های  عظیمی ساخته شده، تیرآهن‌های غیراستانداردی که از اوکراین آورده‌ایم، برگه‌هایی که به عنوان ناظر ساختمان آوردیم در حالی که یک بار سر ستون‌های آن را چک نکردیم و ماشین‌هایی که به عنوان ارابه مرگ ساختیم که بسیاری از آنها استانداردهای جهانی ندارند بنده امیدوارم این جلسه تلنگری برای مشارکت بین‌بخشی در مدیریت حوادث باشد.

وی اضافه کرد: موضوع مهم دیگر آموزش و فرهنگ‌سازی است، جاده پیشرفته و اتوبان تقریباً توسعه‌یافته ساختیم و ماشین وارداتی توسعه‌‌یافته دست آدم توسعه‌نیافته دادیم که در جاده واژگون شود؛‌ از سال 1327 تا به امروز در برنامه‌های توسعه به تنها چیزی که توجه نشده است آدم توسعه‌یافته است. آدم توسعه‌نیافته می‌تواند در عرض 5 دقیقه زیرساخت‌های 100 ساله مملکت را هوا کند. بیشترین گرفتاری ما به دلیل نداشتن آموزش است.

وی افزود: تروما در اقلیم کوهستانی و جلگه‌ای تفاوت دارد در جاده‌های کشور نوع تصادفات متفاوت است بسیار مهم است که برنام منعطف و متنوع بر اساس اقلیم مملکتی داشته باشیم و این می‌طلبد که رؤسای دانشگاه‌ها پلن منطقه‌ای تعریف کنند و ما بر اساس آن پلن ملی برنامه‌ریزی کنیم.

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه گفت: نکته آخر اینکه بحث بهداشت روان در تروما بسیار مهم است ما از استرس‌های بعد از تروما غافل هستیم در حادثه پلاسکو با روح و روان مردم بازی کردیم در حالی که باید بدانیم مدیریت استرس در همین زمان‌ها کاربرد دارد. ما مردمان افسرده‌ای داریم مردی که پشت ماشین می‌نشیند به همه چیز توجه دارد الا به جاده و رانندگی.

وی افزود: باید صدا و سیما را تعدیل کنیم در بسیاری از سریال‌ها آخر آن می‌نویسند با تشکر از سازمان امور زندان،‌پزشکی قانونی و همه این‌ها سبب تشدید افسردگی مردم می‌شود. نه فقط صدا و سیما بلکه همه باید در تلطیف روح مردم درگیر شویم.

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان برنامه و بودجه افزود: بحث مهم دیگر NGOها و نهادهای مردمی است هم اکنون طلبکاری عجیب در بین مردم ایجاد کردیم که تصور می‌کنند دولت باید برف درب خانه را بروبد و در زمان قطعی آب و برق آن را بسیار مقصر می‌دانیم در حالی که در هیچ کجای دنیا چنین چیزی وجود ندارد مردم در بسیاری از کشورها پیش قراولان رسیدگی به بحران و حوادث هستند.

انتهای پیام/

 

 

 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول