يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۷

دیدگاه  /  اقتصاد و حقوق

فاطمه کیهانلو، وحید رضادوست

حملات سایبر به مثابه توسل به زور در سیاق منشور سازمان ملل متحد

یکی از مسائل چالش ­برانگیز حقوق بین ­الملل در ادوار مختلف، تنظیم روابط دولت­ های متخاصم و شیوه­ حل و فصل اختلافات آن ها با یکدیگر بوده است.

حملات سایبر به مثابه توسل به زور در سیاق منشور سازمان ملل متحد

چکیده

یکی از مسائل چالش ­برانگیز حقوق بین ­الملل در ادوار مختلف، تنظیم روابط دولت­ های متخاصم و شیوه­ حل و فصل اختلافات آن ها با یکدیگر بوده است. در این میان، تا مدت‌های مدید، اصلی­ ترین راه حل اختلاف، جنگ و توسل به زور بود؛ هرچند به مرور نهادینه کردن حقوقیِ این امرِ مذموم با هدف کاهش و سپس حذف آن، وجهه همت جامعه بین­ المللی قرار گرفت. از زمانی که اسناد بین ­المللی، جنگ و حمله­ نظامی را به طور مطلق ممنوع کردند، این اندیشه قوت گرفت که بشریت می ­تواند در سایه­ این تدبیر، به تحقق صلح و امنیت بین ­المللی امیدوار شود. با این وجود، رشد و توسعه­ فناوری­ های نوین، چالش­ هایی را در این خصوص ایجاد کرد. فضای سایبر و حملات صورت گرفته در قالب آن، یکی از این چالش­ ها است. نوشتار حاضر، درصدد معرفی این فضا و بررسی نسبت حملات سایبری با حقوق توسل به زور از یک­سو (Jus ad bellum) و منشور ملل متحد به خصوص مواد (4) 2 و 51 آن از سوی دیگر است.

کلید واژه: مخاصمات مسلحانه بینالمللی، حملات سایبر، توسل به زور، تهدید به زور، حق بر جنگ.

نویسندگان:

فاطمه کیهانلو, وحید رضادوست

مجله تحقیقات حقوقی – شماره 69، بهار 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول