شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰

دیدگاه  /  اقتصاد و حقوق

محمد علی شیرخانی، مجید محمد شریفی

ژئوپلیتیک انرژی، روسیه و دیپلماسی خط لولۀ ترکیه

در این نوشتار ضمن اشاره به چارچوب روابط اتحادیة اروپا و روسیه در حوزۀ انرژی و آسیب پذیری این اتحادیه در مقابل سیاست های روسیه، فرصت های ایجادشده برای ترکیه جهت استفاده از دیپلماسی خط لوله در راهبرد کلان این کشور بررسی می شود.

ژئوپلیتیک انرژی، روسیه و دیپلماسی خط لولۀ ترکیه

چکیده

افزایش روزافزون استفاده از انرژی در نظام بین­ الملل معاصر سبب شده است تا در کنار کشورهای عرضه­ کنندة انرژی، کشورهای مستقر در مسیر انتقال نیز اهمیت فراوانی به‌دست آورند. تلاش برای تبدیل‌شدن به مسیری برای انتقال هرچه بیشتر انرژی به ­ویژه نفت و گاز طبیعی افزون بر منافع اقتصادی­ به توانمندی سیاسی و امنیتی کشورها نیز می­افزاید. با توجه به چنین اهمیتی است که کشورها اکنون هرچه بیشتر تلاش می­ کنند تا از موقعیت جغرافیایی مناسب خود به‌عنوان ابزار قدرت بهره ­برداری کنند. ترکیه با این استدلال، ژئوپلیتیک انرژی را ابزاری برای دستیابی به هدف‌های راهبردی خود در منطقه و نظام بین‌الملل تعریف کرده است. مجاورت با مناطق اصلی تولید انرژی از یک‌سو و نزدیکی به اتحادیة اروپا به‌عنوان یکی از مهم­ترین مصرف‌کنندگان انرژی از سوی دیگر سبب شده است تا رهبران ترکیه دیپلماسی خط لوله را برای پیگیری هدف‌های سیاست خارجی خود در نظر بگیرند. ژئوپلیتیک مناسب ترکیه اهمیت فراوانی را برای این کشور در بخش انتقال انرژی فراهم کرده است. در این نوشتار ضمن اشاره به چارچوب روابط اتحادیة اروپا و روسیه در حوزۀ انرژی و آسیب­ پذیری این اتحادیه در مقابل سیاست­ های روسیه، فرصت­ های ایجادشده برای ترکیه جهت استفاده از دیپلماسی خط لوله در راهبرد کلان این کشور بررسی می­ شود.

کلیدواژه ها: اتحادیة اروپا؛ ترکیه؛ دیپلماسی خط لوله؛ روسیه؛ ژئوپلیتیک انرژی

نویسندگان:

محمد علی شیرخانی: استاد گروه روابط بین‌الملل، دانشگاه تهران

مجید محمد شریفی: دکتری روابط بین‌الملل، دانشگاه تهران

دو فصلنامه مطالعات اوراسیای مرکزی - دوره 10، شماره 1، بهار و تابستان 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول