جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵

دیدگاه  /  جامعه, خانواده و جوان

امید قادرزاده، سیده چیمن حسینی

ورزش زنان و دلالت های معنایی آن

در پژوهش حاضر، به قصد راه بُردن به تجربه و درک زنان از ورزش، به روش نظریة مبنایی با 30 نمونة زن دارای تجربة فعالیت ورزشی مصاحبۀ نیمه‏ ساخت‌یافته به‌عمل آمد.

ورزش زنان و دلالت های معنایی آن

چکیده

در مقایسه با گذشته، که ورزش در ذیل ابعاد آیینی، مذهبی و جنگاوری معنا پیدا می‏کرد و امری مردانه تلقی می‏شد، امروزه، به دلیل پیوند عمیق با مدیریت بدن، فراغت و سلامت، ورزش ماهیتی فراجنسیتی به‏ خود گرفته و به بخشی از زندگی روزمره بین زنان مبدل شده است. در پژوهش حاضر، به قصد راه بُردن به تجربه و درک زنان از ورزش، به روش نظریة مبنایی با 30 نمونة زن دارای تجربة فعالیت ورزشی مصاحبۀ نیمه‏ ساخت‌یافته به‌عمل آمد. نتایج پژوهش بیانگر آن است که زنان به‌دلیل تناسب بافت فضایی و مکانی و ترس از افتادگی بدن به ورزش روی می‏آورند. در این میان، فهم برابری‌طلبانه از جنسیت، ایده‏آل‌نگری بدن به‌مثابة زمینۀ تسهیل‏ گر و رسانه ‏ای‌شدن و فراگیری ورزش به‌منزلة شرایط مداخله ‏گر عمل کرده‏ اند. بازسازی معنایی تجربه و درک زنان از ورزش بر آگاهانه‌بودن ورزش (ورزش به‌مثابة هویت نقشی)، واسازی رده ‏بندی‏ های اجتماعی، تناسب اندام و لذت‌طلبی دلالت دارد. بر‌اساس مطالعة حاضر، ورزش برای بانوان کسب پذیرش اجتماعی، بازاندیشی و ارتقای سلامت جسمی و روانی در پی داشته است.

کلیدواژه ها: ایده‏ آل‌نگری بدن؛ سلامت جسمی و روانی؛ فراگیری ورزش؛ ورزش زنان

نویسندگان:

امید قادرزاده: دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه کردستان

سیده چیمن حسینی: کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه کردستان

فصلنامه زن در توسعه و سیاست (پژوهش زنان) - دوره 13، شماره 3، پاییز 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول