سه‌شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۶

دیدگاه  /  جامعه, خانواده و جوان

بیتا شلانی ، پگاه آزادی منش

مقایسه اثربخشی هنردرمانی گروهی و بازی درمانی عروسکی بر مهارت های اجتماعی کودکان

هدف پژوهش حاضر مقایسه تأثیر هنردرمانی گروهی و بازی­ درمانی عروسکی در ارتقای مهارت­ های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال فزون کنشی/نارسایی ­توجه بود.

مقایسه اثربخشی هنردرمانی گروهی و بازی درمانی عروسکی بر مهارت های اجتماعی کودکان

چکیده:  

زمینه و هدف: اختلال فزون­ کنشی/ نارسایی­ توجه رایج ­ترین اختلال عصب­ تحولی در کودکی است که سبب ایجاد مشکلات در توانایی­ های اجتماعی، تحصیلی، و زندگی خانوادگی فرد می­ شود. هدف پژوهش حاضر مقایسه تأثیر هنردرمانی گروهی و بازی­ درمانی عروسکی در ارتقای مهارت­ های اجتماعی کودکان مبتلا به اختلال فزون کنشی/نارسایی ­توجه بود.

روش: پژوهش حاضر نیمه ­آ زمایشی از نوع پیش ­آزمون- پس ­آزمون با دو گروه آزمایش بود. جامعه آماری شامل تمامی دانش ­آموزان پایه­ دوم تا ششم مدارس کرمانشاه بود که از این میان 24 نفر به روش تصادفی انتخاب و در دو گروه آزمایشی جای دهی شدند. پرسش­نامه­ مهارت­ های اجتماعی گرشام و الیوت (1990) جهت بررسی مهارت­ های اجتماعی کودکان مورد استفاده قرار گرفت. پس از اجرای پیش ­آزمون، یک گروه آزمایش 9 جلسه­ 45 تا 60 دقیقه­ ای هنردرمانی گروهی و گروه آزمایشی دوم 10 جلسه­ 45 دقیقه­ ای بازی­ درمانی عروسکی را دریافت کردند. پس از مداخله مهارت­ های اجتماعی مورد ارزیابی قرار گرفته و داده­ ها با استفاده از روش تحلیل­ کوواریانس تحلیل شدند.

یافته ­ها: نتایج نشان داد هر دو گروه آزمایش افزایش معنی­ داری در میزان مهارت­ های اجتماعی و خرده­ مقیاس­ های آن داشته و این افزایش در گروه هنردرمانی بیشتر از گروه بازی ­درمانی بود (0/001).

نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج پژوهش می­ توان گفت که هنردرمانی و بازی­ درمانی می ­توانند به عنوان یک شیوه درمانی در آموزش مهارت­ های اجتماعی این کودکان به کار برده شوند.

واژه‌های کلیدی: فزون کنشی/ نارسایی توجه، هنردرمانی گروهی، بازی درمانی عروسکی، مهارت های اجتماعی

نویسندگان:

بیتا شلانی ، پگاه آزادی منش

فصلنامه سلامت روانی کودک - سال دوم، شماره 5، زمستان 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول