دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶

علم و پیشرفت

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان:

وزیر علوم باید فردی انقلابی، علمی و مستقل از جریان‌های سیاسی باشد/ لزوم در اولویت قرار دادن مطالبات رهبری در مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اعلام کرد: گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت علوم باید فردی انقلابی، دارای کارنامه علمی و تجربه مدیریتی مناسب و شخصیتی مستقل از جریان‌های سیاسی باشد.

وزیر علوم باید فردی انقلابی، علمی و مستقل از جریان‌های سیاسی باشد/ لزوم در اولویت قرار دادن مطالبات رهبری در مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی بیانیه‌ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید اعلام کرد: گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت علوم باید فردی انقلابی، دارای کارنامه علمی و تجربه مدیریتی مناسب و شخصیتی مستقل باشد که از هیچ یک از جریان‌های سیاسی تاثیر نپذیرفته و با استقلال فکری و در کمال آرامش فضای دانشگاه را به نقطه مطلوب هدایت کند.

در ابتدای این بیانیه آمده است: با شروع سال تحصیلی جدید بابی دیگر از ابواب کشف معرفت الهی بر جویندگان آن گشوده شده است شروعی که با هفته دفاع مقدس و دهه عزاداری سرور و سالار شهیدان مقارن شده و جبهه علمی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها را با روحیه جهاد، ایثار و شهادت مانوس نموده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: تولید علوم اسلامی مطابق با علم روز و پیشرفت در حوزه علم، فناوری، صنعت و دستیابی به مراتب عالی آموزشی یقینا یکی از اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و می باشد، بدین جهت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی کشور، بر خود لازم می‌داند برخی محورهای اساسی که باید در نوشتن و اجرای برنامه‌ها در حوزه نظام آموزش عالی کشور ( علی الخصوص وزارت علوم ) در دولت دوازدهم مد نظر قرار گیرد را به مسئولین مربوطه گوشزد کند.

در ادامه تاکید شد: بررسی نیازهای اساسی کشور، تولید علوم متناسب با این نیازها و شرایط بومی کشور و ایجاد شرایط لازم برای تبدیل نیروی این افراد متخصص از بالقوه به بالفعل آن هم از طریق حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و استقبال از ایده‌های دانشجویی از مسائل مهمی است که باید مدنظر در آموزش عالی کشور قرار گیرد و در کل باید اشاره کرد که در دانشگاه باید هم علم و عالم تولید شود و هم به علم و عالم جهت درست داده شود. 

این اتحادیه دانشجویی ادامه داد: توجه و تولید علوم انسانی_اسلامی و جلوگیری از ادامه روند فعلی، یعنی ارائه علم ترجمه ای به فراگیران؛ توجه بیش از پیش به مسائل معنوی و گسترش ارزش ها و شعائر دینی در سطح دانشگاه های سراسر کشور باید مورد توجه قرار گیرد چرا که تربیت متخصص متعهد از اهداف و نیازهای اصلی انقلاب اسلامی است و در این مورد سخنان بنیان گذار کبیر انقلاب بسیار راه گشاست: «دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین شود. دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می کند و دانشگاه غیر اسلامی، دانشگاه بد، یک ملت را به عقب می زند.» از همین جمله امام (ره) می‌توان اهمیت جهاد در دانشگاه‌ها و تلاش برای شکل گیری دانشگاه اسلامی را دریافت. اگر دانشگاه را رها کنیم و اساتید، دانشجویان و کارگزاران با روحیه جهادی در محیط علمی کار نکنند، همین دانشگاه به مخرب انقلاب تبدیل می شود.

در ادامه آمده است: توجه ویژه به مسائل فرهنگی- اجتماعی در دانشگاه‌های سراسر کشور، آن هم طبق ارزش‌ها و معیارهای اسلامی و در اولویت قرار دادن مطالبات مقام معظم رهبری در حیطه فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، جلوگیری از گسترش برخی نمونه‌های بارز ضد فرهنگی در سطوح دانشگاه‌ها، که متاسفانه سال گذشته به کرات اتفاق افتاد؛ مبارزه با نفوذ فرهنگی و رسوخ تفکرات غربی و مخالف با عرف جامعه مسلمان ایرانی در دانشگاه‌ها هم از مسائلی است که باید مورد توجه باشد.

در ادامه آمده است: باید نگاه مطالبه گری و آرمان گرایانه دانشجو آن هم با میدان دادن و تحمل نظرات مخالف و ایجاد آزادی‌های مشروع در فضای دانشگاه‌ها حفظ شود. توجه به فعالیت‌های دانشجویی و حمایت گسترده از تشکل‌ها و مجموعه های انقلابی در سطح دانشگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد چرا که که طبق بیانات مقام معظم رهبری، تدوام راه و ارزش های اصیل انقلاب در حمایت همه جانبه از تشکل‌های انقلابی‌است.

در قسمت دیگری تصریح شده است: باید در دانشگاه‌ها از اساتید و نیروهای جوان که با اصول و ارزش‌های نظام اسلامی آشنایی کامل و به آن اعتقاد دارند؛ استفاده شود چرا که نیل به اهداف والای انقلاب اسلامی محقق نخواهد شد مگر با کادری جوان و چالاک و انقلابی، بدین ترتیب کلاس‌های درس دانشگاه‌ها در جمهوری اسلامی ایران نباید محلی برای تدریس اساتید ضد ارزشی و ترویج تفکرات ناقص غربی که سال هاست منسوخ و با شکست مواجه شده است، باشد. 

این اتحادیه دانشجویی در این بیانیه آورده است: گزینه معرفی شده برای تصدی وزارت علوم باید فردی انقلابی، دارای کارنامه علمی و تجربه مدیریتی مناسب و شخصیتی مستقل که از هیچ یک از جریان‌های سیاسی تاثیر نپذیرفته و با استقلال فکری و در کمال آرامش فضای دانشگاه را به نقطه مطلوب هدایت کنند. در راستای رشد علمی در دانشگاه‌ها، از یک سو باید افراد به فکر متخصص و دانشمند شدن بیفتند و در این راه بکوشند و از سوی دیگر دولت نیز وسایل و امکانات چنین کاری را به انحای مختلف فراهم آورد و با هدایت و تشویق لازم، کارها را جهت دهد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر چنین اقدامی صورت نگیرد و دانشگاه‌ها در این راستا عمل نکنند، دوباره کشور به اجانب منفعت‌طلب وابسته می‌شود و آنها زمام امور علمی، اقتصادی و بالأخره سیاسی و فرهنگی ما را دردست می‌گیرند. اما این جهت و این کارها برای «خودشدن» و «خود را یافتن» کافی نیست، بلکه باید با عامل دوم ترکیب شوند و در کنار هم به پیش روند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در خاتمه اعلام کرد: امید است با تحقق نکات مذکور، دانشگاه‌های ما در سراسر ایران با عظمت، به مرکزی برای تربیت کادر انقلابی جهت خدمت روزافزون و منشاء پیشرفت هر چه بیشتر ایران اسلامی، تبدیل شود و اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اعلام می‌دارد، تمامی مطالبات مذکور را تا زمان تحقق کامل، پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول