يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۳

اجتماعی  /  آموزش و پرورش

آشنایی با رشته‌های شاخه کاردانش/ 74

معرفی رشته «پرورش گل و گیاهان آپارتمانی»/ اشتغال‌زایی این هنرجویان با احداث گلخانه

هنرجویان فارغ‌التحصیل در رشته «پرورش گل و گیاهان آپارتمانی» می‌توانند در مراکزی همچون جهاد کشاورزی، هنرستان‌های کشاورزی، مشغول به کار شوند و حتی می‌توانند با احداث گلخانه تولید اشتغال برای خود و دیگر افراد را فراهم آورند.

معرفی رشته «پرورش گل و گیاهان آپارتمانی»/ اشتغال‌زایی این هنرجویان با احداث گلخانه

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رشته «پرورش گل و گیاهان آپارتمانی» در زمینه کشاورزی از گروه کشاورزی و غذا قرار دارد.

*معرفی رشته

گل و گیاهان آپارتمانی به دلیل زیبایی و طراوت خاص خود، تأثیر زیادی در زندگی آپارتمان‌نشینی بر روح و جان انسان‌ها داشته و لذا از این رو در راستای ترویج تولید و استفاده از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی، سیاست توسعه و رواج این رشته در آموزش مهارتی در هنرستان‌های کاردانش برای هنرجویان علاقه‌مند تعریف و پایه‌گذاری شده است.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، استانداردهای مهارتی باغبانی عمومی نوع یک را گذرانده و در انتهای دوره به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند:

ـ هنرجو قادر به نحوه کاشت گیاهان مختلف آپارتمانی خواهد بود

ـ هنرجو با انواع خاک‌های مورد نیاز گیاهان آپارتمانی و گل‌های مختلف جهت رشد و نمو آشنا می‌شود.

ـ به نیاز آبی گیاهان آپارتمانی و زمان آبیاری گل‌ها تسلط کامل پیدا خواهد کرد.

ـ هنرجو قادر خواهد بود مراقبت‌های ویژه زمان داشت گل‌ها و گیاهان آپارتمانی را انجام داده و مبارزه با انواع آفات و بیماری‌ها را انجام دهد.

ـ با نحوه هرس انواع گیاهان و گل‌های آپارتمانی در صورت نیاز آشنا می‌شود.

ـ هنرجو قادر خواهد بود نحوه صحیح تولید و تکثیر انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی را به کار گیرد.

*آینده تحصیلی و شغلی

ادامه تحصیل: هنرجویان در صورت علاقه می‌توانند در مقطع بالاتر (کاردانی) در آموزشکده‌های کشاورزی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یا مراکز علمی کاربردی و دانشگاه‌های آزاد به ادامه تحصیل مشغول شوند، و در صورت علاقه‌مندی می‌توانند حتی در مقاطع بالاتر مثل کارشناسی، ارشد و حتی دکتری نیز ادامه تحصیل دهند.

آینده شغلی: هنرجویان فارغ‌التحصیل در این رشته می‌توانند در مراکزی همچون جهاد کشاورزی، هنرستان‌های کشاورزی، انواع گلخانه‌های مختلف تولید گیاهان آپارتمانی و مراکز تحقیقاتی تولید گل و گیاه مشغول به کار شوند و حتی می‌توانند با احداث گلخانه تولید اشتغال برای خود و دیگر افراد را هم فراهم آورند. 

*ساعت آموزش

رشته «پرورش گل و گیاهان آپارتمانی» دارای 107 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت شایستگی‌های عمومی، 54 ساعت شایستگی‌های فنی، 2 ساعت شایستگی‌های پایه، 4 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «زیست‌شناسی متشکل از 2 واحد نظری»، «باغبانی عمومی (نوع 1) متشکل از 6 واحد نظری و 13 واحد عملی»، «تولید و پرورش گل‌های بریده و گلدانی متشکل از 3 واحد نظری و 10 واحد عملی»، «تولید و پرورش گیاهان آپارتمانی متشکل از 2 واحد نظری و 8 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول