دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۴

یزد

بازیگران تئاتر «گفتگوی آب» مطرح کردند

آزادی و آزادگی سن و سال نمی‌شناسد / عده‌ای در جریان سیاسی کشور امان‌نامه دشمن را پذیرفتند

عوامل تئاتر گفتگوی آب بابیان اینکه آزادگی سن و سال نمی‌شناسد اظهار کردند: در مقایسه وقایع عاشورا و جامعه کنونی افراد علاوه بر ولایت‌پذیری، باید آن‌قدر بصیرت داشته باشند که امان‌نامه‌های دروغین دشمنان را قبول نکنند.

آزادی و آزادگی سن و سال نمی‌شناسد / عده‌ای در جریان سیاسی کشور امان‌نامه دشمن را پذیرفتند

به گزارش خبرگزاری فارس از ابرکوه، اولین اجرای تئاتر «گفتگوی آب» به همت گروه هنری آینه، با حضور بیش از 350 نفر تماشاچیِ دوستدار اهل‌بیت (ع) و علاقه‌مند به هنر تئاتر، در ابرکوه برگزار شد.

تئاتر گفتگوی آب پیرامون شخصیت والای حضرت ابوالفضل (ع) با بازی سید حمید پورسید در نقش حضرت عباس (ع)، ابوالفضل صادقیان در نقش شمر بن ذی‌الجوشن، عباس عارفی در نقش عمربن سعد، جعفر قاسم پور در نقش زهیر بن قین، دانیال فلاح زاده در نقش نوجوانی حضرت عباس (ع)، محمدحسین مهدی پور در نقش برادر حضرت عباس (ع)، مصطفی مهدی پور در نقش ابوشعثا (حضرت عباس در سنین نوجوانی او و پسرانش را در میدان جنگ صفین به هلاکت رساند)، علیرضا چاکرالحسینی در نقش حضرت قاسم (ع) به روی صحنه رفت.

خبرنگار خبرگزاری فارس در حاشیه اجرای این نمایش گفتگویی با برخی از بازیگران آن ترتیب داد که در ادامه می‌خوانید:

نگاه متفاوت تئاتر گفتگوی آب به واقعه عاشورا

عباس عارفی بازیگر نقش عمربن سعد اظهار کرد: خدا را شاکرم که امسال هم توانستم از خادمین امام حسین و حضرت عباس (ع) باشم و به‌نوعی از راه هنر مفهوم حسینی بودن را به مردم ابلاغ کنم.

عارفی که پیش از این نیز در عرصه فیلم‌سازی و بازیگری فعالیت داشت، ادامه داد: من به بازی در این نقش افتخار می‌کنم چراکه می‌توان از اصل پروژه به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد هنری - مذهبی شهرستان یادکرد که بازی در نقش‌های آن علاوه بر هنر، با شور حسینی آمیخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: گفتگوی آب نسبت به تعزیه‌هایی که تاکنون دیده‌ایم، نگاه متفاوتی در رابطه با وقایع شب عاشورا دارد و تا حد زیادی تلاش کرده کم و کاستی‌ها را به بهترین شکل ممکن برطرف کند.

بازیگر نقش عمربن سعد، بابیان اینکه شخصیت حضرت عباس (ع) برای همه الگویی وارسته است، افزود: دشمنان امروز تلاش دارند شخصیت علمدار کربلا را زیر سؤال ببرند و راهکار مقابله با این حرکت سخیف، نشان دادن واقعیت‌های تاریخی در قالب هنر است. امیدوارم که ماحصل این کار شناخت بیشتر مخاطبان از حضرت عباس (ع) باشد.

نتیجه مثبت استفاده از ظرفیت جوانان در عرصه هنر

دانیال فلاح زاده بازیگر نقش نوجوانی حضرت عباس (ع)، ابراز کرد: خداوند این موقعیت را نصیب من کرد تا بتوانم از راه هنر اندکی به خاندان نبوت خدمت کنم، چراکه می‌دانم اولین حضور من در گروه هنری آینه و بازی در این نقش انگیزه‌ای برای حرکت کردن در مسیر اهل‌بیت (ع) به من خواهد داد.

فلاح زاده تصریح کرد: علی‌رغم اینکه پیش از این مختصری در زمینه هنر تئاتر و بازیگری فعالیت داشتم، اما بازی در این نقش برایم بسیار متفاوت و شیرین است. شاخصه‌های متفاوتی از شخصیت بزرگ حضرت عباس (ع) در این نمایش گنجانده‌شده که برجسته‌ترین آن عدم پذیرش امان‌نامه شمر و دست ندادن با او بود؛ لذا موضوع ولایت‌پذیری قمر بنی‌هاشم باید در جامعه امروز تفهیم شده و به‌صورت یک فرهنگ نهادینه شود.

وی در خاتمه به توجه بیشتر مسئولین به توانایی و استعدادهای جوانان تأکید کرد و گفت: می‌توان از اندیشه‌های نو، مهارت و استعدادهای جوانان در عرصه‌های مختلف به‌ویژه هنر استفاده کرد.

نباید اعتقادات دینی خود را به وعده‌های دروغین دنیا بفروشیم

در ادامه ابوالفضل صادقیان که ایفای نقش شمر بن ذی‌الجوشن را بر عهده‌دارد اظهار کرد: قبل از حضور در پروژه گفتگوی آب، کار بازیگری در تئاتر یوگ قجری، فیلم هواتو دارم و هوای برگشت کاری از عباس عارفی، پله‌های یک منبر به نویسندگی و کارگردانی اصغر عباسی و ضامن صیاد اثر مجید آزادگان را انجام دادم.

صادقیان با اشاره به متفاوت بودن گفتگوی آب با سایر فعالیت‌های هنری خود، تأکید کرد: به علت اینکه نقش من یک کاراکتر منفی است فشار زیادی را تحمل می‌کنم و سعی می‌کنم بهترین اجرای خود را به نمایش بگذارم. تمام هدفم این است که اگرچه نمی‌توانم از نظر مالی در راه قمر بنی‌هاشم حضرت عباس (ع) قدمی بردارم، حداقل از طریق بازی کردن در این نقش ذره‌ای از دین خود را به اهل‌بیت (ع) ادا کنم.

وی بابیان اینکه مخاطبان باید در رابطه با چگونگی تئاتر قضاوت کنند، خاطرنشان کرد: ما امروز در جامعه به‌نوعی شاهد وقایعی هستیم که در شب عاشورا برای حضرت عباس (ع) رقم خورد و ما باید از داستان این بزرگ‌مرد کربلا درس بگیرم که دین، اعتقادات، ارزش‌ها و حتی خودمان را در مقابل ما و وعده‌های دروغین این دنیا نفروشیم.

بازیگر نقش شمر اذعان کرد: حضور در این پروژه برکات معنوی زیادی در زندگی من دارد؛ کوچک‌ترین برکت آن این بود که باوجود داشتن شغل آزاد و حضور بیش از سه ماه در این پروژه برای تمرین، هیچ‌گاه از نظر مالی با مشکل مواجه نشدم.

دشمن برای رسیدن به اهدافش بر روی تک‌تک افراد حساب می‌کند

مصطفی مهدی پور که ایفای نقش ابوشعثا را بر عهده‌دارد در رابطه این کاراکتر گفت: ابوشعثا در جنگ صفین یکی از قوی‌ترین مردان سپاه معاویه بود که با هفت پسر خود به میدان آمد و با رجزخوانی برای خود رقیب خواست. در این هنگام حضرت عباس (ع) که نوجوانی 13 ساله بود با اجازه حضرت علی (ع) به میدان آمد و در برابر تعجب همگان ابوشعثا و هفت پسرش را به درک واصل کرد.

مهدی پور یادآور شد: وقتی نمایشنامه را خواندم و متوجه خط اصلی داستان شدم که همان دادن امان‌نامه توسط شمر به حضرت عباس (ع) و عدم پذیرش از سوی ایشان بود، متوجه شدم این موضوع در زمان حال هم وجود دارد؛ بدین معنی که دشمن بر روی تک‌تک افراد، حتی بهترین‌ها هم سرمایه‌گذاری کرده و به دنبال فرصت است تا با کوچک‌ترین لغزش نقشه خود را عملی کند.

وی ادامه داد: این تئاتر پر از نور، شعور و فهم است حال اگر مخاطب نتوان مطلب اصلی را درک کند، این از ضعف اجرای عوامل آن است، نه از اصل موضوع؛ تمام تلاش و هدف گفتگوی آب این است که با یک تلنگر این موضوع را بیان کند که ما باید در هرلحظه و هر مکان جایگاه خود را بشناسیم و به بیندیشیم که آیا در جریان سیاسی جامعه می‌توانیم امان‌نامه‌هایی که تمام اعتقاداتمان را می‌گیرد، رد کنیم؟

بازیگر نقش ابوشعثا با اشاره به اهمیت جریان دشمن‌شناسی، تأکید کرد: اگر به رویدادهای انقلاب و واقعیت‌های امروز جامعه نگاه کنیم، می‌بینیم کسانی را که امان‌نامه‌ها را قبول کردند و آن‌هایی را که بسیاری از ارزش‌ها را به امان‌نامه ترجیح دادند.

علیرضا چاکرالحسینی که با 16 سال سن کاراکتر حضرت قاسم بن الحسن (ع) را بازی می‌کند، گفت: بعد از تئاتر خورشید در خرابه این دومین کار مذهبی است که انجام می‌دهم و تنها هدفم این است که بتوانم برای ائمه اطهار (ع) قدم کوچکی بردارم و آن‌ها را خشنود کنم.

چاکرالحسینی با اشاره به اینکه امروز در جبهه جنگ نرم باید با دشمن به مقابله پرداخت، افزود: درسی که از تئاتر گفتگوی آب گرفتم این است که آزادی و آزادگی سن و سال نمی‌شناسد؛ انسان باید در هر مقطعی از زندگی برای اهداف والا هر کاری از دستش برمی‌آید انجام دهد مانند حضرت قاسم که در عین نوجوانی دفاع از امام خود را به هر چیز دیگری ترجیح دادند.

گفتنی است فاطمه حسینی زاده و ریحانه صابری دو کودکی هستند که به ترتیب در نقش حضرت رقیه (س) و حضرت سکینه (س) نقش‌آفرینی می‌کنند.

شایان‌ذکر است تئاتر گفتگوی آب در مجموع 70 کاراکتر و نقش دارد که حدود 40 بازیگر، عهده‌دار اجرای آن هستند و حدود 80 نفر نیز به‌عنوان عوامل پشت‌صحنه فعالیت دارند.

شیخ محمد سعید فلاح زاده مدیر تولید، مسعود امیدواری مسئول صوت و نور و تصویر و جلوه‌های ویژه، محمود اکرمی مسئول گریم، دانیال فلاح زاده و محمدعلی طالب پور مسئول لباس، علی قنبری مسئول گریم لباس دکور، محمدعلی فلاح زاده و علی‌محمد کارگر مسئول تبلیغات و روابط عمومی و سید علی میر حسینی مسئول تدارکات ازجمله عوامل پشت‌صحنه تئاتر گفتگوی آب هستند.

انتهای پیام/3404

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول