اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا فارس نوجوان

علم و پیشرفت

مصلح‌زاده در نشست «بسیج و ایران فردا»:

تاریخ نشان داده پیروزی کشورهای منطقه در برابر آمریکا و اسرائیل، در گرو حمایت ایران است

سفیر سابق ایران در اردن گفت: تاریخ نشان می‌دهد، از کل جنگ‌های ۱۱گانه‌ای که آمریکا در منطقه راه انداخته است، ایران در 8 جنگ نقش آفرینی کرده و همه آن 8 جنگ بدون نتیجه برای آمریکا بوده است. ایران در سه جنگ «خلیج فارس»، «اشغال افغانستان» و «اشتغال عراق در سال 2003» فعالیتی نداشته که می‌بینیم نتایج آنها پیروزی آمریکا و متحدانش بوده است.

تاریخ نشان داده پیروزی کشورهای منطقه در برابر آمریکا و اسرائیل، در گرو حمایت ایران است

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، پنجمین نشست از سلسله جلسات تحلیلی-تخصصی «بسیج و ایران فردا» در سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد.

در این جلسه مصطفی مصلح‌زاده دیپلمات و سفیر سابق ایران در اردن با موضوع «ابعاد راهبردی تماس تلفنی سردار سلیمانی با فرماندهان فلسطینی»، به ایراد سخن پرداخت.

مصلح زاده در ابتدا با تأکید بر اهمیت این تماس تلفنی سردارسلیمانی با فرماندهان فلسطینی در این برهه تاریخی، گفت: این تماس تلفنی در این زمان از تاریخ تحولات منطقه غرب آسیا، نقطه عطفی تاریخی در روند این تحولات به شمار می‌رود.

دیپلمات کشورمان در تشریح ابعاد این موضوع اظهار داشت: طی 60 سال اخیر، دو دوره مهم از مبارزات میان دو محور «آمریکایی-صهیونیستی» و «ضدآمریکا-ضدصهیونیستی» را شاهد بوده ایم. دوره سی ساله اول، که بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد و به رهبری قاهره در دوران جمال عبدالناصر و همراهی سوریه و اردن از یکسو و اسرائیل و متحدانش در سنتو یعنی ایران، ترکیه و پاکستان در سوی دیگر، مشتمل بر وقوع 4 جنگ میان این دو محور بوده است.

مصلح زاده با اشاره به پایان دوره سی ساله اول و آغاز دوره سی ساله دوم، ادامه داد: دوره سی ساله اول با پیمان «کمپ دیوید» در سال 1979 و تسلیم مصر و هم‌پیمانان آن در مقابل محور آمریکایی-صهیونیستی پایان یافت. اول درست 4 ماه و سه هفته از این پیمان، انقلاب اسلامی مردم ایران به پیروزی رسید و عملاً هم پیمانی ایران با اسرائیل به مبارزه و مقابله تبدیل شد.

این استاد دانشگاه نقش وقوع انقلاب اسلامی در تحوّلات منطقه را چنین تبیین کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عملا محور اصلی مقابله با جریان آمریکایی-صهیونیستی در منطقه را تهران و رهبری آن را امام خمینی(ره) برعهده گرفت. این زمان که سرآغاز شکل گیری دوره دوم سی ساله مبارزه دو محور یادشده است، کشورهای سوریه و لیبی در کنار جمهوری اسلامی ایران، مثلث پایداری در مقابل اسرائیل را تشکیل دادند. در همین دوران بود که ایران به دشمن اصلی اسرائیل و آمریکایی در منطقه غرب آسیا تبدیل شده و برنامه ریزی آتی آمریکایی ها بر مدار شکست ایران طراحی شد.

سفیر سابق ایران در اردن، طراحی 11 جنگ طی این دوره سی ساله دوم توسط آمریکا در منطقه غرب آسیا را حاکی از تلاش بر از بین بردن ایران ارزیابی کرده و افزود: آمریکا از 1980 شروع به طراحی جنگ های متعددی در منطقه کرده‌اند که نقطه هدف همگی آنها به نوعی تلاش برای از بین بردن، محاصره و محدود کردن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تفکر انقلابی گری منبعث از آرمان های انقلاب اسلامی در منطقه بوده است.

مصلح زاده ادامه داد: در این 11 جنگ، هرجا که جمهوری اسلامی ایران حضور داشته و در جریان جنگ نقش آفرینی بوده است، طرف مقابل به هیچ یک از اهداف خود نرسیده و عملا مغلوب شده است. لذا تاریخ نشان می دهد، از کل جنگ‌هایی که آمریکا طی این سی ساله در منطقه راه انداخته است، ایران در 8 جنگ نقش آفرینی کرده و همه آن 8 جنگ بدون نتیجه برای آمریکا بوده است. تنها ایران در سه جنگ «خلیج فارس»، «اشغال افغانستان» و «اشتغال عراق در سال 2003» فعالیتی نداشته که می بینیم نتایج آنها پیروزی آمریکا و متحدانش بوده است.

این دیپلمات براساس جمع بندی جنگ های 11 گانه اظهار داشت: تماس سردارسلیمانی به فرماندهان فلسطینی واجد این پیام راهبردی است که به امیدخدا شکست اسرائیل در فلسطین با نقش آفرینی و یاری نظام جمهوری اسلامی ایران قطعی و حتمی است.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه ضمن تأکید بر فرجام جنگ های 2011 سوریه و 2014 عراق و نقش آفرینی ایران به فرماندهی سردار سلیمانی در جلوگیری از سقوط این دو کشور، به عنوان نمونه های عینی و تجربیاتی در دسترس که قدرت ایران در منطقه را نشان می دهد، گفت: سال 2011 در اجلاس تونس، 70 کشور طرح سقوط دولت سوریه را کلید زدند و برای اولین بار در جهان، ائتلاف نظامی بزرگی از ارتش­ های 70 کشور اروپایی، آفریقایی و آمریکا شکل گرفت. این ائتلاف ظرف مدّت زمان اندک توانست دولت سوریه را تا آستانه سقوط پیش برد به نحوی که تا 700 متری کاخ بشار پیش رفته بودند.

وی گفت: در این زمان بود که خود رئیس جمهور سوریه نیز کار را تمام شده درنظر می گرفت و حتی خانواده وی کشور را ترک کرده بودند و خود او نیز مترصد خروج از کشور بود. در این زمان بود که جلسه ای اضراری در دمشق با حضور سردار سلیمانی برگزار شد و ایشان شخصاٌ مسوولیت مقابله با متجاوزان را برعهده گرفت. در شرایطی که شخص رئیس جمهور سوریه کار را تمام شده می دید، این سردار شجاع کار خود را آغاز کرد. نماینده سردارسلیمانی در آغاز حضور در سوریه نیز سردارشهید همدانی بود.

وی در ادامه افزود: تاریخ جنگ سوریه نشان می دهد تا سال 2014 ایران و سوریه به تنهایی در مقابل 70 کشور متحد و ائتلافی نظامی آنها، مقاومت کردند و کشوری که روزی در آستانه سقوط بود، ظرف کمتر از 6 سال توانسته متجاوزانی با این قدرت و بنیه نظامی را شکست دهد.

وی همچنین به نقش روسیه در این محور مقاومت اشاره کرده و اظهار کرد: در پی جلسه سردارسلیمانی در سال 2014 با پوتین و ابلاغ پیام مقام معظم رهبری بود که تازه روسیه نیز وارد این جنگ شد و در کنار ایران و سوریه به مقابله هوایی و دریایی با متجاوزان پرداخت. تا پیش از آن و برای مدت 5 سال تمام، ایران تنها حامی سوریه در مقابل 70 کشور متجاوز به سرکردگی آمریکا بود. در این دوران نیز آسمان ایران و حتی برخی پایگاه های هوایی ایران مثل پایگاه همدان، در همکاری با روسیه در راستای حملات موشکی برای نابودی مواضع تروریست ها فعال بود.

مصلح زاده وضعیت جنگ تروریست ها در عراق را نیز شبیه سوریه ارزیابی کرده و گفت: آمریکا چندسال پس از نابودی از سقوط سوریه، در سال 2014 با تقویت و جهت دهی به جریان تکفیری داعش، سعی در اشغال مجدد عراق داشت. در این زمان نیز بود که تروریست ها با منابع مالی و تجهیزاتی که قطر و سعودی و بسیاری دیگر از آن 70 کشور متجاوز به سوریه در اختیار گذاشته بودند، توانست ظرف مدّت بسیار کوتاهی تا 13 کیلومتری بغداد و کاخ ریاست جمهوری پیش رود.

وی افزود: در این زمان بود نخست وزیر عراق پس از ناامیدی از کمک آمریکایی‌ها، از ایران درخواست کمک کرد و باز هم در شرایطی که زمان اندکی تا سقوط کامل عراق نمانده بود، حضور سردارسلیمانی در عراق و مقابله فوری با نیروهای وحشی داعش، توانست به سرعت تکفیری‌ها را از بغداد خارج کرده و یکی پس از دیگری، مواضع تصرف شده از سوی آنها را بازپس گیرد.

وی به سقوط اربیل و درخواست کمک بارزانی از ایران اشاره کرد و افزود: در همین ایام بود که اربیل نیز در آستانه سقوط قرار گرفت و بارزانی راهی جز تماس با ایران را نیافت و پس از آن، سردار سلیمانی با تنها 68 نیرو شبانه وارد اربیل شد و هیمنه داعش را درهم شکست. هیمنه ای که از وحشت آن، حتی پیش مرگ های کرد را وادار به تسلیم کرده بود، اما حضور سردار در اربیل توانست اعتمادبه نفس آنها را احیاء کند، و به جلوگیری از سقوط آن منجر شود.

دیپلمات کشورمان در ادامه با تأکید بر مرور تاریخ جنگ‌های 11 گانه در سی سال اخیر در منطقه غرب آسیا و نقش و تأثیر جمهوری اسلامی ایران در شکست اهداف محور آمریکایی-صهیونیستی گفت: همزمان با جنگ‌های سوریه و عراق، آمریکا در سال 2015 با طراحی جدیدی، یمن را به عنوان نقطه جنگ بعدی انتخاب کرد و در اجلاس ریاض که با حضور 50 کشور و رقص شمشمیر ترامپ با سران سعودی همراه بود، آغاز جنگ علیه مردم مظلوم یمن کلید خورد.

وی گفت: تحلیل آمریکایی ها این بود که سعودی‌ها می‌توانند ظرف 15 روز یمن را تصرف کرده و به صنعا برسند؛ چرا که ایران به دلایل زیادی همچون "نداشتن مرز با یمن"، "درگیر بودن در دو جنگ سوریه و عراق" و نیز "محاصره کامل یمن" که امکان اعزام نیرو و امکانات را برای دفاع از مردم مظلوم آن سلب می کرد، نمی تواند در جبهه یمن نیز فعالیت کند و لذا به سرعت این کشور سقوط می کند. اما امروز واقعیت حکایت از آن دارد که آن برآورد 15 روزه، به هزار و 5 روز تبدیل شده و مردم یمن همچنان در برابر متجاوزان سعودی و هم پیمانانشان در حال مقاومت هستند.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول