اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

اقتصادی  /  بورس

مدیرعامل فرابورس در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد

دلایل تعویق عرضه اولیه نطرین در فرابورس / شفافیت را فدای باج‌خواهی نمی‌کنیم

مدیرعامل فرابورس با تشریح دلایل تعویق عرضه اولیه سهام شرکت نخ عطرین قم در روز جاری، گفت: عرضه اولیه این سهم به دوشنبه موکول شده و این عرضه به دلیل عدم انتشار چند نامه از سوی حسابرس در سامانه کدال به تعویق افتاد.

دلایل تعویق عرضه اولیه نطرین در فرابورس / شفافیت را فدای باج‌خواهی نمی‌کنیم

امیر هامونی مدیرعامل فرابورس در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، از تعویق عرضه اولیه سهام شرکت نخ عطرین قم به فردا دوشنبه 4 دی‌ماه 96 خبر داد و گفت: عرضه اولیه و کشف قیمت این سهم در روز جاری به دلیل لزوم تعهد توثیق 70 درصدی سهام از سوی سهامدار عمده و همچنین انتشار یکی یا دو نامه از سوی حسابرس در سامانه کدال و وقفه زمانی به وجودآمده در این زمینه، باعث شد تا این عرضه اولیه به فردا موکول شود.

وی با تأکید بر لزوم دقت اهالی بازار سرمایه و تشکر از حساسیت و رصد گزارش‌ها و معاملات سهام از سوی ذی‌نفعان بازار از جمله سهامداران، گفت: چنانچه فردی بخواهد به نام شفافیت و به بهانه هرآنچه که قبل از پذیرش یک ناشر در بازار سهام اقدام‌هایی در راستای باج‌خواهی اعمال نماید، به‌طور حتم با او برخورد می‌کنیم و چنین رفتارهایی را که با نام شفافیت به دنبال مسموم کردن اذهان عمومی و سرمایه‌گذاران هستند، را زیبنده بازار سرمایه نمی‌دانیم.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به حرف و حدیث‌ها در مورد ناشر سهام «نطرین» در فضای مجازی گفت: مسائل عنوان‌شده در خصوصباره فروش و چرخه فروش این شرکت مربوط به قبل از پذیرش ناشر از سوی هیأت پذیرش فرابورس بوده و این درحالی‌ است که انتظار برای وجود برخی موارد برای ناشران غیرشفاف تا قبل از ورود به بازار از جمله دو دفتره یا چنددفتره بودن حسابداری شرکت و یا نبود شفافیت در روند خریدوفروش وجود دارد، اما برای ناظر بازار سهام و هیأت پذیرش آنچه‌ که اهمیت دارد، شفاف بودن دوره‌های زمانی عملکردی ناشر پذیرش‌شده در بازار سهام است. از این‌رو تکیه به گذشته یک ناشر تا قبل از پذیرش در بازار سهام، شیوه درست و زیبنده بازار سرمایه نیست.

هامونی با بیان اینکه تکیه به روند غیرشفاف یک ناشر تا قبل از ورود به بازار سهام، باعث خواهد شد، تا هیچ‌یک از فعالان بخش خصوصی راغب به ورود به بازار سهام و پذیرفتن شفافیت در این بازار نیستند، گفت: با نبش قبر کردن گزارش‌های یک ناشر تا قبل از پذیرش در بازار سهام، باعث خواهد شد، تا همچنان فضای غیرشفاف در بخشی از اقتصاد ادامه یافته و نسبت به ورود به بازار شفاف و متشکل سهام فراری باشند.

وی با تأکید بر اینکه حسابرس معتمد بورس روند چرخه فروش ناشر «نطرین» را در سال 96 تأیید کرده است، گفت: همه فروش‌های این ناشر در دوره مالی 96 واقعی است و این درحالی است که از سهامدار عمده این شرکت تعهد گرفته شده تا 70 درصد از سهم خود در این شرکت را به عنوان ثبات مدیریت نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه وثیقه نماید.

همچنین این ناشر در حالی از اردیبهشت‌ماه امسال در فرابورس ایران پذیرش شده که موضوع شفافیت در مورد آن همواره مطرح بوده و با علم به لزوم شفافیت فعالیت‌ها و عملکرد این شرکت، مورد پذیرش قرار گرفته است.

به گفته این مقام مسئول هم‌اکنون هیچ نگرانی از بابت فروش و چرخه فروش این ناشر وجود نداشته و هرآنچه که در باره معامله این ناشر با شرکت‌های حاضر در لیست سیاه سازمان مالیاتی تحت عنوان کدفروشی اعلام شده، مربوط به سال‌های قبل از درخواست برای پذیرش در فرابورس ایران بوده است.

هامونی با بیان اینکه نباید اجازه داد برخی به اسم فعال بازار سرمایه به دنبال باج‌خواهی از ناشرانی باشند که قصد دارند، از طریق ورود به بازار سهام لباس شفافیت را برتن کنند، عنوان کرد: در زمینه عرضه اولیه سهام «نطرین»، مسائلی مطرح شده که از طریق حراست سازمان بورس و مرجع قضایی پیگیری خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید شرکت‌های غیرشفاف را برای ورود به بازار شفاف و متشکل سهام تشویق کرد، عنوان کرد: تکیه صرف به گذشته غیرشفاف یک ناشر که می‌خواهد، از طریق ورود به بازار سهام از مزیت‌های شفافیت بهره‌مند شود، در نهایت به تخریب دورنمای بازار سهام و دوری کردن ناشرانی که می‌توانند همچنان با فرار مالیاتی و یا دفاتر غیرواقعی حسابداری به کار خود ادامه دهند، می‌انجامد.

به گفته مدیرعامل فرابورس در سال 1396 هیچ موضوعی در مورد معامله با شرکت‌های حاضر در لیست سیاه سازمان مالیاتی از سوی ناشر «نطرین» وجود نداشته و همه اشخاصی که محصولات این شرکت را خریداری کرده‌اند، جزو بلک‌لیست سازمان مالیاتی نبوده‌اند.

هامونی ادامه داد: هم‌اکنون سهامدار عمده «نطرین» با ارائه تعهد کتبی به فرابورس پذیرفته تا چنانچه مازادی در تعهدات این شرکت به وجود آید، همه آنها را تقبل کند. در عین‌حال یک تا دو نامه از سوی حسابرس این ناشر طی ساعات آینده در سامانه کدال منتشر خواهد شد تا به این ترتیب در ساعات معاملات فردا، دوشنبه این عرضه اولیه انجام و کشف قیمت شود.

مدیرعامل فرابورس در برابر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی اثر موضوع تسویه بدهی ناشر به یکی از طلبکاران آن پاسخ داد: این موضوع ناشی از بدهی حدود 3 میلیارد و 400 هزار تومانی این شرکت به یکی از طلبکاران بوده که در عملکرد 6 ماهه اول امسال ناشر نیز به ان اشاره شده است. این بدهی اثر کوچکی بر سودآوری شرکت داشته که در تفاهمی با یکدیگر قرار شده این وجه در شرکت باقی مانده و در ازای آن پس از انجام افزایش سرمایه، «نطرین»، این بدهی در ازای سهام جدید شرکت تسویه شود.

انتهای پیام/ب

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    بازار globe
    همراه اول