دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵

دیدگاه  /  جامعه, خانواده و جوان

مهدی خجسته، یحیی زارع مهرجردی

طراحی مدلی برای اثربخشی بر بینندگان صداوسیما و جلب رضایت و وفاداری آنان با رویکرد پویایی سیستم

امروزه تلویزیون یکی از مهم­ترین ابزارها برای گذران اوقات فراغت انسان­ها شده، و این امر تأثیرپذیری از این رسانه را در تعیین نگرش و سبک زندگی افراد افزایش داده است.

طراحی مدلی برای اثربخشی بر بینندگان صداوسیما و جلب رضایت و وفاداری آنان با رویکرد پویایی سیستم

چکیده

امروزه تلویزیون یکی از مهم­ترین ابزارها برای گذران اوقات فراغت انسان­ ها شده، و این امر تأثیرپذیری از این رسانه را در تعیین نگرش و سبک زندگی افراد افزایش داده است. ورود و گسترش ماهوار ه­ها در ایران، سبب ایجاد یک فضای رقابتی جدی میان صداوسیما و شبکه­های برون­مرزی شده است و ضرورت و اهمیت برنامه ­ریزی برای افزایش کیفیت برنامه ­ها را برای مدیران صداوسیما مشخص کرده است. هدف تحقیق حاضر طراحی مدلی برای افزایش اثربخشی و جلب رضایت­ و وفاداری بینندگان صداوسیما است. برای این هدف رویکرد پویایی سیستم که نگاهی پویا و بازخوردی به سیستم­های پیچیده دارد، به‌کار گرفته شده است. تا از این رهگذر مدلی جامع برای شبکه­های تلویزیونی صداوسیما به‌دست آید. با اجرای مدل ترسیم‌شده تحت سناریوهای مختلف بر روی یکی از این شبکه­ ها­ (شبکة آموزش سیما) تأثیر اجرای سیاست­ های گوناگون را برای موفقیت این شبکه در آینده تحلیل و بررسی شد. نتایج تحقیق حاکی از آن است که دو سیاست افزایش توان رقابت­ پذیری و تلفیق برنامه­ های جانبی در کنار رویکرد اصلی شبکه، می ­تواند سبب افزایش اثربخشی و جذابیت شبکة آموزش و میزان رضایت­مندی و وفاداری بینندگان آن شده و با جلوگیری از ریزش مخاطبان به‌تدریج سبب رشد تعداد آنان شود.

کلیدواژه ها: پویایی‌‌‌شناسی سیستم؛ رضایتمندی؛ وفاداری

نویسندگان:

مهدی خجسته: دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشکدة مهندسی صنایع، دانشگاه یزد، یزد، ایران

یحیی زارع مهرجردی: دانشیار، دانشکدة مهندسی صنایع، دانشگاه یزد، یزد، ایران

مجله مدیریت فرهنگ سازمانی - دوره 15، شماره 3، پاییز 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول