پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۹

حماسه و مقاومت  /  انقلاب اسلامی

پاسداشت سی و نهمین بهار انقلاب اسلامی ایران/۴

هر کس این روحانی را زنده یا مُرده تحویل دهد جایزه می‌‌گیرد

من در آن خانه‌ی امن بلافاصله با مشورت رفقا تغییر قیافه دادم. موی سرم را که از قبل بلند بود اصلاح و زلف درست کردم. ریشم را کوتاه کردم و یک پیراهن آستین کوتاه قرمز رنگ و یک شلوار لی که مثل پسر آقای مجتهدی بود، پوشیدم.

هر کس این روحانی را زنده یا مُرده تحویل دهد جایزه می‌‌گیرد

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، سید ابوفاضل رضوی اردکانی  متولد 1328در اردکان است. وی نماینده مردم سپیدان در مجالس دورهای اول و چهارم و پنجم شورای اسلامی بود.

حجت الاسلام اردکانی از جمله جوانانی بود که در دهه 50 علیه رژیم طاغوت به پا خواست و در این راه فعالیت‌های فراوانی انجام داد. آنچه پیش روی شماست خاطراتی است از آن روزها که وی بخشی از آن را اینگونه روایت می‌کند:

اهانت به امام خمینی در روزنامه‌ی اطلاعات و قیام 19 دی 1356 

یکی از حوادث مهم که منشأ تظاهرات پی‌درپی و قیام‌های مختلف در قم، تهران و دیگر شهرهای کشور شد، ماجرای مقاله‌ای توهین‌آمیز بود که در روزنامه‌ی اطلاعات وابسته به رژیم شاه - که از طرف ساواک تهیه و به نام نویسنده‌ی مجهول‌الهویه‌ای با نام مستعار «رشیدی مطلق» چاپ شده بود - منتشر شد و موج اعتراض روحانیت و مردم را برانگیخت و آتش این اعتراضات از قم سرچشمه گرفت. پس از انتشار این مقاله و عصبانیت علما و بزرگان انقلابی قم، با چند تن از طلبه‌ها و فضلای قم در جلسه‌ای تصمیم گرفتیم تظاهرات شدید راه بیندازیم و درس‌ها را به تعطیلی بکشانیم. قرار شد چند نفر و هر کدام در درس یکی از مدرسان بزرگ، سخنرانی کنیم تا طلبه‌ها درس را تعطیل و تظاهرات کنند.

من مأمور شدم در درس «آیت‌الله فاضل لنکرانی» سخنرانی کنم. جمعیت زیادی بود. من قبل از شروع درس استاد، ناگهان از جا برخاستم و گفتم: «حضرت استاد اجازه بفرمایید چند کلمه صحبت کنم». ایشان با دست اشاره فرمود که بفرمایید. سخنم را با «انا لله و انا الیه راجعون» شروع کردم. تمام صحبت‌ها یادم نیست، اما یادم هست که با صدای بلند و لرزان گفتم: «حضرت استاد، اهانتی که {از طرف} روزنامه‌ی اطلاعات به مرجع بزرگ اسلام حضرت آیت‌الله العظمی خمینی شده، برای ما حواس نگذاشته. ما دیگر درس را نمی‌فهمیم. خواهش می‌کنم به عنوان اعتراض درس را تعطیل فرمایید». طلبه‌ها و شاگردان گفتند: «صحیح است». ایشان هم درس را تعطیل کرد و طلبه‌ها شروع به شعار دادن کردند. از خیابان نزدیک به «چهارمردان»، جمعیت زیادی شدیم و در صحن بیرونی حرم، مقابل پارک و درب فیضیه شعار می‌دادیم. هرکس شعاری می‌داد و من به ذهنم رسید که بگویم همه بگویید «درود بر خمینی» و شاید اولین بار بود که این شعار بر زبان‌ها جاری و سپس همه‌گیر و سراسری شد.

پلیس ما را محاصره کرد و با چوب و باتوم و گاز اشک‌آور به ما حمله‌ور شد. آنان دنبال من بودند. جمعیت پراکنده شد و من که خود را در چند قدمی دستگیر شدن می‌دیدم، به «گذر خان» فرار کردم. «حمام خان» آنجا بود و در کنار کوچه‌ی آن، پله‌ای بود که به پشت بام حمام می‌رفت. به سرعت خودم را به پشت‌بام حمام رساندم. هیچ کس آنجا نبود. فوری عبار و عمامه و قبایم را بیرون آوردم و یکی از لنگ‌های حمام را که برای خشک‌شدن روی طناب پهن کرده بودند. برداشتم و روی دوشم انداختم. ناگهان چند مأمور پلیس آمدند. آنها دنبال سیدی با لباس روحانی می‌گشتند. به من گفتند «کسی را ندیدی؟» گفتم: «نه» و برگشتند و این کار را خدا به ذهن من رساند و نجات پیدا کردم.

بعد از ساعتی که اوضاع آرام شد، فوری لباسم را پوشیدم و از کوچه‌ی «گذر خان» فرار کردم و این ماجرا به خیر گذشت و دستگیر نشدم. البته به پشت آقای شفیعی - که به قم آمده و هم‌حجره‌ای من بود و همراه ما در تظاهرات شرکت داشت و به علت کمی چاقی قادر به فرار نشده بود - باتومی محکم زده بودند و او تا مدت‌ها از درد می‌نالید، اما من حتی یک باتوم هم نخوردم.

بنا به نوشته‌ی حدیث بیداری:

«... اعتراض به مقاله‌ی روزنامه‌ی اطلاعات منجر به قیام 19 دی سال 56 شد که طی آن جمعی از طلبه‌های انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و این بار هم قیام از قم آغاز شد و در مدت زمانی اندک و در شرایطی کاملاً متفاوت با 15 خرداد 42 در سراسر کشور همگانی شد. برگزاری مراسم سوم، هفتم و چهلم‌های پیاپی در بزرگداشت خاطره‌ی شهیدان، قیام تبریز، یزد، جهرم، شیراز، اصفهان و تهران و قیام‌های مکرر را پدید آورد و به موجب انقلاب سراسر کشور تا پیروزی در 22 بهمن 57 متصل شد.»

حرکت به طرف تهران

بعد از ماجرای سرکوب تظاهرات و پس از اهانت روزنامه‌ی اطلاعات به امام خمینی، با جمعی از طلبه‌ها به سرکردگی حجت‌الاسلام «شیخ موحدی ساوجی» که از فضلای انقلابی بود، تصمیم گرفتیم با چند دستگاه اتوبوس به تهران برویم و در مسجد «سید عزیز الله» تهران متحصن شویم و از مرجع بزرگ آیت‌الله خوانساری درباره‌ی اعتراض به رژیم، تقاضای اقدام فوری بنماییم. وقتی جلوی مسجد «سید عزیزالله تهرانی» (مسجد بازار) رسیدیم، شمار طلبه‌ها بیش از 100 نفر بود در این زمان چون بعضی از بازاری‌ها اوضاع را متشنج دیدند، مغازه‌ها را بستند و برخی نیز همراه ما به به مسجد آمدند. بعضی از خشکه مقدس‌های مسجد به ما اعتراض کردند و گفتند: «شما می‌خواهید آشوب کنید و آقا را به زحمت بیندازید.» من هم به یکی از آنها گفتم: «تو مثل خوارج نهروان هستی و از اسلام چیزی نمی‌فهمی.» و کمی جر و بحثمان شد. بعد از نماز عشاء آیت‌الله خوانساری به طلبه‌ها رو کرد و گفت: «چه خبر است؟!»

آقای موحدی ساوجی با اجازه‌ی ایشان بلند شد و سخنرانی تندی کرد و گفت: «شما آقایان مراجع نشسته‌اید به مرجع جهان اسلام آیت‌الله خمینی اهانت می‌کنند!» و سپس آیت‌الله خوانساری - این مرد بزرگ - از امام با تجلیل یاد کردند و قول دادند اقدام کنند و تلگراف بزنند. وقتی از آنجا بیرون آمدیم، دیدیم مسجد در محاصره‌ی پلیس است؛ اتوبوس‌ها را محاصره کرده بودند. اجازه دادند همه سوار شدیم و اتوبوس‌ها راه افتادند؛ چون دستور داشتند در تهران با ما درگیر نشوند.

در بیابان نزدیکی قم ماشین‌های پلیس، اتوبوس‌ها را نگه داشتند و آقای موحدی ساوجی را دستگیر کردند و ما که می‌خواستیم اعتراض کنیم، محاصره شده بودیم. به زور ما را سوار اتوبوس‌ها کردند و در میدان ورودی قم پیاده کردند و گفتند: «اگر متفرق نشوید همه را دستگیر می‌کنیم.» و ما با مشورت دوستان متفرق شدیم.

دو نفر از رفقا مأمور شدند تا به سرعت به خانه‌ی آقای موحدی ساوجی در قم بروند و به خانواده‌ی ایشان اطلاع دهند که ایشان را گرفته‌اند و اگر اعلامیه یا کتاب و هر چیز خطرناکی (از نظر ساواک) در منزل دارند، جمع‌آوری کنند.

قیام در بهبهان

بهبهان یکی از شهرهای پرجمعیت و انقلابی جنوب کشور بود و مردمی خونگرم داشت. من در سال‌های 45 و 46 و 47 در آنجا منبر می‌رفتم و چون در لفافه‌ی تاریخ مطالب سیاسی می‌گفتم بسیار مفید بود و در روحیه‌ی مردم تأثیر بسیاری داشت. در ضمن امام خمینی و رساله‌ی او را نیز تبلیغ می‌کردم و خوشبختانه مسئله‌ی حادی پیش نیامد و جوانان زیادی به نهضت روحانیت علاقه‌مند شدند؛ تا این که در مردادماه (مصادف با ماه رمضان) سال 1357، به دلیل سابقه‌ی قبلی از طرف علمای شهر از جمله آقای مجتهدی، موسوی و دعاوی- که از علمای طراز اول شهر بودند - برای تبیین صریح مسائل انقلاب دعوت شدم.

ماه رمضان بود و هوا گرم. هر شب در مسجد بزرگی در مرکز شهر به نام «مسجد مصلی» منبر می‌رفتم و روز به روز بر تعداد جمعیت اضافه می‌شد؛ طوری که پس از پنج یا شش شب، شبستان و حیاط مسجد پر می‌شد و جمعیت زیادی در خیابان می نشستند و من حکم مسائل انقلابی را بیان می‌کردم. هر شب احتمال حمله‌ی مأموران شاه وجود داشت و مسجد و جمعیت را با تمام وسایل ضر شورشی محاصره می‌کردند.

چند بار من و آقای موسوی را تهدید کردند که اگر تعطیل نکنید، حمله می‌کنیم و خون مردم گردن شماست. آقای موسوی و ما محکم ایستادیم تا این که به گمانم شب هفتم رمضان بود که منبری جانانه در وصف جنایات خاندان پهلوی داشتم. چون می‌دانستم آنها نمی‌گذارند من در بهبهان بمانم، قرار شد کم‌کم مطالب را به اوج برسانم. آن شب به سیم آخر زدم و جنایات سلطنت پهلوی را بیان کردم. جمعیت عظیمی هم در خیابان بودند و آقایات علما و طلبه‌ها همه بیرون مسجد، وسط مردم نشسته بودند که ناگهان پلیس و کماندوها حمله کردند. از هر طرف گاز اشک‌آور پرتاب شد و جمعی زحمی و بعضی از مأموران هم مجروح شدند. طبق نقشه‌ی قبلی، گفته بودیم اگر حمله کردند چراغ‌ها را خاموش کنند و مرا از معرکه فراری دهند. ناگهان برق خاموش شد و در میان هیاهوی جمعیت صدای تیر و گاز اشک‌آور مرا از پست مسجد فراری دادند و به خانه‌ای در اطراف شهر بردند.

آقایان علما «موسوی»، «مجتهدی» و «دعاوی» که در خیابان بودند، دستگیر شدند. مأموران مقداری از وسایل مسجد و منبر را خُرد و بعضی کتاب‌ها و قرآن را پاره کردند و بسیاری را با باتوم زدند. آب شب، شب عجیبی بود.

صبح فردای آن روز، شهر متشنج و مغازه‌ها و بازار تعطیل شد و حکومت نظامی اعلام شد. نیروهایی که از اهواز و سایر شهرها آمده بودند، تمام راه‌های شهر را کنترل و اعلام کردند هر کس سید رضوی اردکانی را زنده یا مُرده تحویل دهد، به او جایزه می‌دهیم. من در آن خانه‌ی امن بلافاصله با مشورت رفقا تغییر قیافه دادم. موی سرم را که از قبل بلند بود اصلاح و زلف درست کردم. ریشم را کوتاه کردم و یک پیراهن آستین کوتاه قرمز رنگ و یک شلوار لی که مثل پسر آقای مجتهدی بود، پوشیدم. قیافه‌ام کاملاً عوض شده بود.

چون دیگر ماندن من در بهبهان صلاح نبود، رفقا یک ماشین تریلی جلوی در منزل آوردند و به راننده گفتند: «این آقا یک دانشجو است و در خطر است. او را به اهواز ببر.» من هم با توکل به خدا بغل دست راننده نشستم. راننده نمی‌دانست که من کیستم. مرتب می‌گفت: «اوضاع شهر متشنج است. خدا کند آن سید گیر نیفتد وگرجه درجا اعدامش می‌کنند» و من هم او را تصدیق می‌کردم. خروجی اول شهر، مأموران حکومت نظامی تریلی را نگه داشتند و همه جا را گشتند و رفتند. ایستگاه دوم، خروجی شهر بود. باز مأموران گشتند و چیزی دستگیرشان نشد. جالب اینکه حتی به من مظنون هم نشدند و من هم در دل دعا می‌خواندم و آیه‌ی «و جعلنا من بین ایدیهم سداً ... » را در دل تکرار می‌کردم. خلاصه این خطر هم به خیر گذشت. راننده در اهواز مرا در ترمینال ماشین‌های سنگین پیاده کرد و رفقا قبلاً پول کرایه را به او داده بودند.

با همان شکل و قیافه یک تاکسی گرفتم و به ایستگاه راه‌آهن رفتم. من که با نام مستعار بلیت گرفته بودم ساعتی ماندن تا قطار تهران حرکت کرد و فردای آن روز به قم رسیدم.

اول صبح بود که دعا می‌کردم کسی از همسایه‌ها مرا نبیند. آمدم در منزلم که در کوچه‌ی بن‌بست خیابان دور شهر بود، زن همسایه‌ی دیوار به دیوار، ناگهان در را باز کرد و مرا شناخت. گفت: «آقای رضوی این چه قیافه‌ای است»؟ گفتم: «چیزی نگو که تحت تعقیبم». همسرم تا در را باز کرد، یکه خورد و از دیدن قیافه‌ی من با آن زلف و ریش کوتاه و شلوار لی و پیراهن قرمز آستین کوتاه، مقداری هم خندید. گفتم زود باش کمک کن. هرچه عکس امام و اعلامیه و کتاب‌های ممنوعه بود، جمع کردیم. آنها را در کارتنی نهادم و به خانوده‌ گفتم: «ممکن است مأموران به تعقیب من بیایند، بگویید از او خبر نداریم.» با کارتن به خانه‌ی یکی از رفقا رفتم و یکی دو روز خودم را نیمه مخفی نگه داشتم و به یاری خدا این خطر رفع شد. در این جریان علمای ثلاث بهبهان (آیت‌الله مجتهدی، موسوی و دعاوی) زندانی شدند و چند ماه بعد از آزادی زندانیان سیاسی آزاد شدند.

دیدار با روحانیان تبعیدی (بهار 1357)

در اردیبهشت یا خردادماه 1357 با جمعی از علمای طراز اول بهبهان از جمله: آیت‌الله مجتهدی، امام جمعه‌ی سابق بهبهان، حجت‌الاسلام و المسلمین حاجی سید محمد حسین موسوی و حجت‌الاسلام و المسلمین آقای دعاوی و دو نفر شخصی، به نام‌های «مالک» ساکن بندر ماهشهر، و حاج مهدی بهادران اصفهانی به قصد دیدار با علمای تبعیدی از بهبهان به راه افتادیم. ماشین شورلت ایران که دست دوم بود، مال من بود و حاج بهادران رانندگی می‌کرد که مقداری هم پول توسط حاج بهادران برای آنان بردیم.

به سمت سردشت کردستان که رسیدیم، خدمت آیت‌الله ربانی شیرازی رفتیم و یک شب مهمان ایشان شدیم. علمای دیگر تبعیدی از جمله: آیت‌الله باریک‌بین و «آیت‌الله عالمی» نیز آنجا بودند که به دیدن آنان هم رفتیم.

 سپس به سقز و بانه «آیت‌الله نوری همدانی» و «شیخ علی تهرانی» و .. در آنجا بودند سری زدیم و پس از آن به آذربایجان غربی به دیدار آیت‌الله مدنی در مهاباد رفتیم و در تبریز هم یک شب میهمان «آیت‌الله قاضی طباطبایی» بودیم، (البته ایشان تبعیدی نبودند)، در زنجان نیز یک شب مهمان «آیت‌الله مشکینی» شدیم و مسیر حرکت ما از جنوب به غرب و شمال غرب و سپس هران و قم بود و بیشتر تبعیدی‌های کردستان و آذربایجان را زیارت کردیم و بعضی جاها فقط یک ساعت و بعضی جاها بیشتر می‌ماندیم.

راه‌های کردستان ناامن و خاکی بود و در این سفر یک هفته‌ای، زمان حرکت خود را گاهی به علت ناامنی راه‌ها و گردنه‌های مخوف کردستان، فقط به روزها می‌انداختیم؛ چون هم از عوامل رژیم و هم دزدان گردنه‌های مخوف کردستان و آذربایجان غربی می ترسیدیم.

یادم هست یک شب که در مهاباد خدمت آیت الله مدنی بودیم، شب جمعه بود و می‌خواستیم فردای آن شب به نماز جمعه اهل سنت که به امامت «عزالدین حسینی» روحانی متنفذ اهل سنت، برپا می‌‌شد برویم. می‌خواستیم راه بیفتیم که آیت‌الله مدنی فرمود: «حواستان باشد. او ساواکی است چیزی با او نگویید.» و ما هم به نماز جمعه نرفتیم. همین آقای عزالدین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مدعی رهبری خلق کُرد شد و ضد نظام جمهوری اسلامی در کردستان قیام و بعد هم به خارج گریخت. این ساواکی حقوق بگیر، همراه عبدالرحمن قاسملو خود را رهبر خلق کُرد جا زده بود.

در سفری دیگر در سال 1354، با چند تن از طلبه‌های قم دیدار دیگری با تبعیدی‌ها داشتیم: به این ترتیب که در «ممسنی» خدمت آیت‌الله مدنی رسیدیم، در کرمان ( به احتمال زیاد شهر بابک) خدمت آیت‌الله غیوری که آنجا تبعید بود، رفتیم و در یزد نیز خدمت حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی رسیدیم و یک ناهار مهمان ایشان بودیم. دیدار با این بزرگان انقلابی، در روحیه‌ ما تاثیر بسیاری داشت و آنان را هم بسیار خوشحال می‌کرد.

خلع شاه در بندرعباس

با وجود اینکه از سال 1352 تا پیروزی انقلاب ممنوع‌المنبر بودم، اما با نام مستعار به کارم ادامه می‌دادم؛ به ویژه در شهرهایی چون بندرعباس که از منبری‌ها شناسنامه نمی‌خواستند و اسم مستعار من در آنجا «ابن‌الرضا» بود. من همه‌جا، حتی در پایگاه نیروی هوایی و دریای، سخنرانی داشتم و مطالبی می‌گفتم که گاهی فرماندهان پادگان وحشت می‌کردند و به من تذکر می‌دادند که تند نرو، این جا پایگاه نظامی است و من با خودم می‌گفتم اگر این‌ها می‌دانستند که من ممنوع‌المنبر هستم و سوابق مرا می‌دانستند،‌ چه می‌کردند؟!

در محرم سال 1357، که جو تمام کشور انقلابی بود و ما هم در روی منابر همه چیز می‌گفتیم، یک شب «حجت‌الاسلام حقانی» همه‌ی منبرها را دعوت کرد و گفت: «امام از پاریس پیغام داده‌اند که باید ملت ایران و علما رسما شاه را از سلطنت خلع کنند و ما نیز می‌خواهیم مجلس مهمی بگیریم و رسما شاه را از سلطنت خلع کنیم.» همه‌ی منبری‌ها جمع بودند. ایشان گفت: «چه کسی داوطلب می‌شود سخنران این جلسه باشد؟» همه سکوت کردند و بعضی گفتند: «صلاح نیست.» من با خود گفتم: «هرچه بادا باد» و سپس گفتم: «آقای حقانی من حاضرم!!»

آقای حقانی گفت: «آقای رضوی، ممکن است در این کار،‌ کشته شدن یا دستگیری و یا اعدام باشد.» گفتم: «اشکال ندارد. من حاضرم.» جلسه‌ی مهمی در مسجد فاطمی بندرعباس برگزار شد. همه‌ی روحانیون و منبری‌ها آمدند و جمعیت به قدری زیاد شد که خیابان و میدان جلوی مسجد، مملو از جمعیت بود و نیروهای شهربانی گارد و نیروی ویژه‌ هوایی و دریایی مردم را محاصره کردند.

من منبر رفتم و فصل کاملی از نحوه‌ی‌حکومت اسلامی را بیان کردم و گفتم: «حکومت سلطنتی،‌ نه عقلی است و نه شرعی و نه عرف سالم آن را قبول می‌کند، مخصوصا اگر فاسد باشد.» و به طور رسمی فساد دربار پهلوی و خاندان کثیفش را برشمردم و به طور رسمی اعلام کردم که طبق فرمان امام خمینی از پاریس، از همین تاریخ ما رسما شاه را از سلطنت خلع می کنیم. جمعیت تکبیر گفتند که ناگهان از هر طرف تیراندازی شروع شد و گاز اشک‌آور پرتاب کردند و درگیری آغاز شد که طبق نقشه‌ قبلی برق را خاموش کردند و حتی چند تیر به طرف منبر شلیک شد. مسجد در هم کوبیده شد و چند نفر کشته و جمعی زخمی و عده‌ای هم دستگیر شدند. من خودم را از روی منبر پایین انداختم و جوانان انقلابی بندرعباسی، به خصوص «حاج مظفری» که از بازاریان انقلابی بود، در تاریکی مرا از وسط جمعیت و از پشت مسجد فراری دادند و در تاریکی کوچه‌ای، فردی که تا امروز هم او را نشناخته‌ام، پاکتی پول به من داد و گفت: «سید از این شهر برو که اگر تو را بگیرند فوری اعدام می‌کنند.» من پول را گرفتم و در یکی از خانه‌های بندرعباس مخفی شدم.

یکی دو روزی گذشت و چون انقلاب اوج گرفته و رژیم به زانو در آمده بود، با نقشه‌ی برادران انقلابی از بندرعباس فرار کردم و به کرمان و از آنجا به قم رفتم.

شایان ذکر است که مسئله‌ی خلع شاه از سلطنت،‌دستور امام از پاریس بود و اول کسی که به طور رسمی در منبر اعلام کرد آقای هادی غفاری در تهران و بنده در بندرعباس بودم.

سفر به مناطق نفت‌خیز و اعتصابات

یکی از عوامل مهمی که در سال 1357، رژیم سفاک پهلوی را به زانو درآورد، اعتصاب کمرشکن کارکنان صنعت نفت جنوب بود. کارگران و مهندسان و حتی مسئولان انقلابی شرکت نفت، به فتوای امام اعتصاب و طبق فرمان ایشان جز برای مصرف داخل، نفت تولید نمی‌کردند و از صدور یک قطره نفت جلوگیری می‌کردند.

خطیبان و فضلا برای پیگیری و ادامه‌ی اعتصاب، مرتب از قم به مناطق نفت‌خیر می‌رفتند و با سخنرانی‌ها و قرائت اعلامیه‌های امام و رهبران انقلاب اسلامی برای تجمعات کارگری، دامنه‌ی اعتصاب را گسترده و موجب استحکام مواضع انقلابی کارگران نفت می‌شدند.

اینجانب نیز طبق برنامه‌‌ای عازم مناطق جنوب شدیم و ابتدا در شهر «امیدیه» با همکاری حجت‌ الاسلام والمسلمین «آل علی» که عالم مورد احترام مردم بود، با شرکت در جلسه‌ها و سخنرانی‌ها مردم را به اعتصاب تشویق کردیم؛ و مرتب هجوم عوامل رژیم واقع می‌شدیم. پس از دو سه روز به «آغاجاری» رفتم و آنجا هم برنامه اجرا شد و سپس به «ماهشهر» رفتم. عالم ماهشهر آقای نبوی بود که رهبری نهضت را به عهده داشت و با سخنرانی‌های تند و افشاگرانه،‌موجب گسترش اعتصاب می‌شد.

بازاریان تهران اعلام کردند که کارگران صنعت نفت، اعتصاب را ادامه دهند و بنابراین رژیم و شرکت نفت حقوق آنان را قطع کرده بازاریان تهران متعهد شدند که حقوق کارگران را با شرط ادامه‌ی اعتصابات بپردازند.

پس از آن به «میدان جعفر» که یکی دیگر از مناطق نفتی بود رفتیم. یادم هست که در میدان جعفر که یک منطقه کارگری و نفت‌خیز بود، در منزل آقای «شیخ مطلق» برنامه‌ریزی کردیم و من در جلسه‌ای سخنرانی کردم. پلیس از اطراف مسجد را محاصره کرد و ناگهان «شیخ مطلق» که احساساتی شده بود، برخواست و میکروفن را گرفت و شروع کرد به شعار دادن «مرگ بر پهلوی و خاندان پهلوی» و تا توانست عقده‌‌های چندین ساله را خالی کرد که ناگهان پلیس حمله‌ور شد و با تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور اوضاع به هم ریخت. مرا از صحنه نجات دادند و به ماهشهر برگشتیم. البته در آن شرایط اواخر رژیم شاه دیگر کار از دست ساواک و رژیم خارج شده بود و دیوانه‌وار برخورد می‌کردند. آنها نمی‌خواستند همه را تعقیب و دستگیر کنند و چون می‌دانستند اوضاع متشنج‌تر می‌شود، برای دستگیری روحانیون هم اصراری نداشتند.

سپس به آبادان رفتم. آنجا هم اوضاع به هم ریخته بود و هر روز تظاهرات و درگیری بود که من در یکی از مساجد مهم آن به منبر رفتم. از آنجا به خرمشهر رفتم و در مسجد جامع سخنرانی کردم که در آنجا نیز درگیری‌ها و تظاهرات ادامه داشت. حدود 10 روزی را در مناطق نفتی به سر بردم؛ در حالی که روز به روز انقلاب اوج می‌گرفت و اعتصابات محکم‌تر می‌شد.

21 بهمن 57

قم سراسر آشوب و تظاهرات بود. من با جمعی از طلبه‌ها و جوانان انقلابی در فلکه‌ی «میدان تره‌بار» قم به یک کلانتری حمله‌ور شدیم و در مدت کوتاهی، کلانتری به دست فرزندان و طلبه‌های انقلابی سقوط کرد.

جمعی به درون انبار اسلحه رفتند وحدود سی چهل تفنگ و کلت را مصادره کردند. برای اینکه این اسلحه‌ها به دست منافقان و فرصت‌طلب‌ها نیفتد، من جلو رفتم و گفتم: «آقایان هر کس اسلحه برداشته، بیاورد و تحویل دهد.» و به این ترتیب صندوق و صندلی عقب ماشینم که یک شورلت دست دوم بود، پر از اسلحه شد. من پشت فرمان نشستم و با یکی از طلبه‌ها اسلحه‌ها را به منزل «آیت‌الله حاج شیخ محمد یزدی» بردیم و به ایشان تحویل دادیم.

شایان ذکر است که در بعضی از شهرها مانند تهران و شیراز و بعضی شهرهای شمال که جوانان مسلمان و انقلابی کلانتری‌ها را فتح می‌کردند، بلافاصله گروهک‌ منافقین  که آن زمان خود را «مجاهد خلق» می‌خواندند، با فرصت‌طلبی اسلحه‌ها را جمع ‌آوری می‌کردند و به مکان‌های نامعلوم می‌بردند، ولی در بسیاری از شهرها از جمله قم، با هوشیاری روحانیت و مردم مسلمان موفق به این کار نشدند.

ورود امام به ایران و پیروزی انقلاب

روز 12 بهمن که امام از پاریس وارد تهران شدند و کشور مانند کندوی زنبور در جوش و خروش و تظاهرات و اعتصاب و درگیری بود، حوزه‌ی علمیه‌ی قم تصمیم گرفت در مراسم استقبال شرکت کند. صدها دستگاه اتوبوس تهیه شد. هر چند دستگاه اتوبوس یک مسئول و هر اتوبوسی هم مسئول خاص داشت. من مسئول چند اتوبوس بودم و حجت‌الاسلام مرحوم «شیخ محمد عبایی خراسانی» هم مسئول هماهنگی ماشین‌ها بود. با هم حرکت کردیم و تا تهران رفتیم، ولی به علت ترافیک مسیر، تصمیم گرفته شد همه برای شنیدن سخنرانی مهم امام به بهشت زهرا برویم. ما به بهشت زهرا رفتیم و آن سخنرانی تاریخی امام که در آن فرمودند: «من دولت تشکیل می‌دهم. من توی دهن این ملت می‌زنم «دولت بختیار» ...» در این روز ایراد شد.

پس از آن، امام به قم آمدند و من و جمعی از طلبه‌ها به عنوان محافظ شخصی ایشان وارد فیضیه شدیم. یادم هست موقع مغرب در کتابخانه‌ی فیضیه با تعدادی از محافظین، نماز مغرب و عشا را پشت سر امام خواندیم و من اذان و اقامه گفتم. پس از سال‌ها دوری از امام، دست او را با چشم گریان بوسیدم. آری! انقلاب ملت و روحانیت به پیروزی رسید و در روز 22 بهمن رژیم 2500 ساله طاغوت، به طور رسمی سقوط کرد و جمهوری اسلامی ایران به رهبری ابر مرد تاریخ اسلام- امام خمینی – بنیان‌گذاشته شد.

خدایا به حق محمد و آل محمد، این انقلاب را که خون‌بهای بهترین عزیزان این مرز و بوم و نتیجه زحمات چند ده ساله روحانیت مبارز شیعه و فداکاری‌های آنان است تا انقلاب مهدی (عج) حفظ بفرما و ما را قدردان نعمت بزرگ جمهوری اسلامی قرار بده و سایه‌ی بلندپایه‌ای رهبر عزیز انقلاب، حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای را بر سرمسلمین مستدام بدار. والسلام

شیراز سوم ذیقعده 1426

مطابق با 16/9/84

انتهای پیام/ب

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول