يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴

دیدگاه  /  علم و فن آوری

فرزانه بختیاری، مجتبی ناهید

نوآوری باز و مشارکت ذی نفعان (مزایا و مخاطرات)

در نوآوری باز پارادوکسی بین تمایل دستیابی به مزایای نوآوری باز و نگرانی از سوءاستفاده احتمالی در آن توسط سایرین وجود دارد.

نوآوری باز و مشارکت ذی نفعان (مزایا و مخاطرات)

چکیده

در نوآوری باز پارادوکسی بین تمایل دستیابی به مزایای نوآوری باز و نگرانی از سوءاستفاده احتمالی در آن توسط سایرین وجود دارد. مدل نوآوری آزاد تغییراتی را در رویکرد بنگاه به مدیریت راهبردی فناوری بوجود می آورد که در طول سالیان متمادی بعنوان پاسخی برای اصلاحات قابل توجه در محیط رقابتی پدیدار می شود. نوآوری آزاد می گوید ما همواره می توانیم پیشرفت کنیم زیرا همه ایده ها، ایده های خوبی هستند، همه ایده ها می توانند توسعه یابند، اگر ایده ای ارزش فکر کردن دارد، پس ارزش گفتن هم دارد. ما همگی خلاق هستیم و می توانیم خلاق تر هم باشیم. تئوری ذینفعان و تحولات اخیر در خلق ارزش از طریق مشارکت ذینفعان می تواند به اصلاح این ساختار کمک کند. در تحقیقات مختلف محدودیت های مرتبط با انواع نوآوری باز، شناسایی و مدل هایی مبتنی بر فرایند نوآوری باز ارائه شده اند. اما چندی است این مدل ها از طریق مشارکت ذینفعان گسترش یافته اند و دستاوردهای تازه ای را در اختیار کسب وکارها قرار داده است. هنگام یکپارچگی با مشارکت ذینفعان، فرایندهای نوآوری باز را می توان برای دستیابی به مزایایی فراتر از کسب اطلاعات خاص از طریق کارشناسان بیرون از سازمان درک کرد. علاوه بر این درگیر شدن ذینفعان در مدل نوآوری باز این اجازه را می دهد تا درک بیشتر و پذیرش آسان تر خطرات کلی در طی فرایند نوآوری باز، صورت گیرد. از این رو این مقاله کاربردی با استفاده از روش مروری و کتابخانه ای، تکنیک کیفی و تحلیل محتوا؛ ضمن بررسی ادبیات نوآوری باز و برخی مدل های آن به بررسی ارتباط نوآوری باز و مشارکت ذی نفعان می پردازد و تلاش خواهد نمود تا مزایا و مخاطرات این مشارکت را نیز به مخاطبین ارائه نماید.

کلیدواژگان: نوآوری ، نوآوری باز ، برخی مدل های نوآوری باز ، ذی نفعان کسب وکار ، مشارکت ذینفعان در نوآوری باز

نویسندگان:
فرزانه بختیاری، مجتبی ناهید

فصلنامه رشد فناوری - سال دوازدهم، شماره 46، بهار 1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول