چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۶

دیدگاه  /  دین پژوهی

مالک ملکشاهی ,یارمحمد قاسمی ,قربان گیایف ‏

هویت جمعی کلان (مذهبی _جهانی) و اعتماد اجتماعی

در این مقاله، رابطه بین هویت جمعی کلان (مذهبی وجهانی) با اعتماد اجتماعی جوانان شهر دوشنبه مورد تبیین قرار گرفته و از رویکرد نظری گیدنز به عنوان نظریه غالب جهت بررسی رابطه مذکور استفاده شده است.

هویت جمعی کلان (مذهبی _جهانی) و اعتماد اجتماعی

چکیده مقاله:
در این مقاله، رابطه بین هویت جمعی کلان (مذهبی وجهانی) با اعتماد اجتماعی جوانان شهر دوشنبه مورد تبیین قرار گرفته و از رویکرد نظری گیدنز به عنوان نظریه غالب جهت بررسی رابطه مذکور استفاده شده است. روش تحقیق آن از نوع پیمایشی، ابزار آن پرسشنامه و جامعه آماری مورد مطالعه، کلیه جوانان 18 تا 29 ساله (دختر و پسر) شهر دوشنبه با تعداد 189041 نفر است که تعداد 383 نفر از آن ها به عنوان نمونه آماری انتخاب و مطابق روش نمونه گیری تصادفی ساده مورد سنجش قرار گرفتند. یافته ها نشان می دهد که بین هویت جمعی (کلان) و اعتماد اجتماعی رابطه معناداری وجود دارد و مهم ترین(مطلوب ترین) هویت جمعی از نظر جوانان شهر دوشنبه، هویت جهانی است. هم-چنین ضریب تعیین مدل رگرسیونی ارائه شده 1,59 درصد می باشد که نشان می دهد هویت های جمعی1,59 درصد اعتماد اجتماعی جوانان را توضیح می دهد. این یافته ها نشان می دهد که هویت جمعی جوانان تاجیکستان در فاصله قریب به 20 سال که متأثر از نوعی اقلیت ملی (تاجیکی) بود متحول شده و به سمت هویت های کلان دینی و جهانی بسط پیدا کرده است.

کلیدواژگان: اعتماد اجتماعی، هویت جمعی، هویت مذهبی، هویت جهانی

نویسندگان:

مالک ملکشاهی ,یارمحمد قاسمی ,قربان گیایف

فصلنامه مطالعات امنیت اجتماعی - شماره 43, دوره سوم، پاییز 1394.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول