سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۸

زنجان

فارس گزارش می‌دهد

رکن چهارم دموکراسی زیر خط فقر!/ صورتی که با سیلی هم سرخ نمی‌شود!

مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند! رکنی که حالا پایه‌های آن متزلزل شده است و به دلیل برخی از مشکلات مطبوعات محلی وارد حیات نباتی شده‌اند و آنچه از ظاهر پر رونق آنها مشخص است، یک کالبد بی‌جان است.

رکن چهارم دموکراسی زیر خط فقر!/ صورتی که با سیلی هم سرخ نمی‌شود!

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند! رکنی که حالا پایه‌های آن متزلزل شده است و به دلیل برخی از مشکلات مطبوعات محلی وارد حیات نباتی شده‌اند و آنچه از ظاهر پر رونق آنها مشخص است، یک کالبد بی‌جان است.

از آغاز امسال مجوزهای بسیاری در حوزه مطبوعات صادر شده است که از نظر کمی، اتفاق میمون و مبارکی است، اما اگر به عمق قضیه بنگریم با توجه به شرایط مالی که این روزها بر فضای مطبوعاتی حاکم است، یک نوع هوا و هوس زودگذر است.

آنچه مسلم است، این روزها هوا و هوس کاغذی بلافاصله در برخورد با دست اندازها و موانع طبیعی و غیر طبیعی، وارد شدن در رکن چهارم را از سر افراد می‌پراند و آنها گام‌های خود را برای رسیدن به مقصد نهایی روزنامه داری یعنی توقف و تعطیلی تندتر برمی‌دارند.

امروز نفس کشیدن برای مطبوعات سخت شده و از هفته‌نامه و دو هفته‌نامه و ماهنامه تنها اسمی بیش باقی نمانده است و در واقع همه اینها به گاهنامه تبدیل شده‌اند، چون واقعیت موضوع این است که تا حمایت مالی نباشد، مطبوعات نیز توان ادامه حیات را نخواهند داشت.

اکنون در بین قریب به 60 نشریه و روزنامه استان که مجوز فعالیت دارند، تعداد انگشت شماری هستند که با وجود مشکلات بی‌شمار همچنان به انتشار کیفی خود ادامه می‌دهند و صاحبان آنها نیز در تردید هستند که تا چه زمان صورت خود را با سیلی سرخ نگه خواهند داشت!

پیش از این مدیرخانه مطبوعات زنجان، در نامه‌ای خطاب به استاندار موضوع وضعیت بد مالی مطبوعات و نشریات را متذکر شده و خواستار رسیدگی استاندار به این موضوع برای ادامه حیات آنها شده بود، اما به نظر می‌رسد، حتی خود وزارت ارشاد نیز از رسیدگی به موضوع مطبوعات عاجز است.

امروز خبرنگارانی که در واقع حلقه اتصال مردم و مسئولان و یک عامل توسعه جامعه خوانده شده‌اند به مثابه کوزه گرانی هستند که از کوزه شکسته آب می‌خورند و گویا قرار است تا ابد نیز از همین کوزه‌های شکسته آب بخورند، همواره مشکلات را منعکس و منتقل کرده‌اند، اما نوبت به خودشان که رسیده، قلم‌ها از انعکاس آن عاجز مانده‌اند.

امسال حتی برگزاری نمایشگاه مطبوعات نیز به علت محدودیت اعتباری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، هرچند برگزاری این نمایشگاه طی سنوات گذشته نیز نشان داده که مشکلی از مشکلات حل نشده و آنچه تجربه نشان می‌دهد، نمایشگاه شبیه هرچیزی بود جز نمایشگاه مطبوعات، چرا که ابعاد آن، محقرتر از استانداردهای ذهنی و عینی دیده بود!

طی سال‌های قبل در برگزاری نمایشگاه مطبوعات دیدیم که غرفه‌های مطبوعاتی بیشتر شبیه کلبه‌های خاله‌بازی بچه‌ها بود! کلبه‌هایی که قدرت انجام هیچ مانوری را برای اهالی رسانه، حتی در حد یک نشست کارشناسی، نقد و بررسی، به نمایش در آوردن برخی از شمارگان مطبوعاتی فراهم نمی‌کرد!

علی ایحال آنچه همواره در این غرفه‌ها نمود داشت، رویت ساده‌ترین چینش‌های محصولات نشر به لحاظ کمبود اعتبارات بود، غرفه‌هایی که اصلا چشم نواز و مخاطب پسند نبود، هرچند با این حال برخورد غرفه داران بسیار ستودنی و دل انگیز بود، اما مطبوعاتی که در عین برخورد صمیمی، جیبشان خالی است و همچون افرادی هستند که پز عالی دارند و جیبشان خالی است!

امروزه به علت مقرون به صرفه نبودن کار مطبوعاتی و عدم حمایت مالی دولت و نیز ارزانی خدمات مطبوعاتی و فقر گرایشات تبلیغی در صاحبان اندک مراکز اقتصادی درآمدزا و عدم رعایت قانون ارائه آگهی‌ها و رپرتاژها از سوی مراکز دولتی، تعداد روزنامه‌های چاپی در استان به تعداد انگشتان یک دست نیز نمی‌رسد!

تشابه عجیب و غریب تیترها، خبرها و مطالب صفحات مطبوعات که البته علت آن هم فقدان خبرنگار و گزارشگر و هیأت تحریریه روزنامه‌نگاری را به طور جدی زیر سؤوال برده و انگیزه‌ها را از بین می‌برد! چون صاحب نشریات در واقع توانی برای جذب ندارند.

در واقع عدم جلب و جذب کادر مجرب مطبوعاتی به خاطر مسائل مالی و اشتغالزایی، ضربه بزرگی بر تن بی‌جان مطبوعات است که هر چه زودتر باید جلوی آن گرفته شود، اما همین امر نیز نیازمند عزم بسیار جدی است!

نداشتن استقلال مالی موجب شده، برخی از نشریات به یک بروشور تبلیغی برای برخی از ادارات تبدیل شوند و صرفا به علت وابستگی مالی، مجیزگوی ادارات شوند، موضوعی که در شان مطبوعات و جایگاه آنها نیست، چون اصل بر استقلال نشریه و بیان آزادانه مطالب از سوی آنها است.

هرچند همچنان می‌توان بر این سیاهه افزود و به اندازه همه نشریاتی که در استان چاپ می‌شود، از مشکلات این قشر نوشت، اما برای آغاز اصلاح، همین‌ها کافی است و شاید هم چند مورد از این موارد کفایت می‌کند.

*مطبوعات کشور ماتم زده است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان و مدیر مسؤول روزنامه صدای زنجان پیش از این در مراسم انتخاب اعضای هیأت منصفه مطبوعات استان اعلام کرد که با وجود فعالیت مطلوب مطبوعات اما امروز  مطبوعات کشور مصیبت زده است و امروز حتی مطبوعات برای کار کردن کاغذ نیز ندارند.

مسیح‌الله سلطانی با اشاره به آرامش حاکم در جامعه گفت: مایه خرسندی است که بر حوزه مطبوعات آرامش حاکم است.

*دولت تعهدی در کمک به نشریات ندارد!

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه افزایش نشریات موجب رقابت برای افزایش کیفیت می‌شود، گفت: میانگین مدت زمان صدور مجوز نشریات چهار ماه است که این یک موفقیت محسوب می‌شود.

ناصر مقدم با بیان اینکه از نظر قانونی محدودیتی برای صدور مجوز ندارد، گفت: البته نشریات پس از اخذ مجوز نشریات باید با حفظ حیات در عرصه رقابت باقی بمانند، چون زمان صدور مجوز دولت هیچ تعهدی در زمینه حمایت از نشریات نمی‌دهد و بر اساس شرایط مالی که صاحب نشریه اعلام می‌کند، صدور مجوز انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: فقط پس از صدور مجوز اقداماتی مبنی بر کمک در حوزه بیمه و همچنین یارانه‌ها به متقاضیان ارائه می‌شود تا به آنها کمکی شده باشد.

*توجه به جایگاه خبرنگاران و تقویت نشریات، ضامن پویایی افکار عمومی

رئیس انجمن صنفی خبرنگاران استان زنجان نیز در این باره گفت: امروزه بیش از هر زمان دیگری توجه به خبرنگاران و تقویت نشریات و رسانه‌های رسمی ضررت دارد.

 رضا رحیم‌پور افزود: در فضای رسانه‌ای امروز، اگر رسانه‌های رسمی  و نشریات  تقویت نشوند و به لحاظ مشکل مالی و معیشتی و بیمه‌ای تضعیف شوند و از این بابت خلا رسانه‌ای را، فضای مجازی پر کند، این برای مدیریت افکار عمومی مفید نخواهد بود.

وی با اشاره به بحران مالی و نیز عدم پرداخت بیمه و دیگر مشکلات معیشتی در اغلب نشریات و نمایندگی‌های رسانه‌ای در استان تاکید کرد، لازم است مسؤولان مرتبط برای ساماندهی این امور تدبیری بیندیشند که در این زمینه انجمن صنفی خبرنگاران آماده همکاری است .

رئیس انجمن خبرنگاران استان زنجان همچنین اعتماد مسؤولان به سبک خود مدیریتی صنوف را راهکار مناسب برای کاهش مراجعات و تصدی‌گری دولت دانست و گفت: اگر مسؤولان به ویژه دوستان فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه تقویت تشکل‌های رسانه‌ای همچون انجمن صنفی خبرنگاران به این باور برسند که این تشکل بازوی قوی برای آنها خواهد بود، قطعا تاثیرات مثبت را خواهند دید.

رضا رحیم‌پور یاد آور شد: مسؤولان ضمن پرهیز از سطحی نگری باید به این نکته توجه کنند که وجود رسانه‌های قوی پر محتوا و با مطالب  نقد کارشناسانه و منصفانه ابزار مهم برای تحرک بخشی به روند توسعه‌ای و عامل بازدارندگی فساد خواهد بود.

وی با ابراز گلایه از اینکه با وجود مهم بودن رسانه در جامعه و در عصر حاضر، ولی این صنف از نظر پشتیبانی مورد توجه نیست، گفت: گستره کار و تاثیر رسانه به تمام ابعاد جامعه مربوط است، اما حمایت از قشر خبرنگار حتی در حد یک صنف بخش نگر غیرانتفاعی منفعت طلب گروهی نیست.

رئیس انجمن خبرنگاران استان زنجان ضرورت پاسخگویی شفاف مسؤولان به رسانه‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: انجمن صنفی خبرنگاران استان زنجان آماده برگزاری میزگردها و مصاحبه‌های روشنگرانه  مسوولان با رسانه‌ها و همچنین انعقاد تفاهم‌نامه‌های کاری رسانه‌ای با دستگاه‌های اجرایی است.

انتهای پیام/73005/ق/گ

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول