چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۳

اجتماعی  /  شهری

معاون قالیباف در گفت‌وگو با فارس

نجفی اسناد بدهی ۵۲ هزار میلیاردی را منتشر کند/ شورا از شهرداری طلب اسناد ۲۰ هزار میلیارد را کند/ دارایی ۲۲ هزار میلیاردی شهرداری با سند

معاون قالیباف از نجفی خواست اسناد بدهی ۵۲ هزار میلیاردی شهرداری تهران را منتشر کند.

نجفی اسناد بدهی ۵۲ هزار میلیاردی را منتشر کند/ شورا از شهرداری طلب اسناد ۲۰ هزار میلیارد را کند/ دارایی ۲۲ هزار میلیاردی شهرداری با سند

قدرت‌الله گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، با اشاره به گزارشی که نجفی از عملکرد 12 ساله مدیریت شهری ارائه کرد،‌ گفت: این گزارش کاملا سیاه‌‌نمایی و انصاف در آن رعایت نشده بود.

وی با اشاره به بخشی از  آیه 12 سوره حجرات یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ ،گفت: برخی از گمان‌های بد نیز گناه است و بهتر بود آقای نجفی با کمی تأمل و بررسی بیشتر به عملکرد شهرداری می‌پرداخت. البته جای این سوال هم مطرح است ایشان چطور ظرف 100 روز توانسته‌اند 12 سال مدیریت را بررسی کنند؟

وی در پاسخ به این پرسش که اعلام شده شهرداری 52 هزار میلیارد تومان بدهی در 12 سال گذشته برجا گذاشته است،‌گفت: به آقای نجفی عرض می‌کنم شما به عنوان شهردار حتما باید اطلاعاتی که از مدیران و  مسئولانتان می‌گیرید دقیق باشد نه اینکه دیمی یکسری اطلاعات را عنوان کنید و در اعداد و ارقام دستکاری کنید.

گودرزی با بیان اینکه کتابچه 57 صفحه‌ای در 17 مرداد 96 به شورا ارائه کرد و یک نسخه آن را به نجفی شهردار منتخب تهران تقدیم کردم. اگر آقای نجفی قدری این کتابچه را مطالعه می‌کرد دیگر این آمار و ارقام را مطرح نمی‌کرد و در تریبون عمومی تشویش اذهان عمومی و بدگمانی ایجاد نمی‌کرد.

وی با تأکید بر این موضوع که کل بدهی شهرداری تهران در دوره قبل 16 هزار میلیارد تومان است‌، گفت:‌ نمی‌دانم 52 هزار میلیارد تومان را از کجا آوردند و طبق چه سندی اعلام می‌کنند بهتر است اگر اسناد این بدهی‌ها را دارند بر روی سایت‌های رسمی شهرداری بگذارند تا مردم آنها را ببینند.

معاون سابق شهردار تهران گفت:‌ اعلام شده پروژه‌های نیمه‌تمام نیز جز دیون هستند من اعلام می‌کنم که پروژه‌های نیمه‌تمام سرمایه‌های شهر هستند و جز دیون حساب نمی‌شود دیون چیزی است که باید ثبت شود و حسابرس آن را تأیید کنند لطفا مسئولان با سند حرف بزنند بنده قاطعانه و با سند اعلام می‌کنم کل بدهی 16 هزار میلیارد است نه 52 هزار میلیارد تومان.

گودرزی با بیان اینکه اعلام شده در 12 سال گذشته 283 هزار میلیارد هزینه در شهر صورت گرفته است،‌گفت: اسناد را بیاورند و با سند حرف بزنند در 12 سال گذشته از سال 84 تا پایان 95، 112 هزار و 311 میلیارد تومان درآمد و بودجه شهرداری تهران بوده و تقریبا همین اندازه هزینه شده که سندها‌ی آن موجود است و به نجفی ارائه شده است.

وی در پاسخ به این پرسش  که اعلام شده 20 هزار میلیارد تومان شکاف هزینه و درامد در شهرداری تهران بوده است گفت:‌همه ساله بودجه مصوب می‌شود و در طول سال مبالغی بابت پرداخت تسهیلات و تسویه دیون به عنوان مازاد بر درآمد در اسناد سال به سال قابل تفکیک است. هر ساله مبالغی که بابت  پرداخت تسهیلات و دیون داده شده اسنادش موجود و قابل دفاع است بهتر است اعضای شورای جدید از شهرداری این اسناد را طلب کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت جدید شهرداری اعلام کرده خروجی هزینه‌کردها چه بوده است گفت: ابتدا اعلام می‌کنم عدد اعلام شده اشتباه است.در سال 84 که شهرداری را تحویل گرفته‌ایم 104 کیلومتر طول خطوط مترو بود و در سال 96، افزایش طول خطوط مترو به 398 کیلومتر رسیده بود. همچنین تعداد ایستگاه‌های مترو از 36 به 170 ایستگاه در سال جاری رسیده است.

وی با بیان اینکه 1732 دستگاه واگن و لوکوموتیو به ناوگان مترو اضافه شده است گفت: همچنین افزایش طول تونل‌های درون‌شهری (توحید،‌نیایش، رسالت، امیرکبیر و ...) به 22 کیلومتر رسیده است.

معاون سابق شهردار تهران با اشاره به افزایش شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی گفت:‌همچنین در سال 84 تعداد پل‌های تقاطع غیرهمسطح 157 دستگاه بوده و در حال حاضر به 349  پل تقاطع غیرهمسطح رسیده‌ایم، ایستگاه‌های آتش‌نشانی از 72 ایستگاه در سال84 به 129 ایستگاه در سال 96 رسیده است،‌افزایش مساحت فضای سبز (بوستان‌ها) فضای سبز معابر شهری و کمربند سبز پیرامون شهر از 29878 هکتار به 52927 هکتار رسیده است و افزایش سرانه فضای سبز از 9 مترمربع در سال 84 به 16مترمربع در سال 96 رسیده  است.

گودرزی در ادامه گفت: همچنین مجموعه‌های ورزشی از 57 مجموعه در سال 84 به 320 مجموعه در سال 96 رسیده و 113 سوله مدیریت بحران در این مدت احداث و سرای محله از 8 سرا در سال 84 به 334 سرا در سال 96 رسیده است.

وی در خصوص نوسازی بافت فرسوده گفت:‌در سال 84، 27 هکتار نوسازی بافت فرسوده داشته‌ایم که این عدد در سال 96 به 688 هکتار رسیده است.

به گفته گودرزی تعداد بازارها و میادین میوه‌ و تره‌بار از 74 بازار در سال 84 به 209 بازار در سال 96 رسیده است. همچنین تعداد بوستان‌های درون‌شهری از 1192 بوستان در سال 1384 به 2212 بوستان رسیده است.

وی همچنین به احداث مراکز بزرگ فرهنگی نظیر برج میلاد،‌نمایشگاه دائمی گل و گیاه، باغ  موزه دفاع مقدس، مجموعه فرهنگی عباس‌آباد (باغ کتاب و ...)، پردیس‌های سینمایی، پردیس تئاتر خاوران و ... اشاره کرد.

وی با اشاره به توسعه اماکن خدماتی، رفاهی و تفریحی نظیر شهروند، فرهنگسراها، شهر آفتاب، دریاچه شهدای خلیج فارس اشاره کرد و گفت:‌ عقد 116 قرارداد مشارکت در قالب عقود مشارکت مدنی ؛BOT، BOLT برای پروژه‌های گوناگونی به ارزش 126871 میلیارد ریال است.

معاون سابق شهردار تهران اضافه کرد:‌مازاد بر موضوعات اعلام شده املاکی را برای احداث بزرگراه‌ها تملک کرده‌ایم.

گودرزی در اینباره گفت: در بزرگراه امام علی 8847 توافق صورت گرفته که در مجموع 176 هکتار بوده است. در بزرگراه شهید خرازی و زین‌الدین 1396 توافق معادل 79 هکتار بوده و در بزرگراه آزادگان 259 توافق که 209 هکتار بوده در بزرگراه صیاد شیرازی 1467 توافق 46 هکتار در بزرگراه یادگار امام 1232 توافق،‌13 هکتار در تعریض خیابان امام خمینی 649 توافق تعریض خیابان پیروزی 627 توافق، نمایشگاه شهر آفتاب 3 توافق 270 هکتار بوده، زمانی که شهرداری را تحویل دادیم 16 هزا ر میلیارد تومان بدهی داشتیم و در مقابل این منابع را با اسناد برای شهرداری به جا گذاشته‌ایم.

وی با بیان اینکه 9 هزار و 171 میلیارد تومان پروژه‌های مشارکتی در سازمان سرمایه‌گذاری آماده واگذاری است گفت:‌1080 میلیارد املاک خام داریم که برابر مصوبه شورا باید بارگذاری شوند. با بارگذاری صورت گرفته ارزش این املاک 10 هزار میلیارد تومان می شود همچنین 400 میلیارد تومان پروژه‌های مجتمع‌های ایستگاهی و 19 هزار میلیارد مطالبات شهرداری از دولت است.

وی در خصوص مطالبات ریالی شهرداری از دولت طی سال‌های 84 تا کنون گفت: 320 میلیارد عوارض مستمر در مناطق 22‌گانه، هزار میلیارد عوارض مستمر در مالیات بر ارزش افزوده، 65 میلیارد  عوارض ویژه ساختمان استانداری تهران، 1273 میلیارد آراء کمیسیون ماده 100 ماده 77 و سایر دعوی حقوقی، 575 میلیارد  سهم دولت در تخفیفات بافت فرسوده 50 درصد، 3128 میلیارد  سهم دولت در تملک و ساخت ایستگاه‌های مترو 50 درصد، 1381 میلیارد  سهم دولت در یارانه بلیت شرکت اتوبوسرانی (یک سوم بهای تمام شده) 714 میلیارد  سهم دولت در یارانه بلیت شرکت بهره‌برداری مترو تهران (یک سوم بهای تمام شده) 972 میلیارد ، سهم شهرداری از محل تخلفات رانندگی وصول شده شهر تهران 60 درصد، 5710 میلیارد  سهم دولت در شرکت مترو ـ مخارج طراحی و تجهیز 50 درصد، مطالبات ارزی شهرداری تهران از دولت بر اساس قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوبه سال 1385 و بر اساس ماده واحده ذیل آن دولت مکلف بوده مبلغ یک میلیارد دلار بابت تأمین تجهیزات و احداث خطوط مترو از محل حساب ذخیره ارزی به شهرداری تهران پرداخت کند.  حدودی مطالبات شهرداری 19000 میلیارد تومان است.

گودرزی افزود: در مجموع 38 هزار و 571 میلیارد منابع قابل مصرف در شهرداری تهران از دوران قالیباف برای آقای نجفی برجای مانده که این عدد منهای بارگذاری املاک خام است اگر 16 هزار میلیارد بدهی را از این عدد کم کنید 22 هزار و 571 میلیارد تومان منابع موجود و دارایی‌های شهرداری است که قابل استفاده است و اسناد آن موجود است.

وی تأکید کرد: اگر دولت هم به موقع بدهی‌های شهرداری را پرداخت می‌کرد قطعا این 16 هزار میلیارد بدهی هم باقی نمی‌ماند. آقای نجفی به جای سیاه نمایی از عملکرد مدیریت قبلی بهتر است با دولت بر سر دیون چانه‌زنی کند. با وجود اینکه دولت در دور قبل بابت بدهی خود به شهرداری پولی پرداخت نکرد اما کارهای عمرانی متوقف نشد.

معاون قالیباف در پایان تأکید کرد: اسناد تمامی دیون، املاک و دارایی‌های شهرداری موجود است و طرح موضوعات این چنینی فقط باعث بروز تشویش اذهان عمومی می‌شود و بهتر بود اقای نجفی قبل از ارائه گزارش اگر ابهاماتی در مورد عملکرد شهرداری در دوره گذشته داشت  از مدیران قبلی دعوت می‌کرد تا پاسخ دهند.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول