سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸

اقتصادی  /  نفت و انرژی

وزیر نیرو:

به جای مقابله با خشکسالی باید ستاد سازگاری با خشکسالی تشکیل دهیم/طفره وزیر از پاسخ به پرسشی درباره قرارداد یونیت

وزیر نیرو با بیان اینکه به جای ستاد مقابله با خشکسالی باید ستاد سازگاری با خشکسالی را تشکیل دهیم، از اجرای طرح معیشت جایگزین در ۲ حوضه آبریز زاینده رود و دریاچه ارومیه خبر داد.

به جای مقابله با خشکسالی باید ستاد سازگاری با خشکسالی تشکیل دهیم/طفره وزیر از پاسخ به پرسشی درباره قرارداد یونیت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رضا اردکانیان در برنامه نگاه یک با اشاره به اینکه اگرچه کشور خشکی هستیم و در برخی سال‌ها تا حدودی سال‌های تر را تجربه کرده‌ایم، گفت: در 3.5 ماه گذشته میزان بارش تا 29 دی‌ماه 37 میلیمتر بود که 33 درصد کاهش نشان می‌دذهد، بنابراین امیدواریم در ماه‌ها بهمن و اسفند طبق گزارش هواشناسی این روند تغییر کند. 

اردکانیان با اشاره به اینکه در 47 سال اخیر خشک‌ترین سال را تجربه می‌کنیم، گفت: اینکه از لغت بحران آب استفاده می‌شود، درست نیست، چرا که معنی لغت بحران یعنی شرایط و وضعیت آب کشور موقتی است، پس با توجه به اینکه کشور خشک و نیمه‌خشکی هستیم، باید با تغییر اقلیم، خود را سازگار کنیم. 

وزیر نیرو ادامه داد: باید به سمت توسعه آب‌محور حرکت کنیم و در نقاط مختلف کشور که با محدودیت منابع آب مواجه هستند، توسعه براساس وضعیت منابع آب آن منطقه انجام شود، پس مناطقی که نباید محصولات کشاورزی انجام شود، باید این اقدام به خوبی پیاده شود و به سمت کشت‌های کم‌آب‌بر حرکت کنیم.

*اجرای طرح معیشت جایگزین در حوزه آبریز زاینده‌رود و دریاچه ارومیه

وی از اجرای طرح معیشت جایگزین در دو حوضه آبریز زاینده رود و دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: برای این اقدام باید با وزارت جهاد کشاورزی وارد مذاکره شویم، پس نباید به صادرات محصولات کشاورزی و محصولات آب‌بر توجه و اکتفا شود. 

وی با تأکید بر اینکه هر زمان که موضوع آب را میان‌بخشی دیده باشیم، سیاست‌های مربوط به آب درست بوده است، گفت: هر زمان که موضوع به صورت بخشی دیده شده است، سیاست‌های ما خالی از اشکال نبوده است. 

* تشکیل بازار آب در کرمان و خراسان

وزیر نیرو ادامه داد: وزارت نیرو به تنهایی متولی آب نیست بلکه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور، وزارت بهداشت و اکثر سازمان‌های دولتی دیگر با موضوع آب در ارتباط هستند.

وی تصریح کرد: بیشترین رنج را از تقسیم کردن موضوع واحد آب برده ایم، طرح‌هایی را آماده کرده ایم که عملا همگرایی نزدیک همه بخش ها را در دولت و خارج دولت به مشارکت خواهیم گذاشت.

اردکانیان خاطرنشان کرد: از اینکه چه مقدار محصول به ازای هر هکتار تولید می‌کنیم باید به این مرحله برسیم که چه مقدار محصول به ازای هر مترمکعب آب تولید می کنیم.

وی اضافه کرد: از ابتدای مسئولیت بنده در جلساتی که با وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان محیط زیست داشتیم  بحث‌هایی را برای طرح‌های مشترک شروع کرده ایم. با تاکید رئیس جمهور طرح هایی را آماده کرده ایم تا در خشکسالی سال 96 و 97 برخی از آن ها را به صورت پایلوت در کشور اجرا کنیم.

وی افزود: از جمله این طرح ها، طرح معیشت جایگزین در دو حوضه آبریز زاینده رود و دریاچه ارومیه برای کاهش مصرف آب است. همچنین در استان کرمان با توجه به فعالیت خوب طرح همیاران آب قرار است بحث تشکیل بازار آب در این استان به همراه  خراسان رضوی پیگیری کنیم.

*طرح‌های آب‌محور در خوزستان، یزد، ایلام و آذربایجان شرقی

وی ادامه داد: در استان خوزستان نیز به منظور بهبود شرایط کیفی آب طرح آمایش آب‌محور استان را انجام خواهیم داد، همچنین پس از مدتی برنامه ریزی توانستیم موضوع تامین آب برای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری استان خوزستان و ایلام را حل کنیم و هم اکنون فاز دوم این طرح برای 229 هزار هکتار آماده است.

وزیر نیرو گفت: آمایش آب محور و توسعه مبتنی بر محدویت‌های منابع آب را در یزد دنبال خواهیم کرد و بازچرخانی آب و استفاده از پساب در خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و یزد را نیز اجرایی  می کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین در استان تهران و البرز کنترل کیفیت آب و اطمینان از عدم آلایندگی منابع آب شرب تهران بزرگ مدنظر است.

* استفاده از ظرفیت آب‌های نامتعارف دو برابر می‌شود

وی با اشاره به طرح معیشت جایگزین کشاورزان گفت: در طرح معیشت جایگزین ابتدا باید الگوی کشت مناسب هر دشت تعیین شود و در مناطقی که امکان تامین آب نیست به سمت توسعه صنعت برویم. استفاده از ظرفیت کم نظیر منابع تجدیدپذیری همچون نیروگاه های خورشیدی ایده ای مناسبی برای فعالیت در این حوزه است.

اردکانیان با توجه به ایجاد محدودیت کشت در صورت تداوم شرایط کنونی خشکسالی اظهار داشت: اگر سال‌های خشک ادامه پیدا کند طبیعتا ما نمی‌توانیم هر نوع کشتی را در هر منطقه‌ای داشته باشیم، باید به سمت کاهش سطح زیر کشت برویم و به حوزه آب مجازی ورود پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: مدیریت منابع آب اختصاص به یک دستگاه خاص ندارد، ما با یک مدیریت صحیح و مشارکت جویی و مشارکت پذیری وضعیت بهتری داشته باشیم.

وی افزود: اگر دریاچه ارومیه دچار مشکل شده به دلیلی مجموعه‌ای از عوامل بوده نه فقط سدسازی بلکه بر اثر برداشت بی رویه از منابع آب، فقدان طرح آمایش سرزمین و جمعی از اقدامات و رفتارهای نادرست در حوضه بوده است.

اردکانیان تأکید کرد: بودجه بخش آب نسبت به سال قبل با کاهش مواجه شده است، اما وظیفه داریم به سمت تنوع بخشی منابع مالی برویم و در پی جذب سرمایه‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی باشیم.

وزیر نیرو با اشاره به استفاده از آب های نامتعارف گفت: در خصوص استفاده از آب‌های نامتعارف باید به این نکته توجه کنیم که در سال 96 حدود 250 میلیون مترمکعب در سال به این حوزه اختصاص داشته است و در پایان دولت دوازدهم این رقم به بیش از دو برابر خواهد رسید.

وی اضافه کرد: از ابتدای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تا اواسط دی‌ماه امسال 30 هزار و 621 حلقه چاه غیرمجاز مسدود و از اضافه برداشت سه هزار و 273 حلقه چاه مجاز جلوگیری شده که این اقدام منجر به ممانعت از برداشت غیرمجاز 2 میلیارد و 897 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی شده است.

*طفره رفتن وزیر از پاسخ به پرسشی درباره قرارداد ساخت نیروگاه توسط یونیت ترکیه

اردکانیان تأکید کرد: متاسفانه گرفتار بدمصرفی در بخش برق هستیم و کشور توان استمرار پاسخگویی به رشد مصرف برق کشور را ندارد، منطقی نیست که هزاران میلیارد تومان از سرمایه مردم را صرف ساخت نیروگاه‌هایی کنیم که عمده استفاده از آن ها محدود به زمان 200 ساعته پیک تابستان است.

وی تصریح کرد: به همان اندازه که از احداث یک نیروگاه سه هزار مگاواتی خوشحال می شویم، باید از اینکه سه هزار مگاوات  مصرف را کاهش می دهیم، خوشحال شویم.

وی در پاسخ به این سئوال که علیرغم اینکه در کشور شرکت‌های داخلی خوبی برای ساخت نیروگاه داریم از شرکتی به نام یونیت ترکیه برای ساخت نیروگاه دعوت شده و قراردادی هم امضاء شده است این شرکت‌های داخلی در خصوص اینکه اگر به این شرکتها نیز همانند شرکت یونیت حمایت شوند می توانند به خوبی برای ساخت نیروگاه فعالیت کنند گفت:جذب سرمایه بخش خصوصی جزو اولویت های وزارت نیرو است. وزارت نیرو در شاخه برق و انرژی های تجدیدپذیر همکاری نزدیک با تشکل ها و سندیکای برق و بخش های غیردولتی دارد و این امر باعث شده این بخش ها نیز با علاقه در حال همکاری باشند.

وی ادامه داد:پس اولویت ما، استفاده از ظرفیت های ساخت داخل است اما جائیکه امکان استفاده از سرمایه گذاری خارجی باشد این موضوع جزء اولویت‌های ما خواهد بود.

اردکانیان تصریح کرد: ما نیازمند منابع ریالی جهت توسعه انرژی های نو در کشور هستیم و خوشبختانه مکانیزم این سرمایه ها نیز در لایحه بودجه با اختصاص 60 ریال به ازای هر کیلووات ساعت مصرف پیش بینی شده که اگر تخصیص یابد می تواند بسیار راهگشا باشد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول