پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۲

فرهنگ  /  حج و زیارت و وقف

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد

هنوز شرایط مناسب و امکانات لازم برای زائران عتبات در عراق وجود ندارد/ به هم ریختگی امروز به نفع هیچکس نیست

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: اداره جمعیت انبوه زائر که همه ساله به اماکن زیارتی می‌روند به تشکیلات نیاز دارد و نمی‌توان آن را با سفر به مشهد مقایسه کرد، در عراق هنوز شرایط مناسب و امکانات لازم وجود ندارد.

هنوز شرایط مناسب و امکانات لازم برای زائران عتبات در عراق وجود ندارد/ به هم ریختگی امروز به نفع هیچکس نیست

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در نشست مجمع عمومی سالیانه شرکت شمسا، اهمیت مسئله زیارت در اسلام را یادآور شد و با اشاره به نمونه‌های آن در زمان پیامبر اکرم و بعد از آن، بر لزوم فرهنگ سازی در این حوزه تاکید کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه در زمان ائمه اطهار بحث زیارت فردی مانند زیارت جابربن عبدالله انصاری و عطیه در اربعین مطرح بود، افزود: امروز مسئله زیارت و گردشگری دینی و کلا گردشگری به عنوان یک صنعت بزرگ در دنیا مطرح و مورد توجه است و غفلت از آن ضررهای هنگفتی را می‌تواند به کشور وارد کند.
وی سفر ۹ میلیون نفر از هموطنانمان درسال گذشته به خارج از کشور را با توجه به جمعیت کشور قابل ملاحظه خواند و با اشاره به اینکه اسپانیا در سال گذشته حدود 82 میلیون توریست جذب کرد، اظهار داشت: این تعداد توریست علاوه بر ثمرات فراوان اقتصادی در حوزه فرهنگی نیز در هر کشوری بسیار تاثیرگذار و آسیب‌هایش هم قابل توجه است.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه لزوم برنامه‌ریزی مناسب برای زائران ایرانی در حوزه حج، عمره، عتبات و سفرهای زیارتی در داخل کشور برای پرهیز از آسیب‌ها را خاطر نشان ساخت و به برخی نابسامانی‌ها در مراسم اربعین چند سال قبل از جمله گرفتار شدن دهها هزار نفر در بین مرزهای ایران و عراق، شکسته شدن مرزها و دستگیری شماری از زائران، و همچنین مشکل موادمخدر، سرقت، حرمت شکنی‌ها و... درحوزه زیارت اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی نمی‌توان گفت به تشکیلات نیاز نداریم و هر کس می‌تواند به صورت فردی به زیارت برود، مطلبی که متاسفانه برخی از آن را بیان می‌کنند اما پشتوانه علمی ندارد.
وی تاکید کرد: اداره این جمعیت انبوه زائر که همه ساله به اماکن زیارتی می‌روند به تشکیلات نیاز دارد و نمی‌توان آن را با سفر به مشهد مقایسه کرد، در عراق هنوز شرایط مناسب و امکانات لازم وجود ندارد.
نماینده ولی فقیه افزود: از تشکیلات چه ضرری دیده‌ایم که آن را رد می‌کنیم. مثلا در اداره عمره و حج که به عهده حج و زیارت است چه ضرر و زیانی دیده‌ایم که بخواهیم سفرهای دیگر را به هم بریزیم و مشکل درست کنیم. به هم ریختگی امروز به نفع هیچکس نیست بلکه خطر بزرگی است که به نوعی جامعه را تهدید می‌کند و برخی از آن غافل هستند.
وی با ذکر نمونه‌هایی از مشکلات زائران در مرزها و در داخل عراق پرسید: چطور می‌توان این همه جمعیت را به عراق فرستاد بدون آن که نظارتی روی آن صورت گیرد؟ اگر تشکیلاتی وجود نداشته باشد کدام دستگاه مسئول و پاسخگو خواهد بود و از حرمت کشور دفاع خواهد کرد؟ باید متولی کار در کشور مشخص باشد.
سرپرست حجاج ایرانی به وظایف حوزه گردشگری در کشور اشاره کرد و با اشاره اینکه گردشگری دینی بر عهده سازمان حج و زیارت است، اظهار داشت: چرا باید این امر مهم رها و به آن بی توجهی شود و برای آن برنامه‌ریزی وجود نداشته باشند؟
وی با تاکید بر اینکه در امر زیارت به نوعی تمام مسئولان کشور و بخشی به طور خاص باید درگیر شوند، راه‌اندازی ستاد اربعین و حضور اکثر نهادها و ارگانها در این ستاد را نشان دهنده نگاه ملی به مراسم اربعین دانست و افزود: زیارت هم یک امر ملی است که بخشی از آن زیارت اربعین است.
نماینده ولی فقیه همکاری بخش‌های مختلف در حوزه زیارت را ضروری خواند و گفت: همکاری میان دستگاه‌های مختلف و بین دستگاهی باید به طور جد مورد توجه قرار گیرد و همه کمک و مشارکت کنند.
نماینده ولی فقیه همچنین بر لزوم داشتن تخصص، تجربه و صاحب نظر بودن برای قبول مسئولیت در هر حوزه تاکید کرد و افزود: اگر شایسته سالاری تحقق پیدا نکند آسیب جدی خواهیم دید کما اینکه هم اکنون در برخی قسمت‌ها متاسفانه به تصمیم گیری های نادرست منجر شده است.
وی به برخی مشکلات که در برنامه‌ریزی‌های حوزه زیارت موثر است از جمله افزایش نرخ ارز اشاره کرد و با بیان برخی کم کاری‌ها در این حوزه مانند حل نشدن موضوع لغو روادید بین 2 کشور ایران و عراق و اخذ عوارض در فرودگاه نجف از زائران گفت: حل اینگونه مسایل خارج از توان سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا است و نیاز به پشتوانه حکومتی دارد، حکومت باید وارد شود و با طرف عراقی صحبت کند که 2 طرف ویزا را بردارند تا هزینه سفر کاهش یابد.
وی با طرح این سوال که مشکل کجاست و چرا همراهی و قدم مثبت برداشته نمی‌شود؟ به سر و صداها در خصوص بیمه زائران اشاره کرد و افزود: برای سفر به کشوری مثل عراق هر زائر کمتر از 20 هزار تومان برای بیمه پرداخت می‌کند در حالیکه اگر اتفاقی برای او بیفتد تا 200 میلیون تومان خسارت دریافت می‌کند، آیا این ایرادی دارد؟
وی در ادامه هزینه‌های بیمه شخص ثالث در داخل کشور و بیمه شدن گردشگران برای سفر به اروپا را یادآور شد و گفت: چرا روی هزینه کم بیمه زائران عتبات فشار می‌آورند، چه کسانی این موارد را سازماندهی می‌کنند و جنگ روانی در حوزه زیارت راه می‌اندازند و دنبال این هستند که این تشکل را به هم ریزند.
نماینده ولی فقیه افزود: میلیون‌ها نفر به خارج از کشور سفر می‌کنند و اکثرشان هم مبالغ بالایی به عنوان بیمه پرداخت می‌کنند ولی هیچ کس به آنها کار ندارد ولی تا بحث حوزه زیارت مطرح می‌شود عده‌ای صاحب فکر و نظر می‌شوند و به اظهار نظر و جوسازی می‌پردازند.
وی بر لزوم رعایت حقوق زائر در سفرهای زیارتی تاکید و خطاب به حاضران گفت: با توجه به مطالب بیان شده باید سفرهای زیارتی دقیقا مدیریت و همه برای رعایت حقوق زائر در همه زمینه‌ها تلاش کنند.
وی افزود: به خاطر همین اهمیت است که مسئولیت شورای عالی حج را قانون به عهده رئیس جمهور محترم گذاشته است.
وی اضافه کرد: اطلاع رسانی و آموزش، بحث‌های تربیتی، هدف گزاری در امر زیارت و هدفمند بودن زیارت باید جدی گرفته شود چرا که این سفر با سفرهای توریستی تفاوت دارد و کسانی که دنبال شکستن این تشکل هستند متاسفانه توجه به این نکات ندارند و فقط نگاه شان مادی است.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با بیان اینکه، جمع قابل توجهی از زائران خوزستانی که بیمه نداشتند در حادثه تروریستی در عراق به شهادت رسیدند، اظهار داشت: یک عده را بدون بیمه به عراق فرستادند و بعد گفتند به خیرین می‌گوییم افراد آسیب دیده را اداره کنند، آیا این حرف منطقی است، آیا بی‌تدبیری را خیران باید جبران کنند؟
وی با تاکید بر اینکه وظایف سازمان حج و زیارت و شمسا در حوزه اعزام زائر به عتبات باید مشخص و تفکیک شود، افزود: شمسا باید تکلیف خود را بداند و بتواند برنامه‌ریزی کند.
نماینده ولی فقیه همچنین به فعالیت آزادبرها در حوزه عتبات اشاره کرد و گفت: چطور می توان امر زیارت را به افرادی داد که سابقه این کار را ندارند و فقط دنبال منافع مادی هستند؟
وی نمونه‌هایی از نحوه جذب آزادبرها در اعزام زائر به عتبات را ذکر کرد و افزود: تشکیلات حج و زیارت و گردشگری دینی نمی تواند بی سروسامان باشد و این بی سر و سامان بودن لطمه بزرگی به کشور می زند.
وی با بیان اینکه درگذشته درحوزه اعزام زائر به سوریه اعزام متمرکز را ازهم پاشیدند و سازمان حج و زیارت را تضعیف کردند، گفت: اکنون در حوزه عتبات نیز این تجربه در حال تکرار شدن است، اگر سازمان حج و زیارت و شمسا را کنار بگذارید با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر به عتبات سفر می‌کنند چه کسی جوابگوی مشکلات مردم خواهد بود؟
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تاکید کرد: باید با تمام وجود نابسامانی‌ها را رفع کنید و زمینه را برای جلب بیشتر رضایت مردم فراهم سازید، حوزه حج و زیارت و مسافرت‌های دینی با توجه به تجربه‌های ارزشمند گذشته همچنان باید تقویت شود.
وی لزوم توجه به کاهش هزینه‌ها و استفاده از راهکارهای نو در این حوزه را خاطرنشان ساخت و گفت: اگر نقایص برطرف شود، با توجه به جایگاه سازمان حج و زیارت در میان مردم، با ارائه خدمات مناسب به زائر می‌توانیم در تقویت این حوزه موفق‌تر عمل کنیم.
وی با اشاره به اینکه عده‌ای از آزادبرها تحت نام سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا زائر به عراق اعزام می‌کنند در حالیکه هیچ وابستگی به این تشکیلات ندارند، افزود: امیدواریم با شناسایی و معرفی این افراد به قوه قضائیه برخورد جدی و قاطع با آنان صورت پذیرد.
نماینده ولی فقیه خواستار تمرکز حاضران بر روی مسایل اصلی و رسیدن به نظر واحد شد و گفت: باید با همفکری در مواردی که امکان پذیر است از هزینه‌ها کاست و از نیروهای کیفی و آموزش دیده در عتبات استفاده کرد.
وی با تاکید بر اینکه برای عبور از وضعیت کنونی ایده نو و شرایط جدید لازم است، تصریح کرد: مجموعه افرادی که در حوزه حج و زیارت پیشکسوت هستند به خوبی راه حل‌ها را می‌شناسند.
وی با اشاره به اینکه به پیشنهاد ارائه خدمات توسط دفاتر زیارتی به زائران عراقی متاسفانه توجه لازم نشده است، گفت: چند سال از حضور زائران عراقی در ایران می‌گذرد و هنوز در مورد چگونگی مدیریت کردن این عزیزان تصمیم‌گیری نشده است.
نماینده ولی فقیه افزود: دفاتر خدمات زیارتی این آمادگی را دارند تا زائران عراقی را در سفر به ایران مدیریت کنند و آنها با خاطراتی خوش به کشورشان بازگردند.
سرپرست حجاج ایرانی در عین حال خاطر نشان کرد: در قبال پولی که به طرف‌های عراقی پرداخت می‌شود به زائر باید خدمات ارائه گردد و کمبودها و نارسایی‌ها برطرف شود.

انتهای پیام/
 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول