جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۲

استانها

شمشیری که در این خانواده غلاف نیست

سه تفنگدار به علاوه یک/ شمشیر اصفهان در دستان رضایی‌ها/ از افسانه‌های دهه شصت تا قهرمانی در اپه و فلوره

فرهاد، جواد و محمد رضایی برادران شمشیرباز اصفهانی که سال‌هاست قدرتشان در این رشته با کسب نتایج موفق و مدال در میادین مختلف ملی و کشوری اثبات شده، از این ورزش پرهیجان می‌گویند.

سه تفنگدار به علاوه یک/ شمشیر اصفهان در دستان رضایی‌ها/ از افسانه‌های دهه شصت تا قهرمانی در اپه و فلوره

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، در جنگ‌های شوالیه‌ای و سامورایی قدیم همچنین گلادیاتورها شمشیر سلاح اصلی جنگاوران در نبرد بوده و امروزه به عنوان یک ابزار ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد حتی بازی با آن به قدری جذاب است که برای بچه‌ها هم یک وسیله دوست‌داشتنی محسوب می‌شود.

از شمشیرزنی آن زمان تا شمشیربازی این زمان، شمشیرزنان و شمشیربازانی قهرمان متولد شده‌اند که پیروزی‌هایشان چه در یک جنگ واقعی، چه بازی‌های کودکانه و چه میدان مسابقه همواره حائز اهمیت و ارزش بوده و شایسته برپایی جشن قهرمانی؛ قهرمانانی بزرگ که قهرمانی‌های کوچک کودکی نیز برایشان افتخاری بزرگ به همراه داشته است.

نگاه به رشته ورزشی شمشیربازی در اصفهان ما را متوجه افتخارآفرینی‌های سه برادر خواهد کرد که با همه توان خود و درخشش در عرصه‌های ملی و کشوری برای سربلندی این دیار و ایران از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌اند.

جا دارد یادی کنیم از مجموعه تلویزیونی عروسکی افسانه سه برادر که بچه‌های دهه شصت آن را خوب به خاطر دارند، سه شخصیت عروسکی ژاپنی لیوبی، گوان‌یو و جانگ‌فی که قصد داشتند با پادشاه ظالم و فاسد خود مبارزه کنند و برای این کار به سفرهای زیادی نیاز پیدا کردند؛ اگر همه آن دلاوری‌ها قصه‌ای بیش نبود دلاوری سه برادر شمشیرباز اصفهانی در میدان مسابقه واقعیتی است ماندگار که افسانه نیست.       

فرهاد رضایی رئیس هیأت شمشیربازی استان اصفهان همراه با برادرانش محمد بازیکن تیم ملی و جواد مربی تیم ملی در این گفت‌وگو با ما هم‌کلام شده‌اند.

* برادر بزرگ‌تری که مشوق شد

با این سؤال که چرا شمشیربازی را به عنوان رشته اصلی ورزشی‌تان انتخاب کردید، به سراغ سه برادر شمشیرباز اصفهانی رفتیم که فرهاد در این‌باره گفت: به خاطر هیجانش، عکس‌العمل و رفلکس، کلاس کار و سرعت شمشیربازی به این رشته علاقه‌مند شدم همچنین نفراتی که در شمشیربازی بودند و مقایسه‌ای که با سایر رشته‌ها می‌کردم باعث شد آن را به عنوان رشته اصلی ورزشی‌ام انتخاب کنم.

جواد، برادر دوم نیز تأکید کرد: برادر بزرگترم فرهاد که در این رشته کار می‌کرد، من و محمد هم راغب شدیم همین ورزش را انجام دهیم، در کل خودم هم به شمشیربازی خیلی علاقه داشتم. 

محمد، برادر کوچک‌تر نیز تصریح کرد: برادر بزرگترم فرهاد که در این رشته فعالیت می‌کرد مشوق اصلی‌ام بود به طوری که من هم همانند وی علاقه زیادی به شمشیربازی پیدا کردم؛ الان هم به قدری این رشته را دوست دارم که حاضر نیستم رهایش کنم.

فارس: بخش‌های تخصصی که در شمشیربازی کار می‌کنید، چه بخش‌هایی هستند؟

فرهاد رضایی: اسلحه اپه

محمد رضایی: اسلحه اپه

جواد رضایی: اسلحه فلوره

فارس: آیا کسی در این رشته الگوی شما بوده است؟

فرهاد رضایی: پیروز آدمیت که از بازیکنان قدیمی بود و قبل از انقلاب بازی می‌کرد همچنین اصغر پاشاپور هر دو الگوی من بوده‌اند.

محمد رضایی: برادرم فرهاد

جواد رضایی: محمد میرمحمدی

* راه‌یابی برادران شمشیرباز اصفهانی به تیم ملی

فرهاد رضایی از ورودش به تیم ملی‌ این گونه گفت: شروع کار من در این رشته از سال 68 بوده، بعد از چهار سال توانستم در فلوره مقام دوم کشوری و در اپه مقام اول کشور را به دست بیاورم، از همان زمان بود که به تیم ملی راه پیدا کردم و در دو اسلحه عضو تیم ملی بودم؛ پس از دو سال تنها در اپه به صورت تخصصی فعالیت کردم و کاپیتان تیم ملی شدم، مدت زیادی هم در تیم ملی بودم.

محمد رضایی نیز بیان داشت: خوشبختانه با تمریناتی که دارم و استعدادی که خدا به من داده توانستم از 17 سالگی وارد تیم ملی نوجوانان شوم جزء بازیکنان اصلی بودم و فیکس شدم؛ الان هم که 36 ساله‌ام نفر اول رده‌بندی کشور در اسلحه اپه هستم و همچون گذشته همچنان جزو نفرات اصلی محسوب می‌شوم و کاپیتان تیم ملی هستم.

جواد رضایی هم متذکر شد: از همان اوایل رده نوجوانان که در مسابقات قهرمانی کشور بازی می‌کردم بسیار مورد توجه مسؤولان فدراسیون قرار گرفتم و از همه مهم‌تر اینکه چون چپ‌دست هستم و چپ‌دست بودن برای فلوره خیلی خوب است این توجهات بیشتر شد و از همان موقع به تیم ملی دعوت شدم، حضورم ادامه داشت تا رده جوانان و بزرگسالان و همین الان که مربی تیم ملی هستم. 

فارس: چه تعداد حضور ملی داشته‌اید و چه عناوینی کسب کرده‌اید؟

فرهاد رضایی: تعداد اعزام‌های ملی‌ام بالای 40 اعزام بوده و دوران عضویتم در تیم ملی به دو دوره تقسیم می‌شود؛ جوانان، بزرگسالان و پیش‌کسوتان آسیا؛ زمانی که در تیم ملی جوانان، بزرگسالان بودم در مجموع این مدال‌ها را کسب کردم (مدال نقره و برنز قهرمانی آسیا، طلا و نقره غرب آسیا، مدال برنز جام جهانی و مدال طلای مسابقات جام ماهواره‌ای ارمنستان)؛ مسابقات پیشکسوتان آسیا نیز از سه سال پیش شروع شده که در این سه دوره یک برنز و دو طلای انفرادی همچنین یک طلا و یک نقره تیمی به دست آوردم.

محمد رضایی: در کل تعداد اعزام‌های ملی‌ام حدود 30 اعزام بوده و دوران عضویتم در تیم ملی به سه دوره تقسیم می‌شود؛ نوجوانان، جوانان و بزرگسالان؛ در مجموع این سه دوره نیز موفق به کسب این مدال‌ها شدم (سه مدال نقره قهرمانی آسیا، 7 برنز قهرمانی آسیا، طلا، نقره و برنز جام جهانی، یک برنز المپیک آسیایی که باارزش‌ترین مدالم است) بقیه هم بین‌المللی است؛ البته در رقابت‌های قهرمانی جهان به مرحله یک‌شانزدهم صعود کردم که تنها من و علی یعقوبیان توانستیم به این رده جهانی دست پیدا کنیم.

جواد رضایی: نسبت به سابر و اپه، اعزام‌های ملی در فلوره کمتر بوده به همین خاطر من 10 اعزام ملی داشتم و توانستم دو مدال برنز آسیایی یکی در رده انفرادی و دیگری در تیمی کسب کنم و همچنین یک مدال برنز جام جهانی؛ بقیه هم بین‌المللی است، البته نشان برنز آسیایی که در رده انفرادی به دست آوردم بعد از 27 سال کسب کردم و برایم خیلی باارزش است چون کسی تا به حال نتوانسته به چنین عنوانی دست پیدا کند.   

فارس: اهتزار پرچم سه‌رنگ ایران یعنی:

فرهاد ر‌ضایی: یعنی غرور

محمد رضایی: یعنی زندگی

جواد رضایی: یعنی غرور 

فارس: به اهتزاز درآمدن پرچم ایران در مسابقات برون‌مرزی برابر دیدگان تماشاچیان خارجی چه حسی دارد؟

فرهاد رضایی: یک حسی است که قابل وصف نیست، بهترین و لذت‌بخش‌ترین لحظه‌ای است که یک ورزشکار در ورزش حضور دارد و این حضور را با همه وجودش حس می‌کند.

محمد رضایی: احساس غرور و افتخار می‌کنم.

جواد رضایی: باعث خوشحالی هر ورزشکاری است که بتواند پرچم کشورش را بالا ببرد.

فارس: الان در حال حاضر مسؤولیت و نوع فعالیتتان در این رشته به چه صورت است؟

فرهاد رضایی: 11 ماه است که رئیس هیأت شمشیربازی استان اصفهان هستم.

محمد رضایی: از 17 سالگی تا الان که 36 ساله‌ام، بازیکن تیم ملی هستم.

جواد رضایی: 2 سال است مربی تیم ملی بزرگسالان هستم.

فارس: با توجه به فعالیتتان در یک بخش خاص از رشته شمشیربازی، بازی کدام بازیکن ایرانی را بیشتر می‌پسندید و دوست دارید؟

فرهاد رضایی: از بین بازیکنان ایرانی بازی بیژن سرهنگ‌پور را می‌پسندم و از بین بازیکنان خارجی هم بازی کلوپ‌کف روسی را دوست دارم.

محمد رضایی: بازی علی یعقوبیان را بیشتر می‌پسندم.

جواد رضایی: بازی محمد میرمحمدی را دوست دارم و می‌پسندم.

فارس: در دوران کودکی جذب شخصیت‌های کارتونی، فیلم یا سریال که شمشیرزنی می‌کردند، شدید؟

فرهاد رضایی: از سریال‌ها سریال جنگجویان کوهستان شخصیت لینچان را دوست داشتم، زورو هم خیلی دوست داشتم.

محمد رضایی: به لینچان در سریال جنگجویان کوهستان علاقه داشتم.

جواد رضایی: بروس‌لی، البته درست است شمشیرزن نبود اما حرکات دست و پا و سرعت عملش و گارد و استایلش را دوست داشتم به خصوص اینکه گارد و استایلش خیلی شبیه شمشیربازی است.

فارس: دلتان می‌خواست شبیه آن شخصیت باشید؟

فرهاد رضایی: در سریال جنگجویان کوهستان چون لینچان و دوستانش با ظلم مبارزه می‌کردند، در شخصیت من هم بود و همیشه دوست داشتم چنین شخصیتی پیدا کنم.

محمد رضایی: دلم می‌خواست شبیه لینچان باشم و خودم را جای آن می‌گذاشتم دقیقا مانند تمرینات ذهنی که الان در شمشیربازی انجام می‌دهیم.

جواد رضایی: همه بروس‌لی را قبول دارند؛ یک جنگجوی قدرتمند بود، من هم دوستش داشتم.

فارس: تعریف شما از شمشیربازی:

فرهاد رضایی: شمشیربازی شطرنج متحرک است.

محمد رضایی: شمشیربازی در خونم است و نمی‌توانم از آن جدا شوم.

جواد رضایی: شمشیربازی یک زندگی است.

فارس: به نظر شما شمشیربازی یک رشته پسرانه است؟

فرهاد رضایی: خیر، زیرا در استان اصفهان به ویژه در بخش بانوان هیأت بانوان قهرمان در این رشته زیاد هستند که مدال‌های بین‌المللی دارند و از بودن در این رشته ورزشی راضی‌اند چراکه لباس شمشیربازی ایمنی کامل را برای بازیکن مهیا می‌کند و محافظ بدن است، اصلا این رشته برای بانوان خطرناک نیست و آن‌ها خودشان هم از فعالیت در شمشیربازی احساس خیلی خوبی دارند.

محمد رضایی: خیر، زیرا رشته‌ای است که برای هر جنسیتی فرقی نمی‌کند آقا یا بانو می‌توانند در آن به راحتی کار کنند حتی کشورهای اروپایی روی این رشته سرمایه‌گذاری می‌کنند هم در بخش آقایان و هم بخش بانوان؛ بانوان موفق در این رشته هم در دنیا کم نیستند.

جواد رضایی: خیر، دختران هم شمشیربازی را دوست دارند نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا؛ به خصوص اینکه سن 9 تا 15 سالگی بهترین زمان برای وارد شدن به این رشته است و همچنین پیشرفت؛ آقایان و بانوانی که علاقه‌مند به شمشیربازی هستند بهتر است از همین سنین شروع کنند.

فارس: سطح کار بانوان اصفهانی را در این رشته چطور می‌بینید؟

فرهاد رضایی: خیلی خوب است، پا به پای آقایان و حتی بالاتر هم عمل می‌کنند به طوری که مدال‌آوری‌شان قابل توجه است، تمریناتشان منظم است، داوران و مربیان خوبی در این بخش داریم و نفرات خوبی در سطح ملی داریم؛ هیأت هم به هر دو بخش آقایان و بانوان یکسان رسیدگی می‌کند به طوری که در همه زمینه‌ها هر دو بخش به یک اندازه سهم دارند.

محمد رضایی: نسبت به شهرهای دیگر بانوان اصفهانی بهتر کار می‌کنند.

جواد رضایی: همه‌شان تا الان نتایج‌شان خوب بوده و مشخص است که می‌توانند آینده خوبی در این رشته داشته باشند.

* خواهری که در مسیر برادران حرکت کرد

مرضیه رضایی، خواهر سه برادر اصفهانی نیز شمشیرباز حرفه‌ای است که توانسته در این رشته به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند.

فرهاد درباره خواهرش خاطرنشان کرد: مرضیه جزء بازیکنان مطرح ایران است، دیر به این رشته وارد شد اگر زودتر شروع می‌کرد همین الان از بازیکنان فیکس تیم ملی بود؛ به هر حال هر کس پشتکار و هدف داشته باشد با تلاش می‌تواند به آرزویش برسد، مرضیه هم به لحاظ هوش، تکنیک و آمادگی جسمانی پتانسیل ملی‌پوش شدن را دارد.

محمد نیز بیان داشت: حتما می‌رسد چون پشتکار خیلی خوبی دارد و می‌تواند به تیم ملی راه پیدا کند؛ کمی دیر شروع کرد اگر زودتر وارد می‌شد بهتر بود اما با توجه به استعداد زیادی که دارد و به لحاظ حرفه‌ای در سطح بالایی است قطعا به آن چیزی که می‌خواهد می‌رسد.

جواد متذکر شد: مرضیه نسبت به دختران دیگر چه از نظر قد و چه آمادگی جسمانی و قدرت بدنی خیلی بهتر است؛ با تلاش و تمرین زیاد می‌تواند نتیجه بگیرد و به آن هدفی که دارد برسد؛ البته این نکته را هم بگویم که امیدواریم فدراسیون بانوان شمشیرباز را با تعداد بیشتری به مسابقات برون‌مرزی اعزام کند به خصوص در بخش‌های اپه و فلوره.

فارس: با توجه به امکانات موجود، اصفهان توانسته در کشور چه در بخش بانوان و چه آقایان انتظارات را برآورده کند؟

فرهاد رضایی: قطعا توانسته اما من هنوز خیلی راضی نیستم چون ما زیرساخت‌های خوبی داریم که در حال آماده شدن است و در آینده نزدیک فراتر از وضعیت کنونی پیش خواهیم رفت.

محمد رضایی: با توجه به امکاناتی که هیأت در اختیار شمشیربازان هر دو بخش قرار داده و هزینه‌هایی که شده، در رقابت‌های قهرمانی کشور، برون‌مرزی کلا مسابقات داخلی و خارجی اصفهان حرف اول را می‌زده و بچه‌ها خیلی خوب کار کرده‌اند و جواب تلاش و کوشش هیأت را با نتیجه گرفتن و مدال داده‌اند چون ما هیأت خوب و فعالی داریم.

جواد رضایی: در کل بانوان و آقایان شمشیرباز اصفهانی نسبت به شهرهای دیگر نتایج خوبی در مسابقات کشوری به دست آورده‌اند.

فارس: تأسیس آکادمی شمشیربازی تا چه اندازه می‌تواند در رشد هر چه بیشتر این رشته در استان تأثیرگذار باشد؟

فرهاد رضایی: این آکادمی در ایران بی‌نظیر است و تقریبا نیاز ما را برطرف کرده؛ سالن، 8 پیست مسابقاتی واقعا فوق‌العاده است حتی دیگر استان‌ها چنین امکاناتی را ندارند به عنوان مثال خیلی از مراکز استان‌ها یک یا دو پیست برای مسابقات دارند؛ می‌توانیم مسابقات و اردو برگزار کنیم و نفرات بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم، در کل بستر خوبی فراهم شده اما در صدد هستیم که سالن‌های زیادی راه‌اندازی کنیم و تنها به این آکادمی اکتفا نکنیم.

محمد رضایی: آکادمی خیلی مهم است چراکه در همه کشورها هست و بچه‌ها از سنین پایین وارد آن می‌شوند، آموزش می‌بینند و رشد می‌کنند؛ هم استان اصفهان و هم فدراسیون از این آکادمی بهره می‌برند چون امکاناتش مجهز و به روز است و همه بازیکنان ایران می‌توانند از آن استفاده کنند نه فقط اصفهانی‌ها؛ برای پیشرفت‌مان در تیم ملی هم می‌تواند مؤثر باشد.

جواد رضایی: هر ورزشکاری که بخواهد تمرین کند باید امکانات سالنی خوبی داشته باشد؛ تأسیس این آکادمی از همه لحاظ نیازهای یک ورزشکار را برطرف می‌کند، در سطح کشور که هیچ در سطح خاورمیانه سالن خیلی خوب و مجهزی است و دارای استانداردهای جهانی؛ در حقیقت در مسابقه برگزار کردن و تجهیزات همه چیز طبق استانداردهای جهانی است.

فارس: شمشیربازی ایران به سطحی رسیده که بتواند در برابر قدرت‌های برتر این رشته در دنیا حرف برای گفتن داشته باشد؟

فرهاد رضایی: همانطور که می‌دانید شمشیربازی سه بخش دارد اسلحه سابر، اسلحه اپه و فلوره؛ در اسلحه سابر وضعیت کشور خیلی خوب شده و شمشیربازان در این بخش نتایج خوبی می‌گیرند، در اسلحه اپه که رشته خودم است ما در آسیا حرف برای گفتن داریم اما در فلوره باید بیشتر کار شود و نیاز هست که بیشتر به این بخش توجه شود؛ اگر به اپه و فلوره به اندازه سابر توجه و اهمیت نشان داده شود و حمایت صورت بگیرد، قطعا در این بخش‌ها هم حرف برای گفتن زیاد خواهیم داشت.

محمد رضایی: صددرصد، من خودم در آخرین اعزام برون‌مرزی‌ام آمدم جزء 32 نفر برتر دنیا و در تیمی هم توانستیم ژاپن و چین را که از قدرت‌های برتر این رشته هستند شکست دهیم در واقع با تمرینات و پشتکاری که داشتیم موفق شدیم برای اولین بار این دو تیم را ببریم؛ در اسلحه سابر نیز توانمندی‌هایمان را ثابت کرده‌ایم و بچه‌ها خیلی خوب در این بخش پیشرفت کرده‌اند، ایرانی‌ها استعداد خوبی دارند که اگر شکوفا شود نتایج خوبی برای کشور در پی خواهد داشت؛ اگر مسؤولان توجه خاص به این موضوع داشته باشند و حمایت کنند تا اعزام‌ها به موقع انجام شود قطعا در دنیا حرف برای گفتن داریم.

جواد رضایی: ایران در اسلحه سابر توانسته خودش را خیلی خوب نشان دهد در اپه هم همینطور اما در فلوره نسبت به آن دو بخش کار کمی سخت‌تر است؛ من ایمان دارم می‌توانیم در فلوره هم به اندازه سابر و اپه حرف برای گفتن داشته باشیم و به موفقیت برسیم.      

================
گزارش از میترا پدیدار
================

انتهای پیام/چ

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول