چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸

خراسان رضوی

مدیر امور منابع آب قوچان:

700 چاه غیرمجاز در قوچان مسدود شده است

مدیر امور منابع آب قوچان با اشاره به شناسایی 2 هزار و 600 حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان از انسداد 700 حلقه چاه تاکنون خبر داد.

700 چاه غیرمجاز در قوچان مسدود شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از قوچان، سید موسی حسینی جعفرآبادی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات امور منابع آب قوچان با اشاره به فعالیت‌های این امور در سه حوزه اصلی، اظهار داشت: بیشترین فعالیت حفاظت و بهره‌برداری منابع زیرزمینی، مهندسی رودخانه‌ها و تأسیسات آبی به‌ویژه سد تبارک‌آباد است.

وی بابیان اینکه قوچان دارای سه دشت مشترک با شیروان، چناران و درگز است، گفت: کل منابع آب زیرزمینی این شهرستان، 671 حلقه چاه بوده که 402 حلقه در حوزه کشاورزی، 29 حلقه شرب شهری، 75 حلقه شرب روستایی، 44 حلقه واحدهای صنعتی و 121 حلقه دام و طیور و خدمات و سایر مصارف است.

مدیر امور منابع آب قوچان 76 درصد آب مصرفی حلقه‌های چاه در این شهرستان را در بخش کشاورزی دانست و تصریح کرد: قوچان نسبت به سایر شهرهای خراسان رضوی درزمینه بارش وضعیت مناسب‌تری دارد و بعد از درگز بیشترین بارش‌ها را داشته، اما نسبت به گذشته وضعیت مطلوبی ندارد.

حسینی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون تقریباً 34 میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته و نسبت به میانگین 33 سال گذشته تقریباً 46 درصد کاهش را به همراه داشته است.

تأمین آب شرب شهری از طریق چاه‌ها به شرایط فوق بحرانی رسیده است

وی بابیان اینکه میزان افت منابع آب زیرزمینی در سه دشت قوچان قریب به سالانه 93 سانتی‌متر می‌رسد که خود بیانگر فاجعه در آینده در تأمین آب شرب است گفت: میزان دبی آب شرب شهری 362 لیتر بر ثانیه است که نشان می‌دهد، دشت قوچان به شرایط فوق بحرانی تبدیل‌شده و دیگر از طریق چاه‌ها نمی‌توان تأمین آب شرب شهری داشت.

مدیر امور منابع آب قوچان با یادآوری این مطلب که متوسط کسری مخزن آب سد به 16 میلیون مترمکعب سالانه رسیده که همراهی بخش کشاورزی و سازمان‌های تأثیرگذار را در این بخش می‌طلبد، تأکید کرد: طرح آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای که سازمان جهاد کشاورزی برای کاهش آب استفاده می‌کنند، عملاً موجب وسعت اراضی و استفاده بیشتر از آب می‌شود.

حسینی طول رودخانه‌ها در سطح این شهرستان را 714 کیلومتر دانست و ادامه داد: رودخانه‌ها تغذیه‌کننده اصلی دشت‌ها هستند، یعنی اگر از بستر و حریم رودخانه مراقبتی صورت نگیرد، به‌طورقطع در تغذیه آب‌های زیرزمینی با مشکل روبه‌رو می‌شویم.

وی بابیان اینکه کار مطالعاتی بسترها برای 147 کیلومتر صورت گرفته است، تصریح کرد: در حوزه تأسیسات آبی، سد تبارک آباد یکی از شاخص‌ترین واحدها بوده که با حجم 60 میلیون مترمکعب احداث‌شده و به‌منظور کنترل سیلاب‌های محلی و آب بخش‌های کشاورزی و اراضی منطقه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاهش حجم آب سد تبارک‌آباد قوچان به یک‌ششم ظرفیت مخزن

مدیر امور منابع آب قوچان اظهار کرد: طی آخرین مصوبه وزارت نیرو میزان 4 میلیون مترمکعب از آب این سد برای شرب شهری، 5.1 میلیون مترمکعب برای مصارف کشاورزی، 5.4 مصرف زیست‌محیطی و 2 میلیون برای بخش صنعت در نظر گرفته‌ شده است.

حسینی با تأکید بر اینکه با توجه به آوردهای ثبتی از میزان آب ورودی سالانه بیش از 30 درصد تقاضاها را نمی‌توان پوشش داد، بیان کرد: پارسال که وضعیت بارندگی در منطقه خوب بود قریب به 40 درصد در هر بخش آب تحویل داده شد.

وی حجم آب سد تبارک آباد 17.5 درصد یعنی کاهش یک ششمی نسبت به ظرفیت دانست و تأکید کرد: سال گذشته حجم به 17.5 میلیون متر مکعب رسید، اما از ابتدای سال جاری تاکنون ورودی به سد از طریق بارش وجود نداشته است.

مدیر امور منابع آب قوچان تعداد بندهای انحرافی این شهرستان را 4 بند برشمرد و ادامه داد: مهم‌ترین چالش پیش‌رو وجود چاه‌های غیرمجاز است که این شهرستان دارای 671 چاه مجاز با 85 میلیون متر مکعب میزان برداشت و 2 هزار و 600 حلقه چاه غیرمجاز شناسایی‌شده با 17 میلیون مترمکعب برداشت است.

تجهیز 285 حلقه چاه عمیق در قوچان به کنتورهای هوشمند

حسینی طرح احیای آب‌های زیرزمینی را در دستور کار شورای حفاظت منابع آب خراسان رضوی و این شهرستان دانست و اضافه کرد: از سال 94 تاکنون 700 چاه غیرمجاز مسدود شده است و یک هزار و 900 چاه باقی‌مانده که تأثیر مستقیمی بر افت منابع آب زیرزمینی دارد.

وی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در حوزه چاه‌های عمیق را تجهیز کنتورهای هوشمند و نصب آنها برشمرد و خاطرنشان کرد: طی چهار سال اخیر، 285 حلقه چاه عمیق در قوچان مجهز به کنتورهای هوشمند شده که پس‌ازآن چاه‌های آب شرب، صنعتی و خدماتی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیر امور منابع آب قوچان با تأکید بر این مطلب که عمده چاه‌های غیرمجاز این شهرستان در دره‌ها واقع‌شده و بیشتر در حوزه کشاورزی است، تصریح کرد: شاید قبل از سال 94 سالیانه 15 الی 20 حلقه جاه مسدود می‌شد، اما مهم‌ترین نکته بحث فرهنگ‌سازی در این حوزه است.

حسینی با اشاره به اینکه شاید برای عدم انسداد چاه‌های غیرمجاز سفارش یا فشارهایی وجود داشته باشد، اما هیچ تأثیری در اجرای قانون ندارد، گفت: قالب چاهه‌ای این شهرستان دستی بوده و از 5 تا 40 متر دارای عمق است و حفاری‌های بزرگ در این شهرستان اتفاق نمی‌افتد، این سخت‌گیری‌ها برای خود مردم و آیندگان در تأمین آب شرب مطمئن و پایدار است.

نبود تخصیص اعتبار موردنیاز برای تکمیل پروژه خط انتقالی آب سد تبارک‌آباد

وی یکی از دغدغه‌های اصلی را تأمین آب شرب دانست و یادآور شد: طی پیگیری‌های انجام‌شده مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور قول‌هایی را برای خط انتقال آب از سد تبارک به تصفیه‌خانه این شهرستان به طول 8 کیلومتر را داده بودند.

مدیر امور منابع آب قوچان با اشاره به پیگیری‌های انجام‌شده و طرح‌های مطالعاتی این پروژه توسط شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، تصریح کرد: طی ساله‌ای اخیر با محدودیت در خصوص اعتبارات عمرانی مواجه بوده، سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کرده این طرح جدید است و اعتبار عمرانی شامل آن نمی‌شود.

حسینی با یادآوری اینکه متأسفانه برداشت‌ها از این پروژه متفاوت بوده، تأکید کرد: اعتبار برآورد شده برای این پروژه 25 میلیارد تومان است و بارها از مسئولین ارشد شهرستان برای پیگیری این پروژه درخواست شده که امیدواریم طی ساله‌ای آتی این پروژه به بهره‌برداری برسد.

وی یادآور شد: در حوزه هدر رفت آب در سد تبارک‌آباد سال 95 میزان آن 2 میلیون و 700 مترمکعب بود که با کاهش در سال جاری به یک‌ میلیون و 200 متر مکعب رسیده است.

مدیر امور منابع آب قوچان بیان کرد: این شهرستان دارای سه ایستگاه هیدرومتری هست که به‌منظور مطالعات آب در حوزه سیلاب مورد استفاده  بوده و جوابگوی شهرستان است.

انتهای پیام/ 70043 

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

    پر بحث ترین ها

      بیشترین اشتراک

        همراه اول