جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۳
۱۰:۳۷  -  ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
گزارش‌‌ مرکز پژوهش‌های مجلس درباره مناطق آزاد-۳ اعتباری برای تكميل زيرساخت‌های‌ اولیه در منطقه آزاد اینچه‌برون پیش‌بینی نشده است

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با اشاره به عدم پیش بینی اعتبار از سوی دبيرخانه شورای عالی مناطق آزاد برای تكميل زيرساخت‌های اولیه در منطقه آزاد پیشنهادی اینچه برون تاکید کرد: ايجاد مناطق آزاد بدون تأمین زیرساخت‌های لازم، تضمین كننده پیشرفت كشور نیست.

اعتباری برای تكميل زيرساخت‌های‌ اولیه در منطقه آزاد اینچه‌برون پیش‌بینی نشده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه توانا خبرگزاری فارس، مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی کارشناسی به بررسی «لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری- صنعتی»، «چالش‌های ناشی از وسعت این مناطق» و نیز «بررسی اجمالی نقشه‌های پیوسته این لایحه» پرداخته است. در سلسله گزارشات پیش رو هر یک از مناطق آزاد پیشنهادی جاسک، اردبیل، اینچه‌برون، بانه-مریوان، بوشهر، سیستان، قصر شیرین و مهران به صورت جداگانه مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد؛ فارس در سومین گزارش به ویژگی‌های منطقه آزاد پیشنهادی اینچه برون واقع در استان گلستان، طبق گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس پرداخته است.

در گزارش این مرکز آمده است در ابتدا وسعت پیشنهادی منطقه آزاد اینچه برون  بالغ بر 100 هزار هکتار بود که در نهایت آن را کاهش داده و  به 30حدود هزار هکتار رساندند. البته  بخش وسیعی از مساحت منطقه پیشنهادی یعنی حدود 8.459 هکتار از اراضی متعلق به اشخاص و دارای معارض است که می‌تواند موجب بروز مشکلاتی برای مدیریت منطقه شود.

همچنین در این گزارش آمده که مطابق تعریف نهادهای بین‌المللی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مناطقی هستند که به‌وسیله فنس‌کشی محصور شده و عموماً کمتر از 1000هکتار هستند که در آنها سرمایه‌گذاری و تولید انجام می‌شود.

بر اساس گزارش‌ مرکز پژوهش‌های مجلس اعتبار مشخصی برای تأمین وجوه مورد نیاز برای تکمیل زیرساختها در این منطقه از طرف دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی پیش بینی نشده است.

این مرکز معتقد است که ایجاد مناطق آزاد بدون تأمین زیرساختهای لازم و در مساحتهایی وسیع و بدون داشتن الگوی کلان توسعه اقتصادی کشور تضمین کننده پیشرفت کیفی و متوازن در کشور نیست.

واقعیت این است که مناطق آزاد موفق در دنیا در مساحتی محدود و تخصصی و پس از تأمین کلیه زیرساختهای مورد نیاز ایجاد شدند تا  بتوانند در مسیر تحقق اهداف اصلی خود یعنی توسعه صادرات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری و تقویت اقتصاد ملی گام بردارند. ایجاد مناطق آزاد در محدوده‌هایی وسیع بدون زیرساختهای اقتصادی، کارکرد مطلوبی از جهت تخصیص و توزیع بهینه منابع برای اقتصاد ملی نخواهد داشت.

همچنین در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس  پیشنهاد می‌شود که محدوده منطقه آزاد اینچه‌برون به گمرک و مرز رسمی، راه‌آهن، شهرک صنعتی و پتروشیمی منحصر شود و با حذف طرح آتی بندر، بخش عمدهای از مشکلات اراضی دارای معارض مرتفع شود.

به گزارش فارس، زیرساخت‌های موجود در منطقه آزاد اینچه برون توسط شورای‌عالی مناطق آزاد به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده که در جدول زیر اشکالات مرکز پژوهش‌های مجلس به موقعیت این منطقه آمده است:


انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول