اخبار فارس من فارس TV فارس پلاس افکار سنجی زندگی
بیشتر

مجله فارس پلاس

«خاصّه‌خوانی فارس» از رسانه‌های روز کشور

50 هدیه شریعتمداری برای روحانی/ هشدار درباره وقوع «اعتراض ظالمانه» در کف خیابان

محکوم شدن مرتضوی با پایمردی یک فعال اصولگرا و هشدار درباره وقوع «اعتراض ظالمانه» در کف خیابان از جمله مطالبی هستند که در روزنامه‌های امروز کشور مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

50 هدیه شریعتمداری برای روحانی/ هشدار درباره وقوع «اعتراض ظالمانه» در کف خیابان

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

 

***

(روزنامه‌های اصولگرا)

50 هدیه شریعتمداری برای روحانی

کیهان:‌ حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان به ماجرای بی‌عقل نامیده شدن منتقدان دولت از سوی رئیس‌جمهور روحانی پرداخته است.

در ابتدای این یادداشت می‌خوانیم: تأسف‌آور است ولی واقعیت دارد که برخی از مواضع رئیس‌جمهور کشورمان این تصور را پدید می‌آورد که گویی وادادگی و انفعال در مقابل دشمنان بیرونی و اهانت و ناسزا به منتقدان  داخلی، دو شاخصه برجسته ایشان در دو عرصه سیاست خارجی و عملکرد داخلی است ! نیم‌نگاهی به کارنامه چهار سال و چند ماهه ایشان نشان می‌دهد که تا‌کنون هیچیک از رؤسای جمهور کشورمان به ‌اندازه آقای روحانی در سیاست خارجی منفعل نبوده و هیچکدام از آنها نیز به ‌اندازه ایشان در مواجهه با منتقدان داخلی زبان به اهانت نگشوده‌اند! و نکته درخور توجه آنکه هیچیک از رؤسای جمهور قبلی نیز به ‌اندازه ایشان بر هوشمندی خود در سیاست خارجی تاکید نورزیده و درباره ضرورت انتقاد‌پذیری داد سخن نداده‌اند.

مدیر مسئول کیهان در ادامه با ذکر حدود 50 کد، موارد اشتباهات متعدد رئیس‌جمهور روحانی در سیاست داخلی و سیاست خارجی را یادآوری کرده است.[1]

 

 

سوداگری بر سر عزت ایران

صبح نو: این روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به سفر لودریان،‌ وزیر خارجه کشور فرانسه به ایران نوشته است:

مشروطه بر آن بود که بساط سلطه خارجی و دیکتاتوری درباری جمع شود و این خواسته همه ایرانیان بوده و هست؛ البته برخی آن را به دیگ پلوی سفارت انگلستان پیوند زدند و مانع از تحقق خواسته‌های مردمی شدند. بدین اعتبار، برخورد غرب با ایران همواره از موضعی بالا و برتر بوده و هیچ گاه در دویست سال گذشته تغییری نکرده. این زاویه دید معیوب، استعمارگرانه و خصمانه، فقط زمانی تضعیف، محدود و منزوی شده که پاسخی در خور از جانب جمهوری اسلامی یافته است وگرنه تغییری در مشی و معیار غرب حاصل نشده که بتوانیم ذهنیت خویش را تغییر دهیم. در آخرین نمونه‌ها وزیر خارجه فرانسه، دیروز در تهران بود؛ او سومین وزیر خارجه این کشور در طول سه سال اخیر است و این می‌تواند نشانه‌ای از بی‌ثباتی در سیاست خارجی فرانسه تلقی شود.

صبح نو می‌افزاید: با این همه، او قبل از آمدن به تهران، سخنان تهدیدآمیزی را به زبان آورد و در برخی دیدارهای دیروز هم، «لنگ» و دندان برای ما نشان داد. وزیر خارجه قبلی هم وقتی به ایران سفر کرد که همزمان ارتش این کشور با سعودی و آمریکا در خلیج فارس سرگرم برگزاری رزمایشی علیه کشور ما بود.  حالا برخی می گویند فرانسه اوبامای دیگری است؛ برادر دیگر شغال. این سطح از وابستگی جز همان قاعده تاریخی وادادگی در برابر سفارتخانه اجنبی نیست که 200 سال است مقدرات ما را می‌خواهد رقم بزند. عزت به دست آوردنی است، آن را به سادگی از دست ندهیم.[2]

 

«برجام» برای شناخت عقل و کم‌عقلی!

رسالت: حسن کربلایی در سرمقاله امروز رسالت با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور روحانی نوشته است: رئیس جمهور می گوید؛ "کسانی که با دولت مخالفت می‌کنند بیشتر بر مبنای کمبود عقل است. مبارزه با دولت معنی ندارد. مبارزه با دولت یعنی مبارزه با منافع ملی!"
رئیس جمهور با شرکت در نشست مجمع سالانه بانک مرکزی، منتقدان دولت را "مخالف" خواند و آنها را متهم کرد دارند با دولت مبارزه می‌کنند.
در فرهنگ جمهوریت نظام کسی که با رای اکثریت رئیس جمهور شده است مخالفت و مبارزه با او معنا ندارد. خلاف قواعد مردم سالاری است. رئیس جمهور تا موقعی که تنفیذ رهبری را داشته باشد مخالفت و مبارزه با او حداقل مجوز شرعی ندارد.
نقد مشفقانه دولت برای تصحیح عملکرد و کاهش خطاها از باب نصیحت به ائمه مسلمین واجب است.
عمل به این واجب را "مخالفت" و "مبارزه" با دولت ترجمه کردن نوعی بی مهری است و در فرهنگ اسلامی جایی ندارد.

او در ادامه می‌افزاید:حضرت آیت الله جوادی آملی به مسئولان دولت فرمودند؛ وقتی با آمریکایی ها دست می دهید انگشتان خود را بشمارید، اما آنها در پاسخ گفتند؛ وقتی «کری» قول می دهد روی قول او حساب می کنیم. آنها الان حتی حاضر نیستند سرشان را پایین بیندازند و تعداد انگشتان خود را بشمارند!

آمریکایی ها در توافق هر چه خواستند دادند اما هرچه تعهد کردند هیچ به آن عمل نکردند و دستاورد برجام به قول آقای سیف رئیس بانک مرکزی شد؛ «تقریبا هیچ!».حالا با این دستاورد منتقدین شده اند «بی عقل» و رئیس دولت شده مظهر عقلانیت!

در خط پایانی سرمقاله کربلایی نیز می‌خوانیم: اندیشیدن در مورد مرز عقلانیت و سفاهت خیلی مشکل نیست کافی است یک مقایسه ای بین قبل از برجام، هنگام برجام و پسابرجام کنید. قطعاً ارزیابی هزینه و فایده آن خیلی پیچیده نیست![3]

 

هشدار درباره وقوع «اعتراض ظالمانه» در کف خیابان

سیاست روز: این روزنامه در سرمقاله خود به قلم «محمد صفری» نوشته است:

«نگاهی به اتفاقات سریالی سال 96 نشان می‌دهد که با وجود برخی عوامل نفوذی داخلی و مدیریت دشمنان خارجی، زمینه‌سازی برای سال آینده انجام شده تا کشور را درگیر فتنه‌ای جدید کند. 
حال در این میان برخی در داخل دانسته و یا ندانسته به چنین فضایی دامن می‌زنند و با طرح موضوعات غیراساسی و فرعی راه را برای عملیات دشمن در داخل باز می‌کنند. آشوب‌های اخیر که از سوی عوامل داخلی با مدیریت خارجی همراه شد می‌رفت تا فتنه‌ای سنگین را رقم بزند اما مردم توانستند با حضور خود از بروز آشوب و فتنه جلوگیری کنند. هدف، ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور است، علامت‌های این عملیات نیز با ایجاد فضای ناامن اقتصادی بروز پیدا کرده است.»

او در ادامه با اشاره به برخی حواشی رخ داده نظیر درخواست روحانی برای رفراندوم یا غائله دراویش تأکید می‌کند:

«صفحه جورچین دشمن برای بازی تازه با جمهوری اسلامی ایران هنوز کامل نشده است، چند تکه دیگر باقی است تا بتوانند جورچین خود را کامل کنند. همه اقدامات انجام شده تاکنون، قطعاتی از همان جورچین دشمن برای شکل دادن به فتنه و آشوب در کشور است، سال آینده از سوی دشمنان نشانه گرفته شده تا فتنه‌ای به مراتب شدیدتر را در ایران ایجاد کنند. برای مقابله با چنین هدفی همگان باید با آمادگی کامل وارد میدان شوند.»[4]

 

*** 

 

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

 

رویارویی لیدر اصلاح‌طلبان با روحانی

اعتماد: جلال میرزایی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و عضو فراکسیون امید در سرمقاله اعتماد به ارائه گزارشی از دیدار تعدادی از نمایندگان چپ مجلس با لیدر اصلاح‌طلبان پرداخته است.

بنا به روایت او، لیدر اصلاح‌طلبان در بخشی از اظهارات خود در این جلسه گفته است: مشکل اصلی ما بی اعتمادی در کشور است. همه باید سهم خود را در پدید آمدن وضعیت و شرایط موجود بپذیریم.[5]

اظهارات لیدر اصلاح‌طلبان در حالی است که نشانه‌های بی‌اعتمادی مثل عدم تمکین مردم از قوانین کشور، عدم حضور مردم و جریان‌های سیاسی در انتخابات، ضعف حاکمیت در اعمال قانون و... در کشور وجود ندارد.

وجود ندارد و به نظر می‌رسد عده‌ای با القای «ناکارآمدی»، «ناامیدی» و «بی‌اعتمادی» در کشور به دنبال شکل‌دهی به یک «اعتراض ظالمانه» علیه نظام هستند...

قابل تأمل آنکه رئیس‌جمهور روحانی هم به تازگی در سخنانی به تلاش دشمنان نظام برای صدمه به امید و اعتماد مردم اشاره کرده است.

 

توصیه سفیر سابق ایران در فرانسه به ماکرون و لودریان

ایران: حمیدرضا آصفی، سفیر پیشین ایران در فرانسه در سرمقاله امروز ایران به سفر لودریان به ایران اشاره و تأکید کرده است که این سفر «نشانگر تبادل رایزنی مستمر میان دو کشور است.»

او همچنین به رئیس‌جمهور فرانسه اشاره می‌کند و می‌نویسد: جمهوری فرانسه تلاش داشته که خود را کشوری مستقل به دنیا معرفی کند. ایران در زمان سوسیالیست‌ها و گلیست‌های فرانسه همکاری‌های گسترده‌ای با این کشور داشته اگر چه بداخلاقی‌های فرانسه در عرصه‌های مختلف پرشمار بوده است با این حال این روابط همواره به دلیل اهمیت دو کشور ادامه یافته است اینک که آقای مکرون، رئیس جمهوری جدید فرانسه درصدد معرفی دولت خود به عنوان یک دولت پیرو راه سوم (نه گلیست و نه سوسیالیست) و بلندپروازانه است، از این رو باید انتظار داشت این کشور با توجه به حساسیت‌های جمهوری اسلامی ایران به جای پرداختن به موضوع‌های مناقشه آمیز و بیهوده مانند توان موشکی جمهوری اسلامی ایران از موضوع‌هایی که می‌تواند همکاری‌های دو کشور را گسترده‌تر و از فرانسه یک بازیگر فعال در منطقه به وجود آورد، بهره گیرد.[6]

 

محکوم شدن مرتضوی با پایمردی یک فعال اصولگرا

شرق: نعمت احمدی، حقوقدان و از چهره‌های اصلاح‌طلب در یادداشتی در صفحه اول روزنامه شرق به ماجرای حکم جلب سعید مرتضی پرداخته و در این زمینه خاطراتی را هم با پس‌زمینه متهم بودن مرتضوی از روز اول! نقل کرده است.

احمدی در بخش پایانی یادداشت خود می‌گوید:

«ورود مرتضوی به دولت احمدی‌نژاد و تصدی پست ریاست صندوق تأمین اجتماعی که حکایت پرغصه دیگری است، او را به تقابل با دستگاه قضائی که نام و آوازه‌اش از آن بود، کشاند. او که سال‌ها علیه این و آن پرونده‌سازی کرده بود و با دخالت در امور خانواده زندانیان تلخی‌های فراوانی به وجود آورد، در بزرگ‌ترین پرونده‌سازی عمر خود در اتاق خود و طراحی صحنه‌ای که احمدی‌نژاد در یکشنبه معروف سیاه مجلس فیلم آن را نشان داد، فیلمی که صدای آن گویا نبود اما احمدی‌نژاد در نقش دوبلور آخرین تابوشکنی خود را انجام داد. مردی که سال‌ها علیه مطبوعات پرونده‌سازی کرده بود و به گفته آقای دکتر محسن روح‌الامینی از کسی حتی خدا هم نمی‌ترسید، از مطبوعات ترسید و به گفته آقای روح‌الامینی این مطبوعات بودند که با افشاگری خود بعد از چندین سال موفق شدند بعد از معلق‌شدن مرتضوی موجبات انفصال دائم او را از خدمات قضائی و دولتی فراهم آورند و با پایمردی دکتر روح‌الامینی روانه زندانش کنند.»[7]

در این یادداشت اشاره‌ای به این نکته مهم نشده است که دکتر روح‌الامینی یکی از فعالان اصولگراست که فرزند وی در جریان مرموز حادثه کهریزک کشته شد.

 

***

1_ http://kayhan.ir/fa/issue/1236/2

2_ http://sobhe-no.ir/newspaper/433/1/17156

3_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/14171

4_ http://www.siasatrooz.ir/vdcftmdyjw6dxta.igiw.html

5_http://magiran.com/npview.asp?ID=3716212

6_http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/460515

7_http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=163675

 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول