چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
۱۳:۲۳  -  ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
«خاصّه‌خوانی فارس» از رسانه‌های روز کشور انقلاب اسلامی چهارشنبه سوری را به «مسئله» تبدیل کرد!/ روحانیون در ماجرای رقص برج میلاد دخالت نکنند

مخالفت دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان با استیضاح چند وزیر روحانی و ملودی ترومپت در بالاسر برجام از جمله مطالبی است که در رسانه‌های امروز کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند.

انقلاب اسلامی چهارشنبه سوری را به «مسئله» تبدیل کرد!/ روحانیون در ماجرای رقص برج میلاد دخالت نکنند

مجله فارس‌پلاس: رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه فارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

 

***

 

(روزنامه‌های اصلاح‌طلب)

 

انقلاب اسلامی چهارشنبه سوری را به «مسئله» تبدیل کرد!

شرق: فردی به نام مهرداد عربستانی در سرمقاله امروز شرق نوشته است: در بررسی معنای فرهنگی این مراسم (چهارشنبه سوری) پس از انقلاب اسلامی ایران، باید به «مسئله‌شدن» این مراسم اشاره کرد؛ عنصری که در گفتمان غالب به‌خوبی جا نمی‌گرفت و جایگاهی شناور و چالش‌برانگیز داشت.

او همچنین می‌گوید: برگزاری چهارشنبه‌سوری از سوی مردم از امری معمولی و بی‌مسئله  به امری مجرمانه و اصولا انحرافی و ممنوع تبدیل شد. در حقیقت فضای تنزّه‌گرای اخلاقی و اعتقادی پس از انقلاب معنای کل مراسم را به‌عنوان بقایای مراسم و باورهای پیشااسلامی و رفتارهای «غیراخلاقی» و «خرافی» تقبیح می‌کرد و نیروهای انتظامی هرساله به منع و برخورد با مرتکبان به آن پرداختند. چندسالی نگذشت که کم‌کم چهارشنبه‌سوری برای شرکت‌کنندگان و نیروهای انتظامی به بازی قایم‌باشک تبدیل شد. به‌این‌ترتیب یک جشنواره معمولی «ناهنجاری هنجارمند» به ناهنجاری مطلق تبدیل شد و تخلیه هیجانی‌ای که طبق عرف اجتماعی صورت می‌گرفت، تبدیل به تخلیه انفجاری نامقید شد.

این فرد در یادداشت خود همچنین اظهار کرده است که پس از اینکه روشن شد ممانعت‌ها تأثیر چندانی ندارد، پلیس نوعی رواداری را نسبت به چهارشنبه سوری اعمال کرده است![1]

تمام این اظهارات در حالی است که هیچکس نمی‌داند چرا یک رفتار نابهنجار کوچک، تا آن حد از اهمیت قرار می‌گیرد که در سرمقاله یکی از تریبون‌های بزرگ اصلاح‌طلبان مورد اشاره قرار گیرد؟!

 

 

مخالفت با استیضاح ربیعی و آخوندی

آرمان امروز: احمد شیرزاد، فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم در بخشی از سرمقاله این روزنامه با اشاره به فرایند استیضاح وزرای کار و راه در مجلس نوشته است: استیضاح وزیر اتفاق خوبی برای یک وزارتخانه نیست و در صورتی که رای بیاورد دوره‌ای از بلاتکلیفی و رکود را در پیش خواهد داشت. البته شاید استیضاح فرصتی باشد که نمایندگان بتواند انتقادات خود را بهتر عنوان کنند تا معلوم شود چقدر از آنها وارد است و وزیر محترم هم بتواند شیوه‌های خود را اصلاح کند. ولی مجموعا تجربه نشان می‌دهد استیضاح خیلی به نفع دستگاه‌های اجرایی نبوده و نتوانسته مسیر را بهتر کند.[2]

 

 

روحانیون در ماجرای رقص در برج میلاد دخالت نکنند

اعتماد: اشرف بروجردی، از فعالان اصلاح‌طلب و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سرمقاله اعتماد پیرامون اجرای مراسم رقص و آوازخوانی زنان در برج میلاد توسط شهرداری تهران با تأکید بر اینکه این مراسم از نظر شرعی اشکالی نداشته، نوشته است:

«من این مساله را اینطور می بینم: کسانی که به نحوی به دنبال این هستند که دولت را ناکارآمد نشان دهند یا به حضور آقای نجفی در شهرداری معترضند، هر اقدامی را رصد می کنند تا بر اساس آن بتوانند بعضی اقدامات را زیر ذره بین ببرند. آقای نجفی در این کشور تجربه وزارت دارند و بسیار فرد باارزش و خبره ای هستند. مدیران زیرمجموعه های شهرداری نباید اجازه دهند اقدامات باعث تخریب بیشتر ایشان شود.»

او همچنین می‌افزاید: در مورد این موضوع خاص، شاید بهتر بود کسانی که در این مجموعه مدیر هستند دقت بیشتری می کردند، به این دلیل که آقای نجفی در جریان ریز برنامه نبوده اند.

بروجردی در خاتمه یادداشت خود نیز نوشته است:‌ روحانیت باید دقت کند که رفتارش به گونه ای نباشد که به عنوان مداخله گر در تمام امور تلقی شود. جایگاه روحانیت هدایتگری و جهت دهی به رفتار دینی است. این نیست که بخواهد فریاد بر بیاورد که ما می گیریم و می بندیم. این رفتارها باعث ایجاد حساسیت بیشتر در جامعه شده است.[3]

اظهارات بروجردی در حالی است که مراجع تقلید انتقادات بزرگی را از ماجرای رقص در برج میلاد بیان کرده‌اند.

درباره بی‌اطلاعی شهردارنجفی هم طبق اعلام مقامات قضایی، وی از ریز برنامه‌هایی که قرار بوده در برج میلاد برگزار شود، با خبر بوده است.

 

 

کاش استیضاح وزرای دولت بخاطر تمایلات شخصی نباشد

ایران: محمدرضا خبّاز، استاندار سابق سمنان در دولت رئیس‌جمهور روحانی و از فعالان اصلاح‌طلب در سرمقاله امروز ایران از ورود مجلس به فرایند استیضاح آخوندی و ربیعی و حجتی در مجلس انتقاد کرده و استیضاح را گام آخر توصیف کرده نه اول!

او در خاتمه یادداشت خود نوشته است: به طور کلی باید گفت هر سه وزیری که هم اکنون زیر تیغ استیضاح هستند، از وزیران پرکار و پرتلاش دولت هستند؛ افرادی که در حوزه‌های مختلف منشأ اثر بودند و اگر با کاستی‌هایی هم در حوزه‌های خود روبه‌رو بودند، باید دلایل این کاستی‌ها را جویا شد که باز هم مسیر این کار استیضاح نیست. امیدوارم نمایندگان مردم در خانه ملت به دور از تمایلات شخصی و منطقه‌ای به عملکرد وزیران نگاه کنند.[4]

 

***

 

(روزنامه‌های اصولگرا)

 

 

دوره سید جیکاک‌های شیرازی گذشته است

کیهان: سرمقاله امروز کیهان را محمد صرفی نوشته است.

او با اشاره به ماجرای حضور چند طرفدار فرقه شیرازی‌ها در سفارت ایران در لندن و نیز جریان مشهور به «سیدجیکاک» (یک مقام امنیتی انگلیسی که در نیمه‌های جنگ جهانی دوم با فریب عده‌ای از مردم در جنوب ایران، خود را بعنوان یک عالم جا زد و نقش حفاظت از منافع انگلیس را بر عهده داشت) نوشته است:

«وقتی افسر اینتلیجنت سرویس، سید جیکاک و صاحب کشف و کرامات می‌شود، جای تعجب چندانی ندارد که پیروان شیعه انگلیسی هم برای ملکه این کشور شجره‌نامه درست کنند و او را سیده و از نوادگان بنی هاشم بدانند. پوزه انگلیس در منطقه به خاک مالیده شده و برای جبران باید کاری کنند. حمله به سفارت ایران در لندن برنامه سخیف و ابلهانه‌ای بود که نتیجه آن کنار رفتن نقاب نفاق از ماهیت واقعی فرقه شیرازی است. گردانندگان ام.آی6 باید به جای عملی کردن نسخه اربابان خود در لانگلی، خلاقیت بیشتری نشان دهند. دوره سید جیکاک‌ها گذشته است.»[5]

 

 

ملودی ترومپت در بالاسر برجام

صبح نو: این روزنامه در سرمقاله خود به ماجرای سفر لودریان به تهران و حواشی آن پرداخته و نوشته است: هفته گذشته وزیر خارجه فرانسه به تهران آمد؛ آن‌هم بعد از چندبار تعویق و تعویض (در ابتدا گفتند که رییس‌جمهور آن کشور پس از تعطیلات ژانویه به ایران خواهد آمد)؛ او در این سفر حامل پیام‌هایی بود که محتوای کلی آن، نقد سیاست‌های منطقه‌ای ماست (در سوریه، یمن، لبنان و...) یعنی همان چیزی که بدان محور مقاومت می‌گویند و عمق راهبردی ایران است. وزیر فرانسوی از صبح تا عصر که به دیدارهایش پرداخت، مواضع مشترک شنید، اما با لحن‌هایی مختلف و از قاطع‌تر به نرم‌تر. نرمشی که در چارچوب همان داستان‌های افسانه‌ای برجامی بود که نه محقق شده و نه محقق خواهد شد؛ در واقع اروپایی‌ها از ما می‌خواهند که بعد از معاهده مذکور، باید امتیازات (بخوانید باج‌ها) تازه‌ای به آمریکا یا آن‌ها بدهیم تا مبادا ترومپت (لقبی که در انتخابات گذشته آمریکا به دونالد ترامپ داده بودند) زیر کاسه برجام نزند.

این روزنامه می‌افزاید:

«عجب شرایط تمسخرآمیزی است که آن‌همه امتیاز بدهی و چندان عایدی هم نداشته باشی و بازهم بگویند امتیاز بعدی! چرا که سگ را باید از خود راند و اگر عقب بروی، او پاچه‌ات را رها نخواهد کرد. از این موضوع کلی که بگذریم، استعمارگران قدیمی منطقه که همه‌جای آن‌را چپاول کرده و می‌کنند، چرا به خود اجازه می‌دهند در مورد مقتضیات ما و کشورهای همسایه‌مان سخن بگویند و آن‌ها را تحریک کنند؛ چون تصورشان این است که آن‌ها ولی ما هستند و ما صغیر. بخشی از این ذهنیت معیوب، محصول رفتار امثال صدام و بن‌سلمان و قذافی است و پاسخ ایران روشن است که خلیج‌ فارس مربوط به ساکنان آسیای جنوب‌غربی است، نه آن‌ها که به مرکزیت گرینویچ، به اینجا می‌گویند خاورمیانه!»[6]

 

 

آنچه این روزها دور از انتظار نیست...

سیاست روز: محمود فرشیدی، وزیر سابق آموزش و پرورش در سرمقاله رسالت بحث ناکامی دولت در برجام اشاره کرده و می‌نویسد:

زمانی که نظریه و راهکار رئیس جمهور و دولتی برای حل مشکلات کلیدی مردم با شکست مواجه شود، دور از انتظار نیست که دنبال شریک جرم بگردد یا پشت سر مشکلات قانونی پناه بگیرد یا محدودیت اختیارات را بهانه نماید یا اگر مشکل عمده مردم، اقتصادی و معیشتی و بیکاری است، با ورود به بحث های کلامی و اعتقادی و سیاسی نظیر آزادی و حجاب و امثال آن بخواهد افکار عمومی را از مسئله اصلی منحرف سازد.
هر چند اگر رئیس جمهور، دولتی صادقانه و برای خدمت به مردم پا به عرصه سیاست گذاشته باشد، با آغوش باز از انتقادها استقبال می کند و دست یاری به سوی همه حتی منتقدان دراز می نماید. مگر آنکه برنامه ریزی برای تکیه زدن بر مسند قدرت با اهداف دیگری غیر از خدمت به مردم صورت گرفته باشد و هدف تامین منافع درصد بسیار ناچیز یقه سفیدها و بازگشت به اشرافی‌گری و ارتجاع و نظایر آن باشد.

او می‌افزاید: در این حالت دور از ذهن نیست که اصحاب قدرت برای حفظ موقعیت خویش نه تنها منتقدان خود را تحقیر و  به آنان توهین کنند بلکه در مراحل بعدی، شیفتگان قدرت اگر موقعیت خود را به شدت در تزلزل ببینند به چالش پنهان و آشکار با ارکان و مبانی نظام و حکومت روی می آورند که البته با چالش آشکار، پایگاه اجتماعی خود را سریع تر از دست می دهند اما در چالش پنهان، زمان بیشتری لازم است تا ماهیت آنها روشن شود.[7]

 

 

منطق خبرهای خاص را پیروی نکنید

جوان: عبدالله گنجی، در سرمقاله جوان با عنوان «منطق احمدی‌نژاد را پیروی نکنید» نوشته است: خبرهای متواتر حاکی از آن است که سران سه قوه در سه جلسه پی‌در‌پی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور نیافته‌اند. پیشینه حضور نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور بعضاً حضور نمی‌یافته است اما رؤسای مجلس و دستگاه قضا منظم‌تر بوده‌اند. هم از تحلیل‌‌ها و هم از اخبار چنین برمی‌آید که عدم حضور آنان در جلسات مجمع در اعتراض به حضور احمدی‌نژاد است. اگر علت غیر از این باشد حتما پاسخ و بهانه آنان مشکلات و حجم کار و مأموریت‌های دستگاه تحت مدیریت است اما اگر علت عدم حضور منظم و هماهنگ آنان در اعتراض به چرایی حضور احمدی‌نژاد در این جلسات است باید گفت شما عیناً از منطق احمدی‌نژاد بهره برده‌اید و یا منطق وی را توجیه و قابل پذیرش کرده‌اید.

او همچنین تصریح می‌کند:‌ اگر سران سه قوه معترضند که چرا رهبری احمدی‌نژاد را در مجمع منصوب نموده یا چرا اخراج نمی‌کند و به همین دلیل از حضور و تأثیر خود در مجمع صرف‌نظر می‌کنند. آنان نیز مانند احمدی‌نژاد فکر می‌کنند. یعنی همانگونه که احمدی‌نژاد آنان را غاصب می‌داند، سران قوا هم احمدی‌نژاد را غاصب یک کرسی مجمع می‌دانند؟

گنجی در بخش دیگری از مطلب خود گفته است:‌ سران قوا باید با اثبات رشدیافتگی و عظمت روحی و کار و تلاش همه‌جانبه از داستان غم‌انگیز احمدی‌نژاد عبور نمایند نه اینکه همانند او در مقابل چشم رهبری و ملت به مقابله به مثل بپردازند و دوقطبی کاذب موجود را به دوقطبی واقعی تبدیل نمایند. امید است اگر علل عدم حضور به این مسئله برمی‌گردد از آن عدول و مسئله‌شان را از روش و راه دیگری دنبال نمایند تا جایگاه‌های حقوقی آنان آسیب نبیند و به ولایت‌پذیری خویش نیز خدشه وارد نکنند.[8]

 

*** 

 

1_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=164137

2_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/215737

3_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3718560

4_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/461113

5_ http://kayhan.ir/fa/issue/1240/2

6_ http://sobhe-no.ir/newspaper/436/1/17289

7_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/14590

8_ http://www.Javann.ir/898903

 

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول