دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
۱۴:۳۶  -  ۱۳۹۷/۴/۱۴
فارس گزارش می‌دهد جزئیات کار جهادی‌ قرارگاه خاتم در تأمین آب شرب خوزستان/ پیاده‌سازی پروژه زودتر از موعد

در پروژه کلان آبرسانی ‌«طرح غدیر» مقرر شد به ۶ شهر اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دزفول و اندیمشک و ۱۶۰۸ روستای خوزستان از طریق خطوط انتقال و لوله‌گذاری از پشت سد دز آبرسانی شود که قرارگاه خاتم بخش اعظم این طرح را زودتر از موعد پیاده کرد.

جزئیات کار جهادی‌ قرارگاه خاتم در تأمین آب شرب خوزستان/ پیاده‌سازی پروژه زودتر از موعد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) پیمانکار ‌‌پروژه آب‌رسانی غدیر است که در آن تأمین آب برای 25 شهر و 1600 روستا در استان خوزستان هدف‌گذاری شده است.

‌در پروژه کلان آبرسانی ‌«طرح غدیر» مقرر شد به 6 شهر اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دزفول و اندیمشک و حدود یک‌ هزار و 608 روستای استان خوزستان از طریق خطوط انتقال و لوله‌گذاری از پشت سد دز آبرسانی شود؛ آب منتقل‌شده از پشت سد دز به مراتب باکیفیت از آب قبلی این شهرها بوده و کیفیت آن حدود 500EC برآورد شده است.

طرح آب‌رسانی غدیر ‌از سال 89 آغاز شد‌‌ و مرحله نخست آن سال 90 به بهره‌برداری رسید؛ این طرح که آب را از رودخانه کرخه تأمین می‌‌کند خط دوم پروژه آبرسانی است و زودتر از موعد اعلام شده، به آبگیری آزمایشی رسید.

با اتصال خط لوله آبرسانی غدیر به این خط در تقاطع محور حمیدیه به سوسنگرد، این خط تکمیل و به‌ طور آزمایشی از شب گذشته با حضور مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، ‌نمایندگان استان خوزستان و وزیر نیرو، آبگیری شد و به بهره‌برداری رسید.

با افتتاح این مرحله از طرح غدیر، آبرسانی به چهار شهر دارخوین، شادگان، خرمشهر و آبادان به صورت نهایی انجام شد.

مدیر پروژه طرح آبرسانی غدیر در این خصوص‌ گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در 10 ماه گذشته نسبت به تأمین بیش از 180 هزار تن ورق فولادی و ساخت و پوشش بیش از 140 کیلومتر لوله‌های فولادی با قطرهای مختلف 1800، 2000 و 2400 میلیمتر با به‌کارگیری همه کارخانجات لوله‌سازی و پوشش کشور اقدام کرده است.

به گفته سازمند، در حال حاضر 102 کیلومتر از این خط لوله در خط انتقال آب 2000 میلیمتر محدوده ارتفاعات ام‌الدبس تا آبادان و خرمشهر به همراه نصب شیرآلات و اتصالات مورد نیاز (نصب بیش از 230 عدد شیر هوا و شیر قطع و وصل به قطر 2000 میلیمتر) انجام شده است.

مدیر پروژه طرح آبرسانی غدیر گفته است: با توجه به شرایط سخت جوی منطقه و گرمای طاقت‌فرسای بالای 50 درجه سانتیگراد که دمای هوا در حین جوشکاری داخل لوله‌ها حدود 65 تا 70 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد، کار به صورت شبانه‌روزی انجام شد و این پروژه با این حجم و زمان در نوع خود بی‌نظیر بود.

بنابراین گزارش خط دوم آبرسانی غدیر با به‌کارگیری 537 نیروی عملیاتی به‌صورت شبانه روزی، در کمترین زمان به بهره برداری رسید، برای تکمیل خط 2000میلیمتری انتقال آب به شهرهای آبادان و خرمشهر از بالادست رودخانه کرخه، 531 میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی هزینه شده است.

طرح آبرسانی غدیر در سال 1387 برای بهبود شرایط بحرانی آب شرب آبادان و خرمشهر شروع شد و مرحله نخست آن سال 90 به بهره‌برداری رسید؛ با توجه به برداشت آب از سدهای کرخه و دز، طرح آبرسانی غدیر به سه فاز تقسیم شد.

در فاز اول آبرسانی از قیصریه تا آبادان و خرمشهر برنامه‌ریزی شد؛ در فاز دوم حد فاصل قیصریه واقع در هویزه تا‌ ام الدبس، اهواز و شادگان، برای تأمین آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه، شادگان، مورد نظر بود و در فاز سوم هم آبرسانی از‌ام لدبس تا آبگیر سد دز است.

در فاز دوم‌ تا اهواز حدود 71 کیلومتر، از‌ ام الدبس تا حسینیه 115 کیلومتر، از حسینیه تا دارخوین 27کیلومتر طول دارد که عملیات اجرایی آن به پایان رسید.

این پروژه آبرسانی به طول 90 کیلومتر پس از کار شبانه‌روزی 45 روزه و پس از پشت سر گذاشتن سختی‌های فراوان از جمله عبور از 89 مانع همچون لوله‌های آب، گاز، برق و غیره و گرمای طاقت فرسای این روزها، به پایان رسید.

با اتمام این طرح، شهرستان آبادان در طول شبانه روز از 150 هزار متر مکعب آب شیرین و خرمشهر نیز از حدود 95 هزار مترمکعب آب در طول شبانه روز، بهره‌مند شدند.

همچنین با افتتاح خط دوم غدیر، برداشت از رودخانه بهمنشیر به‌طور کامل از مدار خارج و آب غدیر وارد شبکه می‌شود که با این کار شوری آب به 2 هزار میکروموس می‌رسد که قابلیت شرب نیز دارد.

در حال حاضر بخشی از آب غدیر به شبکه آبرسانی خرمشهر و آبادان تزریق شده و سختی آب از 12 هزار میکروموس بر مترمکعب به حدود 5000 میکروموس رسیده و سبب کاهش شوری آب در این دو شهرستان شده است که با تکمیل طرح غدیر 2 مشکل شوری آب نیز حل شد.

همانگونه که گفته شد طرح آبرسانی غدیر2، ‌شب گذشته با حضور وزیر نیرو، مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و مسئولان استان خوزستان در منطقه ام‌الدبس به صورت آزمایشی به بهره‌برداری رسید.

بنابراین گزارش‌ سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، در خصوص طرح آبرسانی غدیر گفته بود: با توجه به مشکلات آب شرب استان خوزستان و تأکید همیشگی رهبر معظم انقلاب مبنی بر رسیدگی به مشکلات مردم در این استان و حمایت دولت، طرح آبرسانی غدیر با هدف تأمین و رفع بحران آب از نظر کمی و کیفی برای 25 شهر و بیش از 1600 روستای شهرهای غربی، مرکزی و جنوبی استان خوزستان شامل اهواز، آبادان، خرمشهر، دارخوین، شادگان و همچنین شهرهای شوش، حمیدیه، بستان، سوسنگرد، هویزه و غیره توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حال اجراست.

به گفته سردار عبداللهی‌‌ ‌پس از تکمیل خط آبرسانی به آبادان و خرمشهر گام بعدی در طرح آبرسانی غدیر، شامل تکمیل خط دوم آبرسانی به اهواز و تکمیل خط انتقال آب شادگان-‌دارخوین است؛ خط انتقال آب از سد دز به مخازن ام‌الدبس از طریق دو خط لوله فولادی به قطر 2400 میلیمتر به طول 208 کیلومتر و اجرای آبگیر سد دز به عنوان بخش اصلی و کلیدی طرح آبرسانی غدیر در دستور کار مرحله بعد قرار دارد.

به گفته وی برای آبرسانی بهینه به چهار شهر دارخوین، شادگان، خرمشهر و آبادان‌ در سه نوبت کاری در این منطقه ‌کار انجام شد و همان‌طور که وعده داده بودیم حتی زودتر از ‌پانزدهم تیر‌ماه، مردم این منطقه از آب شرب و باکیفیت بهره‌مند شدند.

رفع مشکل شوری و جبران کمبود آب شرب با تکمیل بند خاکی در رود کارون

بنابراین گزارش بیش از یک ماه از شور شدن آب شهرهای جنوبی خوزستان می‌گذشت‌ که با توجه به معضل پیش‌ آمده قرارگاه مهندسی خاتم الانبیاء پروژه یک ساله آبرسانی به این شهرها را در مدت زمان کوتاهی اجرا کرد؛ امروز 80 درصد آب آبادان و خرمشهر از طرح غدیر تأمین‌ و سبب کاهش شوری آب شد.

به منظور کنترل جریانات جزر و مدی و جلوگیری از نفوذ آب شور خلیج فارس به رودخانه کارون، اجرای بند خاکی‌ روی رودخانه کارون و در دهانه رود بهمنشیر به همت‌ قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) انجام شد که بهبود کیفیت و کمیت آب آبادان و خرمشهر را در پی خواهد داشت.

‌با ایجاد این طرح که شامل احداث سد و سرریز و قفل کشتیرانی بر روی رودخانه کارون در پایین دست ورودی کانال مارد است و توسط موسسه عمران صنعت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اجرا شده است، کمبود آب شرب آبادان و خرمشهر از طریق ایستگاه پمپاژ و کانال مارد آبادان بهبود می‌یابد.

همچنین این بند به طول 123 متر و عمق 11 متر، ظرفیت مناسبی برای ارتقای کیفیت آب مورد نیاز محصولات کشاورزی منطقه ایجاد می‌کند و موجب اشتغال‌زایی و توسعه صیادی و بهبود اقتصاد شیلاتی خواهد شد.

برای اجرای این بند، 42 هزار متر مکعب مصالح سنگی و 6055 متر مکعب مصالح خاکی مورد نیاز بود که مصالح سنگی این پروژه از فاصله 300 کیلومتری پروژه تأمین شد.

طبق قرارداد، زمان اجرای این پروژه پنج ماهه بود که بنا بر اضطرار و شرایط ناگوار آب منطقه، این پروژه به صورت شبانه‌روزی و در کمتر از دو ماه انجام شد.

انتهای پیام/ک

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
پر بازدید ها
  پر بحث ترین ها
   بیشترین اشتراک
    بازار globe
    اخبار کسب و کار globe
    همراه اول