سه‌شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۷
۱۰:۳۱  -  ۱۳۹۷/۴/۲۱
در نشست «بسیج و ایران فردا» تاکید شد انتقاد از عدم جذب گردشگر به کشور/ لزوم متمرکز شدن اندیشکده‌های راهبردی بسیج اساتید در حوزه گردشگری

دکترای مدیریت توسعه از دانشگاه ژنو با بیان اینکه متأسفانه ما از اهداف بسیج و رویکرد و خصلت بسیجی دور شده ‌ایم ، گفت: امروزه ضرورت دارد عزمی چون عزم و اراده بسیجی، در حوزه گردشگری ورود کند.

انتقاد از عدم جذب گردشگر به کشور/ لزوم متمرکز شدن اندیشکده‌های راهبردی بسیج اساتید در حوزه گردشگری

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، دهمین نشست تخصصی «بسیج و ایران فردا» با حضور مرتضی طالع ماسوله دکترای مدیریت توسعه از دانشگاه ژنو سوئیس و از بنیانگذاران سازمان ایرانگردی و جهانگردی، با عنوان «اقتصاد مقاومتی، گردشگری و نگاه به داخل» در سازمان مرکزی بسیج اساتید برگزار شد.

سیدابراهیم سرپرست‌سادات معاون آموزشی بسیج اساتید در ابتدای این نشست، هدف از برگزاری سلسله نشست‌های «بسیج و ایران فردا» را بازشناسی مسئله ‌های کنونی کشور و برجسته‌ سازی راه‌حل‌های ارائه شده توسط کارشناسان زبده هر حوزه‌ دانست.

وی با ذکر این نکته که نگاه به داخل، به معنی توجه به ظرفیت ‌های عظیم موجود در کشور در شرایط جنگ اقتصادی آشکار کنونی است، «گردشگری» را مقوله‌ ای فرهنگی و اقتصادی و بسیار پراهمیت و از راه‌ های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست که متأسفانه از آن بهره برداری کارآمدی نمی شود.

طالع ماسوله در ادامه بحث خود را با ذکر این نکته که صنعت گردشگری بزرگ ‌ترین لوکوموتیو اقتصاد دنیاست، آغاز و بیان کرد: گردشگری صورت و سیرتی دارد، صورت آن تفریح و تفرج و دیدن جاذبه ها و مراکز توریستی و هتل و مانند آن است و اما سیرت آن بسیار مهم است چراکه ما در ایران اصلاً در سیرت صنعت گردشگری ورود نکرده ایم.

وی با اشاره به کشتار اروپایی‌‌ها طی جنگ ‌های جهانی اول و دوم، گفت:‌پایان یافتن کینه‌ های بی ‌شمار مردمان کشورهای اروپایی از همدیگر، مدیون یک تصمیم مهم در حوزه گردشگری و معنای واقعی سیرت گردشگری و یک حرکت جهانگردی است که با فرستادن دانش ‌آموزان و دانشجویان فرانسوی و آلمانی به کشورهای همدیگر، برای گردشگری و بازدید از کشور مقابل انجام شد و این امر در نهایت هم نقطه آغاز شکل ‌گیری شنگن و اتحادیه اروپا شد.

طالع ماسوله افزود: یکی از دلایل مهم شکل نگرفتن جنگ جهانی سوم، سیرت گردشگری است که متأسفانه به آن، از این منظر در کشور ما پرداخته نمی ‌شود.

وی با اشاره تدوین نظام گردشگری در اروپا از سال 1965 گفت: در این دوره تعداد 25 میلیون گردشگر در عرض ده سال به 250 میلیون نفر رسید و این عدد در شرایط کنونی بالغ بر یک میلیارد انسان است و پیش بینی می ‌شود که در سال 2020 به بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون نفر برسد.

 دکترای مدیریت توسعه از دانشگاه ژنو با بیان اینکه سهم کشور ما را از این صنعت مهم دنیا که حتی از نفت و پتروشیمی نیز بالاتر است، ناچیز است و گفت: جاذبه‌ها را ما داریم، آثار تمدنی، تنوع جاذبه‌ها و فصول و آثار فاخر چهار دین الهی را ما داریم، ولی گردشگران را دیگران جذب می‌کنند، چنانکه با ترجمه مولانا توسط ترک ‌ها ببینید چه اتفاقی در گردشگری قونیه افتاد؟ مهم ترین دلیل آن همین نشناختن سیرت جهانگردی و گردشگری توسط مسئولان امر است.

از نظر طالع ماسوله دیپلماسی گردشگری در شرایط کنونی بزرگ ‌ترین شمشیر برّنده جمهوری اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: دنیا در مقابل فرهنگ و تمدن ایرانی زانو می‌زند. اینکه جلوی توزیع پوسترهای ایرانگردی ما را در آمریکا می‌ گیرند یا برای توریست اروپایی که به کشور ما وارد شود شش ماه اجازه ورود به خاک آمریکا را نمی‌ دهند، نشان از توجه دشمن به سیرت گردشگری است.

 دکترای مدیریت توسعه از دانشگاه ژنو تصریح کرد: اگر مانع پوسترهای ایرانگردی می‌شوند و در عوض فیلم ‌هایی چون «بدون دخترم هرگز» را در سینماهای خود از جمله در انگلیس، یک ماه رایگان پخش می‌کنند، چه پیامی برای ما دارد؟ یک توریست آمریکایی و اروپایی که از ایران برمی‌گردد مبلّغ داشته ‌های ما می ‌شود و به عنوان سفیر فرهنگی ما عمل می‌ کند و رؤسای کشور خود را متهم به ایران هراسی کرده و آنها را توبیخ و بازخواست می‌کند که نمونه ‌های بسیاری نیز برای آن وجود دارد.

وی گفت: خاموشی سفارتخانه‌ها و رایزنی‌های فرهنگی ما در سطح جهانی، در این امر بسیار تأسف انگیز است. به کار گرفته شدن 127 سفارتخانه ، 70 رایزن فرهنگی، 50 دفتر خبرگزاری، 120 مدرسه ایرانی و 7 میلیون جمعیت ایرانی خارج نشین، برابر جمعیت کشور سوئیس، را در امر جذب توریست و معرفی درست ایران، یکی از راه ‌حل‌ های جذب گردشگر است.

وی با بیان اینکه در هر سفارتخانه ما، یک کارشناس پای کار که هدفش جذب توریست باشد، باید به کار گرفته شود، تاکید کرد: بعد از بیست سال و این همه گفتن، به تازگی دفتر توسعه گردشگری در وزارت خارجه ایجاد شده که امری مهم است.

ماسوله بحث‌ هایی چون زیرساخت ‌ها را در عین اهمیت داشتن، مانع گردشگری ندانست و نمونه آن را این دانست، که توریست خارجی در کشور ما طی این سال ها برای اقامت در خانه سنتی و محلی رغبت بیشتری نشان داده تا هتل پنج ستاره ‌ای که بهتر از آن را خود در کشورشان دارند.

وی بیان کرد: نظام فکری ما که سیرت گردشگری را نمی‌ شناسد و فقدان اراده ‌ها مهم ‌ترین مانع کنونی جذب گردشگر در ایران است. از نظر وی ما استراتژی و برنامه فوق العاده‌ ای برای بهره‌ گیری از این ظرفیت مهم نداریم و اراده‌ ای هم برای به ثمر رسیدن این امر وجود ندارد، متأسفانه در برخی از سفارتخانه ‌های ما حتی بروشوری برای معرفی ایران وجود ندارد.

طالع ماسوله افزود: متأسفانه ما از اهداف بسیج و رویکرد و خصلت بسیجی دور شده ‌ایم و این روحیه به بدنه بوروکراسی کشور سرریز نشد و در نظام مدیریت کشور ما بسط نیافت و امروزه ضرورت دارد که اندیشه و اراده با شناخت سیرت گردشگری و عزمی چون عزم و اراده بسیجی، در این امر ورود کند.

این استاد دانشگاه گفت: بسیج اساتید باید با ایجاد استارت آپ‌ها در این زمینه ورود کند، تا موانع را درست کرده و در گام نخست، بازشناسی و آنگاه ایده ها را احصا کند.

وی با اشاره به ارزشمندی تأسیس اندیشکده ‌های راهبردی در کانون ‌های بسیج اساتید، درخواست کرد که یکی از اندیشکده ‌های راهبردی بسیج اساتید در حوزه گردشگری سامان یافته و متمرکز گردد.

انتهای پیام/

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول