اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی توانا

تعلیم و تربیت  /  سایر حوزه ها

ستاری در افتتاح باشگاه کسب و کار دانش‌بنیان(باکس):

پایتخت «منطقه نوآوری» می‌شود

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: با شکل‌گیری محیط مساعد کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی پایتخت، تهران با تبدیل شدن به بستری مناسب برای شکوفایی خلاقیت نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده، به یک «منطقه نوآوری» بدل خواهد شد.

پایتخت «منطقه نوآوری» می‌شود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس و به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در آیین افتتاح باشگاه کسب و کار دانش بنیان (باکس) با اشاره به فراهم آوری محیط مناسب کسب و کارهای دانش بنیان استارتاپی گفت: از اولویت‌های جدی معاونت علمی ایجاد زیرساخت‌هایی برای شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپی است تا از فضاهای متروک شهری موجود و اماکن تعطیل شده با همکاری شهرداری تهران به بهترین نحو برای استقرار این کسب و کارها استفاده شود.

وی افزود: گام‌های بسیار مثبتی پیموده شده تا با شکل گیری این زیستن و توسعه مکان‌های استارتاپی در سطح شهر، تهران به عنوان پایتخت و الگوی استارتاپی به یک منطقه فناوری بدل شود.

ستاری، شکل گرفتن کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی اطراف دانشگاه های مادر و بزرگ از جمله دانشگاه صنعتی شریف راه الگوی موفق برای توسعه محیط مساعد کسب و کارهای دانش بنیان دانست و گفت: این محوطه اکنون به یک برند شناخته شده و درج شده است و الگوی موفق است تغییر محیط فیزیکی به نفع نوآوری و فناوری به شمار می‌رود؛ به طوری‌که در حال حاضر بیش از 450 شرکت در منطقه نوآوری شریف استقرار دارد و ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

وی افزود: بر اساس این الگو، دانشگاه‌ها باید با حمایت از زیست‌بوم نوآوری، بخشی از درآمد خود را از محل توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی و کارآفرینان دانشگاهی کسب کنند.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، با تأکید بر ضرورت حرکت به سوی ترویج تفکر ایجاد کارخانه‌های نوآوری در کشور افزود: در حال حاضر یک منطقه نوآوری اطراف دانشگاه شریف ایجاد شده است و پارک علم و فناوری این دانشگاه، امکانات خود را به صورت نرم‌افزاری در اختیار شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اهمیت ایجاد محیط مساعد برای کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی ادامه داد: تفکر پارک علم و فناوری دیگر معطوف به یک فضای فیزیکی نیست بلکه بیشتر جنبه نرم افزاری دارد و فرهنگ این پارک‌ها مبتنی بر ایجاد یک فضای مساعد برای شکوفایی نوآوری نیروی انسانی خلاق و تحصیل کرده می‌‌تواند موجب خلق ارزش افزوده و ایجاد اشتغال شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، ظرفیت خارق العاده نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده را ظرفیتی برای ترویج فرهنگ پارک علم و فناوری دانست و افزود: باید بتوانیم با ترویج فرهنگ دانش بنیان و استارت آپی به بهترین نحو از این ظرفیت استفاده کرده و جوانان را آسیب‌های تکیه به استخدام دولتی و مضرات این تفکر برای نوآوری و خلاقیت آنان آشنا کنیم.

ستاری به برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ارائه خدمات حمایت به شرکت‌های خلاق اشاره کرد و یادآور شد: شرکت‌های دانش‌بنیان به خوبی از تسهیلات قانون حمایت از این شرکت‌ها بهره‌مند می‌شوند، اما تعداد زیادی از شرکت ها وجود دارند که خلاقیت و نوآوری دارند اما از لحاظ فناوری، پیچیدگی برای دانش‌بنیان شدن برخوردار نیستند و فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب این‌ شرکت‌های می‌شوند که در برنامه معاونت علمی و فناوری برای توسعه شرکت‌های خلاقریال این شرکت‌ها نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند.

بر اساس این گزارش باشگاه کسب و کار دانش‌بنیان که با سرمایه‌گذار بخش خصوصی، مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و حمایت زیرساختی معاونت علمی و فناوری ایجاد شده است، زیست‌بومی را در کنار دانشگاه صنعتی شریف شکل می‌دهد تا فضای لازم برای حضور بخش خصوصی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صاحبان کسب و کار و ایده‌های نوآور به منظور کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپی فراهم شود.

ایجاد یک بستر فعال در راستای توسعه کسب و کارهای نوپا، ایجاد مرکزی برای برگزاری رویدادهای فناورانه، حمایت شرکت‌های در حال رشد و کمک به توسعه فضای سرمایه‌گذاری فناورانه و حضور صنایع از اهداف این مرکز عنوان شده است.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول