اخبار فارس من افکار سنجی دانشکده توانا فارس نوجوان

فرهنگ  /  اندیشه

آیت‌الله اراکی در اجلاس رهبران ادیان:

تروریسم اقتصادی از تروریسم نظامی خطرناک‌تر است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: صرف اینکه یک ملت دیدگاه متفاوتی دارد، سایر ملت‌ها را مجبور به قطع ارتباط سیاسی و اقتصادی با آن می‌کنند. این یک خطر بزرگ است و یک تروریسم است.

تروریسم اقتصادی از تروریسم نظامی خطرناک‌تر است

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری فارس،‌ آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که با دعوت رئیس جمهور قزاقستان و به عنوان یکی از دو نماینده جهان اسلام برای شرکت و سخنرانی در ششمین اجلاس بین‌المللی رهبران ادیان و مذاهب سنتی در آستانه به کشور قزاقستان سفر کرده بود. محور سخنرانی خود در این اجلاس بزرگ را  موضوع تروریسم قرار داد. وی با اشاره به ضرورت تعریف و تبیین واژه تروریسم افزود: عدم خلط میان تروریسم حقیقی و جنبش‌های آزادی بخش مردمی یک ضرورت انکار ناپذیر است.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه تروریسم تنها یک شکل ندارد به بررسی انواع و اقسام تروریسم پرداخت و گفت: تروریسم مسلح تنها یک نوع از انواع تروریسم است و در کنار آن امروز در دنیا تروریسم فرهنگی و اقتصادی و سیاسی هم وجود دارد.

وی ادامه داد: ما امروز با تروریسم فرهنگی مواجهیم. تروریسمی که تلاش دارد به هویت ملت‌ها تهاجم فرهنگی کرده و فرهنگ جوامع مختلف را به نابودی بکشاند. این نوعی از تروریسم است که باید در برابر آن ایستاد.

آیت الله اراکی با اشاره به اینکه امروز تروریسم اقتصادی از خطرناک ترین انواع تروریسم است، ابراز داشت: برخی کشورها به ویژه آمریکا اقدام به تحریم سایر کشورها می‌کنند و این اختصاص به ایران ندارد، سایر ملت‌ها هم دچار این تروریسم اقتصادی شده‌اند.

وی افزود: هر کشوری که با سیاست‌های این دولت‌های تروریستی هماهنگ نباشد، تهدید به مقابله و تحریم اقتصادی می‌شود. تحریمی که نه تنها مسأله نقل و انتقال پول را بلکه انتقال غذا و دارو را نیز را برای کشورهای آزادی‌خواه و استقلال‌طلب محدود و مسدود می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان داشت: نوعی دیگر از تروریسم، تروریسم سیاسی است که کشوری اقدام به تحریک سایر کشورها برای قطع ارتباط سیاسی و بین المللی با کشوری دیگر می‌کند و آن‌ها را مجبور می‌کند که ارتباط خود را با کشور معینی قطع کنند. به این دلیل که سیاست‌های آن کشور محاصره شده با سیاست‌های استکباری سازگار نیست.

وی ادامه داد: به صرف اینکه یک ملت دیدگاه متفاوتی دارد، سایر ملت‌ها را مجبور به قطع ارتباط سیاسی با آن می‌کنند. این یک خطر بزرگ است و یک تروریسم سیاسی است که باید جلوی آن را گرفت.

آیت‌الله اراکی اظهار داشت: البته یک تروریسم هم تروریسم نظامی و مسلح است که جمهوری اسلامی برای مقابله با این موضوع بزرگترین گام‌ها را برداشته و بزرگترین دستاوردها را نیز داشته است.

وی با اشاره به اهمیت عملیاتی کردن برنامه‌ها و پیشنهادهای مطرح شده در این اجلاسیه، به ارائه پیشنهادات خود پرداخت و گفت: باید یک کمیته دائمی تشکیل شود تا با استفاده از نفوذ رهبران مذهبی جهان که در این اجلاس شرکت کرده بودند به پیگیری و کمک برای کاهش تنش‌های مذهبی در نقاط مختلف جهان بپردازد.

این عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: با توجه به حضور شخصیت‌های طراز اول ادیان و مذاهب مختلف جهان در این اجلاس، می‌توان از این ظرفیت برای حل معضلات مذهبی جهان استفاده خوبی کرد.

وی در پایان مساله میانمار را به عنوان یک نمونه مطرح کرد و افزود: اگر رهبران مذهبی تلاش کنند حداقل می‌توان در حل موضوع میانمار و یا کاهش فشاری که بر مسلمانان در این منطقه اعمال می‌شود، نقش موثری ایفا کرد.

انتهای پیام/

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پر بازدید ها

  پر بحث ترین ها

   بیشترین اشتراک

    اخبار کسب و کار تریبون
    همراه اول