اخبار فارس من فارس TV افکار سنجی دانشکده انتشارات توانا

اقتصادی  /  اقتصاد کلان و بودجه

از سوی سازمان مالیاتی اعلام شد

اسامی نهادهای معاف از مالیات/ شرکت‌های زیرمجموعه نهادها مالیات می‌پردازند

علیرغم آنکه بعضی سازمان‌ها و نهادهای کشور طبق ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم از پرداخت مالیات معاف هستند اما شرکت‌های زیرمجموعه این نهادها طبق قانون مالیات می‌پردازند.

اسامی نهادهای معاف از مالیات/ شرکت‌های زیرمجموعه نهادها مالیات می‌پردازند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ سازمان امور مالیاتی کشور، بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی که مشمول مالیات نیستند، را اعلام کرد.

در بخشنامه نادر جنتی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی آمده است: نظر به اینکه براساس بند 4 الحاقی به ماده 2 قانون مالیات‌های مستقیم به موجب بند (1) قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب 1394/4/31 بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خارج گردیده‌اند، به پیوست تصویرنامه شماره 33306/ 1 مورخ 1396/9/21 دفتر مقام معظم رهبری به شرح زیر جهت اطلاع و اقدام ارسال می‌شود: 

اسامی بنیادها و نهادهایی که براساس نظر مقام معظم رهبری مشمول بند مذکور بوده و تحت نظارت این دفتر فعالیت می‌نمایند، به طرح ذیل جهت بلاغ به سازمان امور مالیاتی و مراجع ذی‌ربط برای رعایت مفاد قانون درباره انها ایفاد می‌گردد. 

بدیهی است مفاد تبصره‌های ماده 2 قانون درخصوص این بنیادها و نهادها و تکالیف آنها در مورد پرداخت مالیات‌های تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده همچنان مجری خواهد بود. 

1- بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی 

2- کمیته امداد امام خمینی (ره) 

3- سازمان تبلیغات اسلامی 

4- دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم 

5- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 

6- بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی 

7- ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) 

8- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه 

9- موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی 

10- جامعه المصطفی (ص) العالمیه

*شرکت‌های زیرمجموعه نهادها مالیات می‌پردازند

به گزارش فارس، سید کامل تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی پش از این با اشاره به معافیت مالیاتی بنیادها و نهادهای انقلاب مطابق ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم گفته بود: «شرکت های وابسته به این نهادها موظف به پرداخت مالیات می باشند.  این نهادها خود فعالیت اقتصادی چندانی ندارند و فعالیت های اقتصادی آنها عمدتا در قالب شرکت ها و در بخش های تولیدی و بازرگانی انجام می شود که مطابق قانون موظف به پرداخت مالیات می باشند. که با توجه به وضعیت سود و زیان این شرکت ها و صورت های مالی آنها، مالیات دریافتی از آنها در هر سال متغیر خواهد بود. و تاکنون مالیات دریافتی از نهادها و بنیادهای انقلابی مطابق برنامه انجام شده است.»

* نهادهای خوش‌حساب مالیاتی

همچنین تقوی‌نژاد در حاشیه یازدهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران با بیان این که شرکت‌های وابسته به نهادهای انقلابی از مودیان خو‌ش‌حساب مالیاتی به حساب می‌آیند گفت: کلیه شرکت‌های وابسته به نهادها مثل ستاد اجرایی فرمان امام و فعالیت‌های اقتصادی قرارگاه خاتم مشمول مالیات هستند.

وی اضافه کرد: این شرکت‌ها مانند همه مودیان در وقت مقرر اظهارنامه خود را به سازمان مالیاتی ارائه می‌کنند و مالیات خود را به موقع پرداخت کرده‌اند.

تقوی‌نژاد تاکید کرد: شرکت‌های وابسته به نهادهای انقلابی جزو مالیات‌دهندگان خوب و خوش‌حساب هستند.

انتهای پیام/ب

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
Captcha
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.
همراه اول